Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Petr 'Mercedes' Švancara: Konečný, dojeď do Brna, ať ti mohu dát do držky

  • Napsal Antonín Vavrda

Konečný vs. ŠvancaraKonečný vs. ŠvancaraTři exhibiční soupeře si pro brněnský galavečer Tohle je box 3 vybral spolupromotér večera, trenér, a hlavně nejúspěšnější český profesionální boxer Lukáš Konečný. A byť dvojice Petros Karidis – Jan Žampa slibuje také zajímavé příběhy, pro domácí publikum bude největším lákadlem poslední mušketýr, domácí sportovní hvězda Petr Švancara.


DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:


Během své sportovní kariéry toho stihl dnes čtyřiačtyřicetiletý bývalý fotbalový útočník hodně, bojovým sportům se ale na rozdíl od některých jiných spoluhráčů i soupeřů vyhýbal. Právě proto je jeho účast v exhibičním souboji s bývalým profesionálním mistrem světa překvapením. „Já mám ale podobné výzvy rád. Navíc je to pro dobrou věc, proto do toho jdu,“ říká v rozhovoru pro Profiboxing.cz brněnský patriot přezdívaný „Mercedes“.

Přezdívka, kterou Švancara přijal jako svoji značku (je tak pojmenovaná i jeho biografie), vznikla na přelomu tisíciletí, kdy brněnský talent přestoupil do Slavie, za kterou odehrál sice 44 zápasů, většinu z nich z pozice střídajícího hráče. Když následně měl po návratu své angažmá v Edenu zhodnotil, v jednoho rozhovoru pronesl: „Ve Slavii jsem si ty dva roky připadal jako mercedes, který nemohl vyjet z garáže.“

Nikde jsem nenašel zmínku o spojení vás a bojových sportů. Přehlédl jsem něco?
Nepřehlédl. Mám to nastavené tak, že se vůbec neperu, není to úplně můj šálek kávy, ač mám mezi bojovníky pár známých, dokonce kamarádů. Třeba i díky svému fotbalovému exhibičnímu Mercedes týmu, kam zvu některé kluky, například Tomáše Hrona. Znám se s Jirkou „Denisou“ Procházkou. Ale není to tak, že bych se v té komunitě pohyboval, že by mě bojové sporty lákaly, relativně se toho i bojím, protože nejsem úplně zápasnický tým, není to úplně můj šálek kávy. Ale tím, že Lukýn (Konečný) mě oslovil a je mi už čtyřiačtyřicet, jsem zdravý, tak jsem si řekl, proč výzvu na exhibiční zápas nepřijmout. Sice jsem těžký amatér, ale Lukýna mám za velkého srdcaře, dělá skvělou boxerskou akci v Brně a já bych mu rád tímto pomohl. A poprvé si to zkusil v boxerském ringu, i když samozřejmě tušíme, že to z mé strany nebude žádná velká bitka. Ale proč si nebouchnout do tak úspěšného boxera a trenéra jako je Lukáš Konečný.

Máte už stanovenou taktiku?
Tohle vůbec neřeším. Prostě se pokusím trefit, třeba se mi to povede ho trefit na kule, vůbec mě nezajímá, že se to nesmí, ale třeba se mě pak chytí, protože ho to bude fakt bolet, a já ho pak srazím k zemi svojí pravačkou. Chtěl bych být ve všech médiích, že jsem zrovna já přizabil takovou legendu boxu.

Trio soupeřů Konečného pro exhibici v Brně: Karidis, opět Žampa a 'Mercedes' Švancara

Nejúspěšnější český profesionální boxer Lukáš Konečný (52-5, 24 KO) se 5. března představí na rodné brněnské půdě proti hned trojici protivníků. Nepůjde pochopitelně o ostrý zápas, ale exhibici, její výtěžek navíc půjde na charitativní účely. „Ale Petr Švancara si začal trochu vyskakovat. Mám ho rád, je to sympaťák, navíc Brňák, ale v ringu neznám bratra!“ reaguje Konečný na vyjádření fotbalového internacionála, který jej chce jako vůbec první knockoutovat.

Když jsme minulý týden oznamovali první informace ke galavečeru Tohle je Box 3 v Brně, slíbili jsme vám, že v dalších dnech přidáme doplnění týkající se především promotéra, trenéra a také stále dle BoxRec.com aktivního boxera Lukáše Konečného.

A sliby se mají plnit, že? Takže…

Nejprve potvrzení toho, že vedle titulové bitvy v polotěžké váze mezi Michalem Rybou (8-8-1, 7 KO) a Jozefem Jurkem (8-4-1, 6 KO) uvidí diváci také boj o český pás ve váze těžké mezi Tomášem Šálkem (16-3, 13 KO) a Pavlem Šourem (14-7, 9 KO). Také zde půjde o odvetný duel, první setkání vyhrál v dubnu roku 2019 druhý jmenovaný, tehdejší šampion. Nyní si přinese do ringu pás Šálek.

A teď ke Konečnému, který na domácí české půdě mezi profesionály nikdy neprohrál. A nehodlá na tom nic měnit ani tentokrát. Přestože je třeba zdůraznit, že v hale Sono nevstoupí do oficiálního souboje, ale půjde o exhibici. Zdá se ale, že o zábavu a vášně nouze nebude.

Zvláště, když jedním ze soupeřů bude čtyřiačtyřicetiletý fotbalový internacionál Petr Švancara. „Nikdy jsem neboxoval. Vždycky jsem se rvačkám spíše vyhýbal. Samozřejmě ale kluky z bojové scény, kterou trochu sleduji znám, navíc například skvělý brněnský bijec Tomáš Hron hraje v mém fotbalovém týmu celebrit, párkrát jsem řešil nějaké věci také s Jirkou Procházkou, naší MMA hvězdou,“ svěřil se v rozhovoru pro Profiboxing.cz Švancara.

Pokud čekáte, že bude mít s Konečného přehnaný respekt, tak se pletete. „Buďto mě zabije, nebo já jeho. To je jednoduché. Vím, že se v boxu nesmí údery pod pás, ale mě je to jedno. Prostě ho trefím na kule a uvidíme, jak se s tím popasuje, zda si pak vezme suspenzor, nebo ne. Každopádně ho rozhodím, vletím na něj a pak ho dorazím svojí pravačkou. Budu první, kdo jej knockoutuje,“ pokračoval bývalý elitní ligový útočník.

„Vím, že se narodil v Brně, ale už je Ústečák, takže ho žádné milé přivítání nečeká. Já jsem připravený bránit brněnskou tvrz. I sanitka pro něj bude připravená, jsem domluvený se svým kamarádem primářem nemocnice SurGal,“ přidal s vážnou tváří.

„Já ho mám celkem rád, je to sympaťák, srandista a hlavně Brňák. Ale v ringu neznám bratra! Přemýšlel jsem, jestli mu mám jen vyrazit zuby, zlámat žebra… ale nakonec jsem uznal, že bude lepší ho v ringu zabít. Přeci jen moje sláva pomalu vyprchala a takhle mě bude znát zase každý Brňák a každý kopálista,“ kontruje zatím na dálku neméně vážně Konečný.

Že jde v obou případech o nadsázku, ale není třeba dodávat. V první řadě jde o dobrou věc. „Luky mi něco nastínil, proto jsem na to také kývnul. Rád pomůžu a zároveň chci ukázat, že mám dost odvahy na to s ním vlézt do ringu,“ vysvětluje důvody, proč se coby člověk bojovými sporty absolutně nepolíbený rozhodl na nabídku exhibice kývnout. „Možností je několik, ještě to není dotažené, ale určitě dáme všem vědět,“ doplnil jej v tomto bodě Konečný.

Ta by měla být tříkolová, takže s každým z vybraných soupeřů stráví Konečný v ringu jedno kolo. „Více ani nebude potřeba, protože to bude TKO v prvním kole,“ naladí se opět do bojové nálady Švancara, který zároveň slíbil, že ukáže formu. Ostatně krátce po rozhovoru se vydal do posilovny, kde pracuje na své figuře a také váze, která mu postupně klesá.

„Ráno jsem měl 93 kilo, ale vím určitě, že po tréninku už to bylo 92, určitě se chci bez trička ukázat ve formě. Dokonce jako Rocky plánuji celý měsíc skákat přes švihadlo. Rukavice ale navléknu až 5. března, protože já jdu do všeho takhle po hlavě, bylo to tak s tenisem, hokejem, se vším,“ dodal muž, který si ve své fotbalové kariéře vysloužil přezdívku „Mercedes“. Na začátku března ale z garáže, respektive do ringu vjede.

Jak už bylo zmíněno, Konečnému se postaví vedle Švancary také Petros Karidis, boxerský nadšenec a podporovatel bouřliváka Petra Beránka, který se na akci Tohle je box představí v boxerském debutu proti Tomáši Pollákovi, a také zpěvák Jan Žampa. „Myslím, že mi chce vrátit deset let starou nakládačku z Lucerny,“ připomněl, že oba za sebou už jednu exhibici mají, tehdy byl ale jediný český mužský profesionální mistr světa vlastně na svém vrcholu.

Co předvede tentokrát? Pokud chcete znát odpověď, dorazte 5. března do Sona, nebo si zapněte ČT Sport.

Víte, že Lukáš nikdy nebyl na zemi, a to má za sebou na 400 zápasů mezi amatéry i profesionály?
Je to tak, ale doteď ještě neboxoval se mnou. A ještě navíc na mé domácí půdě. Předpokládám, že budou lidé fandit trochu jemu více než nějakému fotbalistovi, ale nemyslete si, že se budu držet nějak zpátky. To spíše on bude trošku hodný na mě. Dokonce pracuji i na nějaké postavě, aby zmizela do boxerských trenek ta vana, co mám. A doufám, že si neuříznu nějakou ostudu. Ale musím vše založit hlavně na pohybu, rychlých nohou, celý měsíc budu skákat přes švihadlo, z fotbalu jsem zvyklý obráncům utíkat, takže věřím, že rychlostně bych to měl zvládnout. Velkou přípravu ale neplánuji.

Když jste zmínil váhu, tak na české wikipedii jste měl do dnešního dne údaje: 184 centimetrů výšky a 103 kilogramů váhy...
Já si jednou po kariéře postěžoval, že mám na wikipedii 82 kilogramů, což je blbost, a poprosil jsem, zda by to někdo mohl opravit. Dopadlo to tak, že tam létaly váhy jako 130, 150 kilogramů a teď je tam dlouhodobě 103. Moje váha je teď 93 kilogramů a vím, že zítra po tréninku v posilovně, kde se pravidelně vážím, už budu mít 92 kilo. A moje výška je 185 centimetrů. Ale my tohle pro box neřešíme, spíše se musím soustředit na údery, na to, aby mě nepřizabil a také abych předvedl více jen než urputnou defenzivu a rychlé nohy. Ale chtěl bych využít toho, že jsem nečitelný, protože mě nikdy nikdo neviděl boxovat, ani já to neviděl. Věřím, že nás lidi povzbudí, že to budou brát jako show, protože tak to je, a protože to mám rád, dostanu se do varu a pak si myslím, že bych mu to nemusel dát zadarmo. Celkem si prostě věřím, a protože je to zápas pro charitu, tak věřím, že vydělám i nějaké peníze.

Jaké jsou nastavené podmínky pro exhibici? Jedno kolo, dvě kola?
Já věřím, že nevydrží dvě kola. V prvním kole po pár vteřinách použiju svůj plán a Lukýn se alibisticky zachrání tím, že si vezme suspenzor, nebo ho nachytám a ukončím ho. Na ničem jsme ale nedomlouvali, protože věřím, že to skončí knockoutem. Ve prospěch Brna, tedy mně, protože to beru jako souboj Brna s Ústí. Bude připraven i sanitka a bude vše domluvené s mým kamarádem, primářem nemocnice SurGal, kam ho případně odvezou, aby ho tam nahodili.

Takže žádná tréninková videa fanouškům nenabídnete?
Ne, ne. Já jsem to nedělal ani ve fotbale, nevím, proč bych měl dávat soupeři výhodu.

Co vám na boxerskou exhibici řekli doma?
No, doma je to takové složitější v tomto ohledu. Ale znají mě, že jdu do všeho a věří, že vím, co dělám. V nejhorším budu muset navštívit zubního a budu na kašovité stravě. A jelikož ví, jaký mám apetit, tak mě jen prosili, aby mi nemuseli kupovat jen jogurty a dělat furt bramborové kaše. Ale jinak cítím maximální podporu.

A vyzkoušíte si vůbec boxerský trénink?
Vůbec. Před osmi lety mi operovali prst na levé ruce, mám tam hendikep, nechci si proto obouchat pravačku, takže do toho půjdu s jedné vody načisto. Jediné, co budu trénovat, jak jsem říkal, je skákání přeš švihadlo, protože to jsem viděl v Rockym, do toho spinning a chci zpevnit břicho a hrudník. Věřím ve své úhyby a že udeřím jako kobra.

Takže úplný boxerský začátečník?
Úplně. Ale já se tak naučil i hokej, tenis a podobně. Nepotřebuji žádné trenéry, věřím, že do toho vždy vletím a nějak se do toho dostanu. Budu se opakovat, prostě ho zaskočím, dacana jednoho krpatého z Ústí.

Víte, že se Konečný narodil v Brně?
Vím, ale tak 35 let už žije v Ústí. Vím to, ale už je zapadlý v Ústí a my v Brně mu to dáme pořádně sežrat. Minimálně můj fanklub stoprocentně.

A kdo vám půjde do rohu?
Tam nikoho nepotřebuji. (směje se) Nebo je tam potřeba nějaká hosteska, někdo, kdo vám drží ručník, nebo tak?

Trenér, kterého ale nepotřebujete, jak říkáte, ale alespoň někoho, kdo vám umyje zuby, otře pot, dá napít...
Se omlouvám, ještě to nemám nakoukané. Vím, že kluci potřebují na vše nějakého asistenta, puštěnou hudbu, hostesku v plavkách s čísly, tohle něco vím. Takže na svém realizačním týmu budu muset zapracovat. Přece jen, kdyby náhodou se Lukýnovi povedla nějaká ta trefa, tak aby tam byl někdo, kdo hodí do ringu ručník, aby mě už nechal. Tedy, pokud to tak ještě funguje.

Konečný vs. KaridisKonečný vs. Karidis

Ano, funguje. I když jde vlastně o takové nepsané, zažité pravidlo, protože jinak platí, že rozhodčí nemusí respektovat vhozený ručník do ringu. Ale, že tak neučiní, se skoro neděje, výjimečně, loni kolem jednoho takového případu bylo velké haló.
Tak vidíte, co se vše nedovím. To znamená, že ještě musím kromě jiného ošéfovat také rozhodčího, děkuji vám za informaci. Jsem rád, že jste mi to řekl s dostatečným časovým předstihem. (smích)

Využijete své přezdívky Mercedes i pro gala Tohle je Box? Pro nástup třeba?
Určitě budu apelovat na to, že nastupuje Mercedes, určitě s tím počítám, vím, že představování a nástup soupeřů je show, určitě to budeme chtít nějak poladit.

Mimochodem, boxerskou exhibicí jdete ve stopách svého vzoru Diega Maradony...
Vím o tom, také to byla exhibice, viděl jsem fotky i video myslím. Nějak to asi k nám patří. Chci si prostě dokázat, že nejsem takový posera, a buď dostane do držky on, nebo já. Ale jak jsem řekl, ať počítá s tím, že budu používat klidně i nohy, já na to kašlu, protože pro mě je hlavní vyhrát, jakkoliv. Chci, aby lidi četli v novinách a viděli v televizi, že Petr Švancara porazil v boxerském ringu Lukáše Konečného.

Konečný vs. ŽampaKonečný vs. Žampa

Další úspěch do životopisu?
Přesně. V té sportovní kariéře jsem jich zase tolik neměl, ale po ní už se mi něco málo povedlo. Už jsem v Brně slézat velký barák, i když nejsem žádný horozelec, dělal jsem i další extrémní věci a tohle je další zářez. A hlavně věřím, že pomůžeme dobré věci, to je důvod, proč do toho jdu.

Takže máte seznam, ve kterém jsi odškrtáváte úspěšně zdolané výzvy?
To nemám, ale určitě bych ještě zkusit seskok padákem a let vrtulníkem, protože se obecně bojím výšek. Obojí bych rád zkusil, ale nemohu to slíbit samozřejmě stoprocentně, protože na to člověk musí být naladěný stejně jako teď na ten box. Ale určitě to v nějakém seznamu ve své hlavě mám.

A ohledně té charity, už máte domluvené, kam výtěžek poputuje?
Lukýn mi naznačoval, koho oslovil, co s těmi penězi zamýšlí, všechny možnosti se mi líbili. Ale nechávám to na něm, je to jeho akce, já jsem jen host večera, který mu dá shodou okolností do držky. To je všechno.

Skvělý titulek...
Mám ještě lepší: Dojeď Luky do Brna a dostaneš do držky, Petr „Mercedes“ Švancara. (rozesměje se)

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze