Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

7 novinek: Mayweather má přestat kecat, na jeho galavečer chce i Joshua. A co Briggs?

  • Napsal Antonín Vavrda

Mayweather a JoshuaPRAHA – Hodně zajímavého se děje v posledních dnech a týdnech ve světě boxu. Pojďme si nyní ty nejaktuálnější novinky shrnout v jednom článku.

Murata má ze své kariéry dobrý pocit

V sobotu odpoledne prohrál doma v Tokiu Japonec Rjota Murata (12-1, 9 KO) duel o titul mistra světa WBA ve střední váze s Kameruncem Hassanem N'Damem N'Jikamem 1-2 na body (117-110 a 111-116 a 112-115), přestože poslal rivala na podlahu ringu a dle většiny měl opticky navrch.

Sám Murata se omluvil fanouškům, že museli zažít podobné rozhodnutí bodových, zároveň ale soupeři pogratuloval. A zatímco celý boxerský svět spekuluje o tom, zda měl, nebo neměl prohrát a zda jej rozhodčí okradli, sám Murata řeší jiné věci.

„Byl to můj první zápas o titul mistra světa a přesto jsem v něm nebyl horším boxerem. To mi dává důvěru v sama sebe i v můj tým, že jdeme správnou cestou. Dám si nyní trochu času na odpočinek a pak se rozhodnu, co bude dál,“ pronesl sympaticky jednatřicetiletý olympijský šampion z Londýna 2012. Jeho promotér následně dodal, že budou dělat všechno pro to, aby Murata mohl okamžitě bojovat znovu o světový titul. A to jak v případě odvety, nebo federací WBC a WBO.

Broner pohrdal soudem. Mohl skončit za mřížemi

Američan Adrien Broner (33-2, 24 KO) je zdá se nepoučitelný. Když byl nedávno zatčený poté, co byl jeho půjčený vůz po střelbě jako cedník, málem si vykoledoval v úterý třídenní pobyt za mřížemi za pohrdání soudem kvůli tomu, že se nedostavil k jednání. Důvodem ale byl fakt, že byl ve stejné době ve vazbě za jiný prohřešek proti zákonu. Šampion čtyř vah se totiž v pondělí přiznal k výtržnostem v Kenton County z roku 2014. Holt „Problém“ stále dělá své přezdívce čest.

Arum: HBO ani Showtime nevlastní boxerský

Už to naznačil na přelomu roku, ale legendární promotér Bob Arum rozhodně není spokojený s chováním dvou největších televizí věnujícím se boxu – HBO a Showtime. Důvod? Nedostatek peněz a hlavně termínů pro kvalitní galavečer. Vše vyvrcholilo o víkendu po akci v Madison Square Garden, kde předvedl další skvělý výkon Američan Terence Crawford.

„To není vaše (HBO a Showtime) zkur.... Podnikání. Co udělalo HBO pro box? Ano, byla to velmi dobrá boxerská televize, ale to už je dávno. Nemohu o nich říct nic špatného, ale oni tenhle sport nevlastní, nemohou si určovat podmínky. To my v tom máme peníze. Takže pokud nebudou spolupracovat, holt se budeme muset obejít bez nich,“ pronesl v neděli hodně expresivně muž, který dělá promotéra již více jak 50 let.

Mayweather: Golovkina bych vyškolil

Další zámořská legenda – Floyd Mayweather – strávila poslední dny v Anglii, kde podporovala svého chráněnce Gervontu Davise. A kromě toho stihl několikrát promluvit s místními médii. Mimo jiné o nejlepší střední váze současnosti – Kazachu Gennadiji Golovkinovi.

„Viděl jsem jeho zápas s Kellem Brookem. Vy jste psali, jak je to fenomenální boxer, což je v pořádku, ale ten kluk nenabízí nic výjimečného dopředu ani dozadu. Zápas s ním mne nezajímá, ale pokud bychom se utkali, bylo by to pro mne snadné. Na druhou stranu, ten duel by nedával smysl, nejsem střední váha, vždyť já nikdy nebyl ani plnohodnotná lehká střední,“ pronesl na adresu neporaženého bijce přezdívaného „GGG“.

McGregor se opřel do Mayweathera, Joshua vtipkuje

A když už jsme u Floyda Mayweathera, všechny pochopitelně zajímají jeho námluvy s hvězdou UFC Conorem McGregorem. Irský bouřlivák už se svým promotérem podepsal dohodu na tento duel, nyní se čeká, jak se zachová americký boxer. A McGregor, který si v loňském roce vydělal 22 milionů dolarů, má jasno: „Podepiš svůj konec Floyde. Nebo umíš jen kecat?!“

Jeho promotér Dana White zároveň prohlásil, že pokud na souboj dojde, může to být pro irského bojovníka jeho poslední duel kariéry: „Za ten souboj si může přijít až na 75 milionů dolarů, proč by se vracel do oktagonu a bojoval tam za deset milionů? Musíš mít motivaci zápasit, on už dokázal všechno, nyní by dokázal toto, proč by dál pokračoval? Navíc, pokud by se mu povedlo Mayweathera knockoutovat. Protože věřte mi, on se trefí!“

Mayweather, který boxoval naposledy v září 2015, měl za stejný rok výdělek dvojnásobný – 44 milionů dolarů. A už minulý čtvrtek prohlásil, že dle něj na očekávaný střet dvou světů nejspíše skutečně dojde. Pokud by se tak stalo, na galavečeru by se rád představil také nejlepší boxer těžké váhy současnosti Anthony Joshua (19-0, 19 KO).

„Jestli chcete, aby ten večer byl ještě větší, dostaňte mě na undercard,“ rozesmál se hvězdný Brit, který se pochopitelně s Mayweatherem o víkendu v Londýně osobně setkal. Na druhou stranu, kdo ví, jestli by se nakonec nepřešlo od vtípků k činům. Přece jen, jak Mayweather, tak Joshua má v zámoří kontrakt se stanicí Showtime...

Přijde Dirrell kvůli strýci o titul?

Jak už jsme informovali v neděli, duel mezi Anthonym Dirrellem a Josem Uzcateguiem měl hodně bouřlivou dohru poté, co druhý jmenovaný udeřil soupeře po skončení kola a byl diskvalifikován. Za svého svěřence a synovce si to chtěl s Venezuelanem vyřídit Leon Lawson, který Uzcateguie udeřil dvakrát v jeho rohu po konci zápasu.

Strýc aktuálně šampiona IBF v super střední váze byl následně zatčený, tým soupeře na něj mimo jiné podal trestní oznámení. Zároveň jej ze svých řad vyloučila federace WBC a Asociace boxerských komisí (ABC). Zástupci venezuelského boxera, který až do incidentu vedl v zápase na body u dvou ze tří rozhodčích, chtějí nyní po federaci IBF anulování výsledku.

„Chceme tým soupeře trestně stíhat. Urazili vlastně všechny kolem sebe včetně tohoto sportu samotného. Anthony svým filmování, jeho strýc a bratr chováním po zápase. Chceme, aby byl zápas vyhlášený No Contest (bez výsledku) a došlo na okamžitou odvetu, aby mohly obě strany vše napravit. Ať se to vyřeší v ringu,“ zní v prohlášení Uzcateguiho stáje a jeho promotéra Fernanda Beltrána.

Nahradí Ustinov dopujícího Briggse v zápase s Oquendem?

Kromě zápasů, o kterých už jsme psali, se boxovalo o víkendu ještě na několika místech. Už v pátek večer se v Boltonu představil mimo jiné Rus Alexander Ustinov (34-1, 25 KO), který se vrátil po více jak sedmnáctiměsíční nečinnosti expresním triumfem nad Brazilcem Raphaelem Zumbanem Lovem (39-15-1, 32 KO).

S ohledem na fakt, že byl zrušený duel o regulérní titul mistra světa WBA mezi Američanem Shannonem Briggsem a Portoričanem Fresem Oquendem kvůli dopingu prvně jmenovaného, je nyní obrovitý Ustinov hlavním kandidátem na to, aby bijce přezdívaného „Kanón“ v tomto duelu nahradil. WBA totiž musí v tomto souboji vyhovět zámořským soudům, které určily, že Oquendo musí být jedním ze dvou účastníků zápasu o tento pás.

Ustinov je navíc povinným vyzývatelem pro nového šampiona, je proto možné, že WBA pozice obou rivalů využije k jejich okamžitému vzájemného střetu. Na potvrzení si ale musí všichni zúčastnění počkat až dle toho, zda se Briggsův dopingový prohřešek potvrdí, a po případném kontrolní vzorku B.

Zajímavé duely byly k vidění také v rámci křížové váhy. Nejprve ještě v pátek německý mladík Mario Dasler (13-0, 6 KO) nejspíše definitivně ukončil kariéru zkušeného Brita Oliho Afolabiho (22-6-4, 11 KO), kterého senzačně knockoutoval už ve třetím kole.

Na stejném galavečeru se pak deset kol trápil poslední přemožitel Davida Priceho – Christian Hammer (22-4, 12 KO) –, který až těsně na body (96-94 a 2x 96-93) zdolal Francouze Zineho Eddineho Benmachlufa (22-6-1, 12 KO) a obhájil tak svůj evropský titul WBO v těžké váze.

V sobotu večer pak vybojoval pozici povinného vyzývatele IBF v křížové divizi (šampionem je neporažený Rus Murat Gassijev) polský pětatřicetiletý veterán Krzysztof Wlodacrzyk (53-3-1, 37 KO), který ve dvanácti kolech vybodoval o devět let mladšího Němce Noela Gevora (22-1, 10 KO).

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze