Profiboxing.cz

VIDEO Rocky změnil běh dějin! Jeho bitva s Dragem ukončila 'studenou válku'

  • Zveřejněno 3. 1. 2016 15:24
  • Napsal A. Vavrda/V. Tauchmanová
  • Zobrazeno: 4963

Rocky vs. DragoRocky vs. DragoPRAHA – Když už jsme rozjeli rok 2016 ve filmovém duchu, máme pro vás ještě jeden článek na toto téma. V prosinci loňského roku přišel respektovaný server ESPN se zajímavou analýzou třicet let starého snímku Rocky IV.

Pro mnohé je čtvrté pokračování slavné boxerské ságy jen přeslazeným bijákem s politickým podtextem, který se nepovedl. Ovšem ne pro všechny. „Někdy, když zavřu oči, celé si to vybavuji znovu. Jako sen. I dnes slyším jeho slova jako ozvěnu: Jestli se já mohu změnit, můžeš se změnit i ty. Může se změnit úplně všechno. A poté moment, kdy se Politbyro postavili, aby tleskali Američanovi. Na půdě Sovětského svazu. V tu chvíli jsem věděl, že se SSSR rozpadne,“ vykládá v dokumentu uznávaný ruský profesor Sergej Ananjev.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

O čem mluví? O závěru filmu, ve kterém Rocky Balboa slavně prorazí ruského obra Ivana Draga ztvárněného Dolphem Lundgrenem, pomstí smrt svého přítele Apolla Creeda a následně promluví k bouřící hale, která mu nyní tleská ve stoje, zatímco na úvod zápasu jej lidé v hlediště upřímně nenáviděli.

„V prvním kole Rocky prohrával. Tvrdě prohrával,“ komentoval dění v ringu respektovaný boxerský novinář Dan Rafael. „Ivan Drago byl ztělesněním Sovětského svazu. Byl to mlátící stroj, nejspíše ani neměl duši. A Apollo Creed dokonale představoval Spojené státy. Kvůli sportovní akci jsem plakal za svůj život jen dvakrát – když Happy Gilmore omylem zabil Chubbs (fiktivní postavy z amerického filmu Happy Gilmore – pozn. red.) a když Drago zabil v ringu Apolla,“ přidal svůj pohled další zámořský boxerské expert Max Kellerman.

Ten upozorňuje na fakt, že mnozí až příliš přehlíží význam této boxerské ságy. Mnozí si s odstupem času tak nějak neuvědomují, co znamenala nejen pro kinematografii, ale pro svět jako takový, nejen ten boxerský. Ostatně ne nadarmo dostala role Rockyho jeho představitele – Sylvestera Stalloneho – do Mezinárodní boxerské síně slávy!

„V roce 1985 se vůdcem Sovětského svazu stal Michael Sergejevič Gorbačov. Bylo to tedy tři roky po zápase Balboa vs. Lang, což byl svého času nejsledovanější boxerský zápas v Americe... Duel Balboa vs. Drago nebyl ve středu pozornosti pouze mezi boxerskými fanoušky. Byl ve středu pozornosti celého světa,“ má jasno Kellerman.

A jeho slova potvrzuje i historik Phillip Wismer: „Zápas byl významný i z té politické stránky. USA a SSSR se nenáviděly, což se projevovalo i ve sportu. Vzpomínky na dění kolem olympijských her v Moskvě 1980 byly stále čerstvé a Sověti chtěli odplatu.“

Co na tom, že celý film se točil pochopitelně ve Spojených státech (scény z Ruska pak ve Wyomingu), že je Lundgren původem Švéd, nikoliv Rus a že ten se v průběhu natáčení ostře chytil s představitelem Apolla Creeda – Carlem Weathersem. Důvod? Velká agresivita Lundrgrena (ten byl před filmem neznámým hercem) při zápasových scénách, kdy druhý jmenovaný hrozil, že ze snímku vycouvá. Celý spor musel uklidňovat až Sly.

„Po počáteční nenávisti se duel změnil v něco, co úplně přestalo box připomínat,“ má jasno Wismer. „Za svou kariéru jsem nikdy nic podobného neviděl. Mlátili se, to, co říkali rozhodčí, jim bylo úplně jedno, házeli jeden druhého přes celý ring,“ přidal se Rafael, aby toto téma Wismer uzavřel: „
Za třicet pět let, co se pohybuji ve sportu, se ještě nestalo, že by domácí fanoušci začali fandit tomu druhému.“

Proč ta změna? Se svým pohledem na věc přispěchal Keith Brennan, bývalý velvyslanec USA v SSSR: „Rusové začali fandit Rockymu nejspíše kvůli jeho duši nebo vášni.“ To Kellerman i po letech nevěřícně kroutil hlavou: „Nechápu, co se stalo...“

Všichni do jednoho se ale shodují. Ač to laická veřejnost – a koneckonců i politici – neocení, právě emocemi přeplněný závěr filmu (a vlastně i celý jeho průběh, který vám blíže připomeneme v našem mini-seriálu věnovanému nejlepším boxerským snímkům) mohl pomoct zbourat zeď mezi Západem a Východem.

„Rockyho projev po souboji o tom, že každý se může změnit, se stal jedním z nejdůležitějších proslovů celého dvacátého století,“ tvrdí historik Wismer. „Rockymu se za to nikdy nedostalo dostatečného ocenění. Ani prezident Reagan mu tenkrát nepoděkoval,“ přidal se Brennan.

A co druhá strana? „Měl jsem rodinu ve východním Berlíně. Dlouhá léta jsem je neviděl. Ale té noci jsem jim zavolal a řekl: Brzy za vámi přijedu. Díky Rockymu skončila Studená válka. Brzy se uvidíme,“ dodal Ananjev, který se se svými blízkými skutečně následně setkal...

VIDEO EXHIBICE APOLLO CREED VS. IVAN DRAGO

VIDEO ZÁVĚREČNÉ BITVY ROCKY BALBOA VS. IVAN DRAGO