Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Obrozený Horváth: Došlo mi, jak důležitý je mít tým! Chci ještě něco dokázat

Štěpán Horváth příprava a sparingy / zdroj foto: Tomáš HudolínŠtěpán Horváth příprava a sparingy / zdroj foto: Tomáš HudolínPRAHA – Vždycky mluvil otevřeně a bez obalu. Nyní je ale na Štěpánovi Horváthovi (15-5, 6 KO) zároveň i vidět, jak je uvolněný, bez vnitřních problémů. Kromě těch tradičních. „Jsme v té těžké fázi přípravy, sem tam něco pobolívá, jsem unavený, ale to k tomu patří,“ usmívá se při rozhovoru pro Profiboxing.cz bývalý špičkový český amatér a nyní úřadující český šampion v lehké střední váze.

Třiatřicetiletý bojovník má ale před sebou další, větší metu. 5. března se na galavečeru doma v Plzni, který je stavěný především pro něj, přestože je mediálně lehce v ústraní, utká o evropský titul WBO s Italem Davidem Doriou (13-1-1, 4 KO). Během sparingů v Praze se tak Horváth, který tento týden tráví i s koučem Filipnem Miňovským v magdeburském sídle SES Boxing, rozpovídal nejen o svém soupeři, ale i o nedávné minulosti a změnách v jeho životě.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Jak se cítíš po půlroční přípravě de facto dva týdny před zápasem (rozhovor vznikal minulý pátek, pozn. autora)?

Nikdy jsem o tom nemluvil, ale dosud jsem nikdy neměl podmínky na to, abych se mohl připravovat skutečně profesionálně. To se změnilo až poslední rok, kdy mám kondičního trenéra Petra Klikoše, bývalého reprezentanta v zápase, a v Praze pak trénuji u Filipa Miňovského. Společně sestavili půlroční plán a ten se snažím plnit. Cítím se skvěle, ale nyní jsem zrovna ve fázi, kdy mě čekají ještě tento týden sparingy v Německu, takže cítím už únavu a těším se na to, až budu mít po všem a před sebou jen zápas.

Je velkou výhodou, že je všechno kolem tohoto galavečeru řešené s německou stájí SES Boxing?

Hrozně velkou. Neskutečně mi pomohli sponzoři, Miloš Veselý s Markem Švajnerem, kteří se domluvili s Ulfem Steinforthem (majitel SES Boxing), a všechno funguje tak, jak má. Neříkám, že by to n nedokázal Lukáš (Konečný), ale má holky, další aktivity a je jasné, že nemohl stíhat na sto procent všechno. Myslím, že jsme na tom lehce tratili, je pochopitelné, že se nemůže věnovat všem, navíc, když jsem rozeseti po celém Česku.

Horváth sparingy / zdroj: Tomáš HudolínHorváth sparingy / zdroj: Tomáš HudolínJak ses dal vlastně dohromady s Qwert Boxing?

Bylo to štěstí. Známý mě přivedl za Milošem s Markem, kteří se chtěli trochu více angažovat v boxu. Představil jsem jim své projekty s dětmi a plány na trénování, začali se u mě sami připravovat a po nějaké době přišli s tím, že přemýšlejí jak by mě více podpořili. A takto celá spolupráce začala. Nejde jen o přípravu, jde o to, že fungujeme jako tým, mám kolem sebe lidi, kteří si navzájem pomáhají. A chtějí pomáhat. Tým je nejdůležitější. Zažil jsem to sám, jdeš do práce, na noční, vrátíš se z ní, v pondělí ti zavolají, že letíš v pátek do Anglie. Nestěžuji si, ale jsme vděčný Bohu, že konečně ve třiatřiceti letech přišli kluci a mohu se připravovat jako skutečný profík.

Takže takto všechno začalo?

Klub jsem založil já, oni ho měli zájem podpořit, stejne jako mě v přípravě, takže jsme nejdříve klub přejmenovali na Qwert Boxing. No a později zjistili, že by se tomu chtěli věnovat naplno, na sto procent a teď jsme tam, kde jsme, před velkým galavečer, který nikdy v Plzni nebyl.

Těšíš se?

Hrozně moc. Jsem v Plzni osm let, ale nikdy jsem neměl možnost ukázat se domácím fanouškům. Tu teď mám, tak doufám, že přijdou i rodiče, kteří nikdy na boxu nebyli. (úsměv)

Horváth sparingy / zdroj: Tomáš HudolínHorváth sparingy / zdroj: Tomáš HudolínOpravdu nikdy? Proč?

Řeknu to takhle: ve dvanácti nás dal táta na box, aby nám tam rozbili huby, jenže my u něj vydrželi. Máma by šla hned. A já věřím, že tentokrát dorazí. Byl bych moc rád.

Nevadí ti, že jsi lehce v ústraní za Němci a za Fabianou Bytyqi s Luckou Sedláčkovou, kterým se dostává trochu větší mediální propagace?

Není důvod. Beru to v klidu. Mám za sebou spoustu pádů, spoustu problémů. Kdybych se na box už vykašlal, nikdo by nemohl říct ani slovo, myslím, že už jsem něco v tomto sportu dokázal. Mě ale žene vpřed, že chci za sebou něco zanechat, něco dokázat. V Plzni mám spoustu svěřenců, kteří ke mně vzhlížejí, stejně jako jejich rodiče, kteří chtějí, abych je trénoval. Proto chci zápasit, chci je vést ke sportu, ne aby skončili na ulici a podobně.

Vždyť se podívej kolem sebe nejen na náš sport. Doping, rvačky a lidi si myslí, že tohle je box, ale myslím si, že až v Plzni lidé konečně uvidí, co to box je. Co to je špičkový galavečer na evropské, světové úrovni. Nejzajímavější je, když lidé volají, že by rádi chtěli V.I.P. vstupenky, tak mluví o stolech, u kterých by se mohli pořádně najíst. Jenže tady bude galavečer vypadat trochu jinak, žádné stoly, bude to klasický kulturní zážitek.

Nebojíš se toho, že budou zklamaní? V Německu, Americe je to běžné, tam žádné stoly na ploše nebývají, ale tady v Česku ne.

Když se jim to neřekne, tak budou hledat stůl a když najdou židli, stejně už zůstanou. (Smích) Nebojím, uvidíme, jak to dopadne. Lidem odepisuji, že se pokusím sehnat lístky, a více to neřeším.

Horváth sparingy / zdroj: Tomáš HudolínHorváth sparingy / zdroj: Tomáš HudolínŘíkáš, že chceš za sebou zanechat odkaz. Je tím odkazem titul mistra Evropy WBO, nebo máš ještě další, větší cíle?

Když chce hlava, jde všechno. Jak mi to říká trenér v Plzni: „Je neskutečné, co jsi dokázal, protože máš ještě stále obrovské rezervy.“ Cítím se špičkově, nemám žádné zranění, tak proč ne. Vždyť i světové hvězdy boxovaly a boxují ve čtyřiceti.

Zároveň jsi mluvil o sportovním dnu. Byl jím ten nešťastný duel s Toljou Hunanyanem, který jsi prohrál ve druhém kole a mnohým z toho konce zůstala trochu pachuť? Jak to vlastně bylo?

Tohoto tématu se asi nezbavím, co? (hořce se pousměje) Já jsem se na ten zápas necítil, nebyl jsem schopen se připravit a naladit v hlavě. Bylo to jedno s druhým, doma, příprava, nebyly ideální podmínky. Měl jsem klub, ale neměl jsem trenéra. Byl jsem na všechno sám.

Cítil jsem to na sobě už předtím v Anglii s Frankem Buglionim, kde jsem šel o dvě váhy výše (Horváth prohrál TKO v 8. kole). Tam jsem strašně cítil, jak mi chybí tým. Skutečný tým. A tohle všechno se sečetlo v souboji s Toljou, kde jsem dostal nějakou ránu, kleknul jsem si, v duchu jsem si řekl, že se na všechno můžu vykašlat, a byl konec. Až pak mi došlo, co jsem způsobil, že jsem dostal Tolju na koně. Neříkám, že není dobrý boxer a bojovník, ale klasický boxer to není.

Zpětně si ale myslím, že to byl zápas, který mě nakonec hodně posílil. Tehdy jsem si uvědomil, že buďto se všechno změní, nebo nemá cenu, abych dál boxoval. Poté ještě přišly dva zápasy v Anglii, ale postupně se to začalo měnit a jak jsem říkal v úvodu, poslední rok je jednoduše skvělý. A více bych se k tomu souboji už nechtěl vracet. Tolja vyhrál, já prohrál, je to už historie.

Horváth sparingy / zdroj: Tomáš HudolínHorváth sparingy / zdroj: Tomáš HudolínCo víš o svém soupeři Davidu Doriovi, kromě toho, že je menší a vypadá jako kulturista?

S trenérem jsme sháněli nějaká videa, ale nic kromě dva roky starých zápasů jsme neobjevili. Takže čerpáme z toho. Je menší, má více svalové hmoty, než je zdrávo. (úsměv) Takže je celkem jasné, že půjde zabaleý dopředu a bude tlačit. Nic snadného mě nečeká.

Ještě něco jsme nezmínili. S Buglionim jsi šel super střední váhu, jinak chodil střední. Je pro tebe výhodou a posunem k lepšímu i fak, že jsi se konečně vrátil zpět do lehké střední váhy?

Rozhodně! To byl problém, který jsem neměl dopustit. Ale ono se těžko něco vymýšlí, když ti zavolají, dají ti peníze a řeknou jeď. A ty si v hlavě říkáš, proč vlastně trénuješ, boxuješ, že je to kvůli zápasům, tak prostě jedeš. Pokud máš stáj, zázemí, tak se ti něco podobného stát nemůže.

Takže tobě se to teď už nestane?

Doufám, že ne. Myslím, že už mám tyto věci za sebou. (úsměv)

Horváth sparingy / zdroj: Tomáš HudolínHorváth sparingy / zdroj: Tomáš Hudolín

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Komentáře   

# .Wlad 2016-02-24 15:03
Tak hodně štěstí...v cz je hodně talentu ale chybí zázemí a finance...
Ohlásit správci

Copyright © 2010-2020 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze