Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO První transgender boxer se dočkal a vyhrál. Jako žena měl blízko na OH 2012

Patricio Manuel v zápase s Hugem Aguilarem / zdroj foto: Golden Boy BoxingPatricio Manuel v zápase s Hugem Aguilarem / zdroj foto: Golden Boy BoxingINDIO – Galavečer Golden Boy Boxing v kalifornském Indiu byl v noci na neděli zajímavý nejen hlavním tahákem, který ovládl René Alvarado (30-8, 20 KO), když ve dvanácti kolech v super pérové váze porazil Carlose Moralese (17-4-3, 6 KO). Ve stejné váze debutoval také Patricio Manuel (1-0), oficiálně první transgender boxer historie, který porazil 3-0 na body Huga Aguilara (0-6).

Psal se rok 2012 a Patricio Manuel se ještě coby žena snažil dostat ve váze do 60 kg na olympijské hry, kde poprvé startovaly v hlavní soutěži také boxerky. Neuspěl, v americké kvalifikaci hned v prvním kole vypadla Patricia Manuelová s Tiarou Brownovou 13-18 na body, následně si poranila rameno...

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

A tak přišel čas na změnu, ke které vše stejně směřovalo. Patricia, mimochodem pětinásobná americká amatérská šampionka, se v ženském těle necítila šťastně.

„Svého rozhodnutí nelituji. Stalo se to, co se stalo, abych se dostal až k tomuto bodu,“ řekl po sobotním souboji pro Los Angeles Times. Co vše se stalo?

Odvrátili se od něj nejbližší, především z boxerského prostředí. Gym, kde celý život trénoval, mu byl zapovězen, stejně jako kouč.

Patricio Manuel ještě coby Patricia Manuelová (vpravo)Patricio Manuel ještě coby Patricia Manuelová (vpravo)

Patricio Manuel ještě coby Patricia ManuelováPatricio Manuel ještě coby Patricia Manuelová

Po změně pohlaví, která trvala dva roky (mezi lety 2014 až 2015), musel hledat nový tým. Nové přátele. Našel ho v osobě Vika Valenzuely. Ten stál za tím, že před dvěma lety Manuela podepsala stáj Golden Boy Promotions, když o něm promluvil před výkonným prezidentem stáje Erikem Gomezem.

„Je to větší než box. A to platí pro všechny sporty. Je to příběh, životní cesta. Nám je jedno, kdo jste, odkud pocházíte, jakou máte národnost. Záleží nám na tom, zda jste dostatečně dobří, abyste mohli za nás boxovat. To je vše, co mne zajímá. Jsem šťastný, že jsme toho součástí,“ pronesl Gomez po galavečeru.

Mimochodem, komentátoři akce skutečnost, že Patricio Manuel je transgender nezmínili. Gomez si to nepřál. „Nemůžeš skrýt, kdo jsi. Ani to nechci skrývat, ale nehodlám tvůj příběh používat pro publicitu,“ řekl svému chráněnci, když toto téma před akcí nakousl.

Patricio Manuel v zápase s Hugem Aguilarem / zdroj foto: Golden Boy BoxingPatricio Manuel v zápase s Hugem Aguilarem / zdroj foto: Golden Boy Boxing

Ostatně i jeho protivník se o změně pohlaví Manuela dozvěděl až den před vážením. Na rozdíl od jiných – dříve oslovených boxerů – mu to bylo jedno. „Mně záleží jen na tom, zda můj soupeř chce vyhrát, stejně jako to chci já. Ostatní není podstatné,“ řekl po zápase třiatřicetiletý Mexičan.

Ten nakonec se svým vrstevníkem čtyřkolový duel prohrál 0-3 na body (37-39). „Má můj obrovský respekt za to, že proti mně bojoval jako proti skutečnému muži. Je to od něj obdivuhodné. Stálo mne to tolik času dostat se až sem. A ještě není konec,“ soukal ze sebe šťastný vítěz, který si musel vyslechnout trochu toho bučení.

„To je v pořádku. Prý někteří příznivci nebyli šťastní, to je v pořádku. Vrátím se a věřím, že příště už šťastní budou,“ usmíval se Manuel, než vydal se svojí přítelkyní Amitou a pitbulem domů. Další zápas by rád absolvoval muž, v jehož krvi koluje irská, mexická a černošská krev do konce února.

Dočká se? A jak jej případně zvládne ve chvíli, kdy už budou fanoušci, média i soupeř znát jeho životní příběh?

VIDEO CELÉHO ZÁPASU PATRICIO MANUEL VS. HUGO AGUILAR

Nemáte povoleno vkládat komentáře.

Copyright © 2010-2019 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze