HISTORIE BOXU - obecné informace
- Zveřejněno 1. 1. 2012 0:00
- Napsal Profiboxing.cz
- Zobrazeno: 61834
O boxu je smýšleno jako o sportu novodobých dějin, opak je však pravdou. První zmínky o pěstních zápasech se datují do období zhruba 2000 let př. n. l., což dokládají nalezené sochy, kresby a rytiny.
Tehdejší pěstní souboje a současný box jsou velmi rozdílné - ve starém Řecku se sokové bili holými pěstmi, později si začali ovazovat ruce koženými řemeny a poté si pro větší potěšení publika začali vplétat do řemínků kovové destičky, kuličky a hroty. Ale už tehdy borci vynikali důmyslnými obranami či úhybnými manévry.
Box jako sport a umění se od dob slávy Řecka na dlouhou dobu odmlčel. Pěstní souboje se staly formou zábavy na lidových slavnostech a pouťových zábavách. Opětovná doba slávy boxu začala koncem 17. století v Anglii. Za zakladatele boxu je považován James Figg, londýnský mistr šermu, který byl prvním propagátorem šermu beze zbraně, šermu pěstí. V roce 1719 se stal první mistrem těžké váhy. V Londýně založil Školu ušlechtilého způsobu sebeobrany, sestavil pravidla boxu a vytvořil základ moderního boxu tak, jak ho známe dnes.
V roce 1736 došlo k prvnímu zápasu o titul mistra světa mezi Figgem a mistrem Kentu Suttonem. Zvítězil J. Figg, stal se prvním neoficiálním mistrem světa a tento primát držel 15 let. Pokračovatelem J. Figga a dalším mistrem světa se stal Jack Broughton, který v mistrovském zápase usmrtil svého soupeře Stevensona. Na základě této tragické události byla v roce 1743 přepracována pravidla boxu do nové podoby. Reformy J. Broughtona zavedly do boxerských klání boxerské rukavice.
Roku 1866 světoznámý anglický sportovec - markýz Marguss z Queensberry - vypracoval přesná pravidla, která byla nazvána po něm a jsou s menšími obměnami v platnosti dosud. Používání rukavic se stalo podmínkou, délka jednoho kola byla stanovena na 3 minuty a zavedlo se bodování rozhodčími. Prvním oficiálním mistrem světa všech vah se stal v roce 1882 John L. Sullivan.
Od té doby se na boxerském trůnu střídalo mnoho novodobých gladiátorů a pravidla se ještě měnila. Zlatá éra boxu začala v Americe, s nástupem Jacka Dempseyho na boxerský trůn. To bylo v roce 1919 a box se začínal masově šířit do celého světa, přičemž jeho popularita prudce rostla.
Momentálně se box dělí na amatérský a profesionální. Rozdíl mezi nimi je nejen ve výstroji, ale i v charakteru zápasu. Zatímco amatérští boxeři boxují oblečeni do nátělníků a s ochranou helmou, profesionální boxeři boxují svlečení do půli těla bez helmy.
Amatérský boxerský zápas se skládá ze tří kol po třech minutách, přičemž jsou zakázány útoky na záda. V obou případech je mezi koly minutová pauza. V profesionálním boxu může zápas trvat až dvanáct kol. Rozdíl je také ve váhových kategoriích, zatímco amatérský box jich má 10, profesionální 17.
I proto mnozí boxeři tvrdí, že se jedná o dva sporty, přičemž výsadou amatérů je možnost boxovat na olympijských hrách (od her 2016 se ale pravidla změní), jednou za dva roky se pořádají kontinentální a světové šampionáty.
V profesionálním ringu nyní svět uznává čtyři největší boxerské organizace – WBA, WBC, WBO a IBF. Vedle toho je dalších sedm světových asociacích, pod než spadá desítky kontinentálních či mezinárodních federací.
Každá ze světových organizací pořádá vlastní zápasy o titul mistra světa, pokud se některému boxerovi podaří sjednotit alespoň tři ze čtyř nejprestižnějších pásů, je považován za absolutního šampióna.
Příčinu takové roztříštěnosti lze hledat samozřejmě ve financích – více organizací, více pásů, více zápasů, více peněz a také v nesporné skutečnosti, že box je celosvětově nejvíce provozovaným individuálním sportem.
Současné váhové kategorie (muži - elita a kadeti)
Lehká muší - nad 46 kg do 49 kg
Muší - nad 49 kg do 52 kg
Bantamová - nad 52 kg do 56 kg
Lehká - nad 56 kg do 60 kg
Lehká velterová - nad 60 kg do 64 kg
Velterová - nad 64 kg do 69 kg
Střední - nad 69 kg do 75 kg
Polotěžká - nad 75 kg do 81 kg
Těžká - nad 81 kg do 91 kg
Supertěžká - nad 91 kg
Současné váhové kategorie (ženy - elita a kadetky)
Lehká muší - nad 45 do 48 kg
Muší - nad 48 kg do 51 kg
Bantamová - nad 51 kg do 54 kg
Pérová - nad 54 kg do 57 kg
Lehká - nad 57 kg do 60 kg
Lehká velterová - nad 60 kg do 64 kg
Velterová - nad 64 kg do 69 kg
Střední - nad 69 kg do 75 kg
Polotěžká - nad 75 kg do 81 kg
Těžká - nad 81 kg
Současné váhové kategorie (junioři, juniorky)
Pinová - do 46 kg
Lehká muší - nad 46 kg do 48 kg
Muší - nad 48 kg do 50 kg
Lehká bantamová - nad 50 kg do 52 kg
Bantamová - nad 52 kg do 54 kg
Pérová - nad 54 kg do 57 kg
Lehká - nad 57 kg do 60 kg
Lehká velterová - nad 60 kg do 63 kg
Velterová - nad 63 kg do 66 kg
Lehká střední - nad 66 kg do 70 kg
Střední nad 70 kg do 75 kg
Polotěžká - nad 75 kg do 80 kg
Těžká - nad 80 kg
(Tyto váhové kategorie jsou platné od 1. září 2010)
Zdroje:
Kniha - Box, Filip Miňovský, Nakladatelství Grada 2006,
Wikipedia.org