Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Pálův návrat: Trénování lidí mě naplňuje. Exhibice s Kracíkem? Bude to osobní!

  • Napsal Antonín Vavrda

Ondřej Pála při tréninku svěřenců / zdroj foto: Profiboxing.czPRAHA – 12. dubna 2014. To je datum, kdy stál naposledy v profesionálním zápase mezi šestnácti provazy dnes jednatřicetiletý Ondřej Pála (33-5, 23 KO). Po necelých dvou letech se v lednu vrátil zpět do gymu Médea Fitness a začal s přípravou. Už ovšem ne kvůli své profesionální kariéře, ale coby manažer posilovny, kde vyrostl, a také trenér lidí, kteří mají box rádi.

„Připravovat lidi a vidět, jak se zlepšují, to mě naplňuje. Chci boxu vrátit to, co mi dal, myslím, že mu něco dlužím,“ říká pražský obr v rozhovoru pro Profiboxing.cz, kde mluví nejen o nových projektech, ale také o své nedávné minulosti, kdy se z boxerské ringu tak nějak nenápadně a bez fanfár vytratil.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Jak se těšíš na galavečer do Plzně a na exhibiční zápas s Romanem Kracíkem?

Těším se hodně. Je to pro dobrou věc, pořadatelé chtějí pomoct Marianu Čišovskému (o boji plzeňského fotbalisty se zákeřnou nemocí VÍCE ZDE!), což je hlavní důvod, proč jsem na ten zápas vlastně kývnul. Dává mi to smysl, nehodlám se hnát za tituly, body do žebříčku. Proto jsem se zúčastnil galavečeru v Poděbradech o uplynulém víkendu, kde se představili vozíčkáři. Nemám problém jít zápas v kickboxu, i v čemkoliv jiném, pokud to bude mít stejně jako toto hlavu a patu.

Zmínil jsi kickbox, to znamená, že se nedržíš striktně jen kariéry profesionálního boxera?

Nechci boxovat o pseudo-tituly, pseudo-body, chci si užívat čistě sport jako takový. Pomáhat pro dobrou věc, ne si nechat zaplatit zápas pro žebříček, abych mohl poté boxovat o nějaký titul. Hodnota sportu by měla být v dobrých věcech, podívej se na ty vozíčkáře, to má smysl. Stejně jako pomoct svoji troškou dobré věci v podpoře Mariána.

TRIČKA PRO DOBROU VĚC OČIMA ONDŘEJE PÁLY:

Čišo bojuj
„Dva kluci založili značku na oblečení pro bojové sporty jménem Violentia. Já jsem se s nimi náhodou seznámil v jednom fitku a řekl jsem jim ať udělají prezentaci u nás na Médee mě a Arletě. Udělali to a mě napadlo spojit příjemné s užitečným a nechat udělat limitovanou sérii na zápas Roman Kracík vs. Roman Pála. My v těch tričkách nastoupíme, zároveň se budou na galavečeru prodávat a polovina výtěžku půjde na pomoc Marianovi Čišovskému.“

Každopádně, já osobně si moc nedovedu představit exhibiční zápas dvou boxerů, kteří ještě nedávno byli navíc na absolutní české špičce a váží přes devadesát kilo...

To máš úplnou pravdu, že to jde těžko. Proto jsem v tomto ohledu rád, že jde zrovna o Romana, protože se to lehce promítne do osobní roviny, jelikož spolu máme nějaké spory a nevyřízené účty.

Takže se šetřit nebudete?

Ne!

Kromě přípravy na zápas v Plzni jsi začal v Médea Fitness trénovat lidi. Baví tě to?

Moc, pokud je správný přístup lidí, musím vidět, když to toho člověka baví, přestože nic neumí, než když sem přijde hotový boxer, který si jede svoje, je mu jedno, co mu říkám. Když na konci tréninku vidím, že někdo pochopí to, co po něm chci na začátku, tak to je pocit k nezaplacení.

Trénink pod dohledem Ondry PályCo tě přivedlo zase zpět do tělocvičny?

Uvědomil jsem si, že mi sport dal devadesát procent toho, co vlastně mám. Známé, přátele, přítelkyni, společenské postavení, všechno mi dal box a myslím, že jsem tomuto sportu něco dlužný. A navíc, když se něčemu dvanáct, třináct let věnuješ, tak je škoda to najednou opustit. Jen mi chvíli trvalo si všechno uvědomit.

Byla prodleva způsobena i tím, že se ti narodila před dvěma lety dcera?

Stoprocentně. Navíc několik měsíců před posledním zápasem jsem už ze sportu jako takového neměl ten správný pocit, radost, nebylo to ono. Nyní je ta radost zpět. Když vidím kluky jak se zlepšují, že jim mohu něco dát, tak mě to naplňuje.

Trénink pod dohledem Ondry PályŘíkal jsi, že chceš trénovat lidi jen pro radost, dovedeš si sám sebe představit, že by ses objevil coby kouč s některým ze svých svěřenců na zápase na oblastním kole?

Rozhodně. To se nevylučuje. Stoprocentně. Raději půjdu s někým, kdo začíná, než s nějakým polo-boxerem, který chce machrovat v profesionálním ringu.

Jak probíhají tvoje tréninky?

Záleží na skladbě lidí, podle toho co potřebují. Zatím se mi tady nerýsuje žádný závodník, zatím chci, aby se všichni postupně zlepšovali, posouvali se dál. Vím, co komu dělá problém, takže se snažím podle toho sestavovat trénink. A strašně důležité je, aby všichni odcházeli z tréninku spokojení, k čemuž jsem se také musel postupně dopracovat. Trénink musí končit pozitivně. Nejhorší co se ti může stát je, že se ti nepovede trénink, zahodíš rukavice a hnije to v tobě do dalšího.

Trenéři Médea FitnessTrenéři Médea FitnessA poslouchají tě svěřenci?

Zatím jo. Nejsem žádný diktátor, všichni ví, proč jsme tady. Trénuji zadarmo, všichni platí jen členské příspěvky Médea Fitness, nikdo z nás není ničím svázaný, včetně mě. Pokud tedy nemá někdo ten správný přístup, tak se mu prostě nevěnuji a ten člověk to moc dobře pozná. Nemám problém někomu takovému říct, ať se sebere a jde. Netrénuji pro peníze, takže je všechno po této stránce jednodušší, čistější. Cokoliv jde, tak dělám s kluky, což je další pozitivní věc na boxu. Stejně jako fakt, že můžeš v měsíci udělat patnáct tréninků a ani jeden nebude stejný.

Když tě neživí trénování lidí, tak co poslední dva roky živí Ondřeje Pálu?

Mám spoustu aktivit. Dělám různé věci pro Médea Group a Mírou Soukupem, díky kterému se znovu rozjel i projekt Médea Fitness, pracuji v televizi, v osobní ochrance. Od Nového roku 2016 toho mám skutečně hodně. Aktuálně ve fitku děláme s Arletou Krausovou soutěž „Makej a vyhraj“, komunikujeme s fanoušky a lidmi skrze facebook (ZDE!).

Tréninky v Médea FitnessÚčastním se té soutěže také, máme tam nějakou sázku. Je to motivace pro lidi, aby na sobě makali a aby přišli cvičit k nám. Dlouho byla Médea Fitness spíše uzavřená komunita, nyní to chceme změnit, chceme lidem rozdávat radost ze. I když jsme omezeni prostorem, každému rádi poradíme. Já se Sandrem Siprošvilim skrze box, Arleta zase po té kondiční stránce.

A jak do toho stíháš roli otce?

(Úsměv) Na to si nenechám sáhnout. Na malou si udělám čas vždycky, každý den se ji pár hodin věnuji, de facto dělím čas na dceru a práci, respektive věci kolem. Momentálně také připravujeme nový pořad pro televizi Barrandov.

Takže zpátky do televize?

Ano. Nyní žádný program nemám, jen jednou týdně mám v neděli ve zprávách jednu reportáž podle vlastního námětu.

A baví tě televizní žurnalistika?

Já bych to tak ve spojení se sebou takto nenazýval. Ale baví mě to. Díky televizi jsem poznal lidi, které bych jinak nepoznal.

Sleduješ box alespoň v televizi?

Sleduji tvoje články, protože ty mě baví. Poslední dobou mě hodně baví Tyson Fury, udělal mi radost výhrou nad Vladimirem Kličkem, ale že bych si v noci přivstal na zápas z Ameriky to určitě ne, to raději vstanu s dcerkou a věnuji se jí.

Trénink pod dohledem Ondry PályJak tě bavilo dělat pořad Týden v ringu?

Bavilo, musel jsem se hodně věcí naučit, měl jsem školení jak vystupovat, jak mluvit. Škoda, že nevyšel ten původní dramaturgický záměr, který byl o souboji dvou názorově odlišných lidí, protože nakonec to skončilo příjemným povídáním osob, kteří si rozuměli. Nebylo to už úplně ono, ale i tak měl pořad stále velkou sledovat, v tu konkrétní hodinu jsme měli nejlepší čísla ze všech pořadů televize Barrandov.

Řešil jsi ohlasy lidí? Některé byly pozitivní, našlo se ale i dost těch negativních.

Upřímně, kolik těch, které potkáš, ti řekne do očí pravdu a něco negativního? Kamarádi ano, ale ti ostatní? Takže zpětnou vazbu jsem měl, ale že bych se tím trápil, nebo bych se za tuto epizodu života styděl, to rozhodně ne.

Když už jsi nakousl, že chystáš nový projekt, prozradíš něco více? Zase politika, nebo sport?

Můžu ti říct, že ani jedno z toho to nebude. A ani pořad o zvířátkách to nebude. (smích)

Trénink pod dohledem Ondry Pály

Trénink pod dohledem Ondry Pály

Trénink pod dohledem Ondry Pály

Trénink pod dohledem Ondry Pály

 

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze