Profiboxing.cz



KOMENTÁŘ Geniální Fury zničil Klička bez 'koulí'. Přesto je stále kritizován

  • Zveřejněno 2. 12. 2015 16:03
  • Napsal Antonín Vavrda
  • Zobrazeno: 6434

Tyson Fury vs. Vladimir KličkoTyson Fury vs. Vladimir KličkoPRAHA – Jak jsme již předeslali, tento týden přinášíme netradičně hned dva redakční komentáře. Oba se věnují pochopitelně souboji o krále těžké váhy mezi Tysonem Furym a Vladimirem Kličkem. Po redaktorovi a expertovi na těžkou váhu Vojtovi Šmahelovi přichází na řadu šéf-editor Antonín Vavrda...

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

„V sobotu večer po 21. hodině končilo ve Znojmě mistrovství republiky v boxu mužů a žen. Dlouho jsem přemýšlel, jak vše stihnu a zda se vyplatí riskovat na českých silnicích a dálnicích v noci a za proměnlivého počasí expresní jízdu do Prahy. I s odstupem více jak čtyř dní musím říct: vyplatilo se!

Do svého bytu jsem dorazil ve 23:05 hodin, tedy ve chvíli, kdy přicházel do ringu vyzývatel Tyson Fury. A musím říct, že mi udělal radost. Stále na něm byla vidět obrovská soustředěnost a zároveň uvolněnost. Což se pro samotný duel ukázalo jako klíčové. Důvod?

Kdo někdy sportoval, nebo dokonce stál v ringu, moc dobře ví, že sebelepší přípravu může zhatit nervozita, která se vám rozleze do těla, zatuhnou vám svaly a i když budete mít naběhané maratony a za sebou sparingy s těmi nejlepšími na světě, v zápase to nedokážete prodat. A pokud tam vstupujete s taktikou, kterou měl Fury, tak to platí dvojnásob.

Jeho boj byl založený právě na pohybu, postřehu a šikovnosti. A protože byl uvolněný a vnitřně v pohodě, mohl se prezentovat stylem, kterým zaskočil všechny, včetně soupeře. Kličko – dlouho braný za možná nejrychlejší a nejvýbušnější těžkou váhu současnosti (i s ohledem na svoji výšku) – si najednou nevěděl s protivníkem rady.

Fury navíc kromě pohybu a rychlosti nabídl ještě další aspekt – faktor 'samá ruka, samá noha', kdy se přes jeho dlouhé paže nemohl favorit dostat. Zde se ukázala dle mého genialita Furyho a jeho týmu, kterou mnozí pro mě naprosto nepochopitelně shazují a odsuzují. Kličko už nastoupil proti vyššímu soupeři (Wach). Nastoupil i proti rychlejšímu soupeři (Haye). Nastoupil i proti soupeři s delším rozpětím paží (Jennings).

Nikdo z nich ale nedokázal ke své přednosti přidat ještě něco navíc. Wach byl jen odolný boxovací pytel. Haye sázel na jeden úder a postupně se stal čitelným a jednoduchým, Jennings tak trochu doufal, že Klička utahá.

Až Fury ale přidal ke své přednosti – výška/rozpětí paží – další faktor: pohyb a přední ruku! A to tak, že geniální. Pokud se soupeři točíte furt na stejnou stranu, zastavíte se (Jennings, Haye), pak vás dokáže dříve nebo později přečíst a hlavně si naměří vzdálenost. Zvláště, když jste tak skvělým a zkušeným boxerem jako Kličko. Pokud ale neustále měníte gardy, směr pohybu dozadu i pro výpady, pak má soupeř velký problém!

Ukrajinec jednoduše nebyl schopen během celého duelu naměřit pro sebe ideální vzdálenost pro útok a vlastně i obranu. Všiml si někdo třeba toho, že Fury byl i přes svou nemotornost tím výbušnějším bijcem v ringu? Kličko měl obrovský problém jeho výpady přečíst a chytat! Je úplně jedno, že u toho nevypadal na pohled tak hezky, jako vypadá Kličko, jde o účel.

Navíc Brit má na svoji výšku, váhu a genetiku (nikdy nebude kulturistou a la Ukrajinec, stačí se podívat na celou jeho rodinu) techniku skutečně vypilovanou, stejně jako pohyb na nohou. Když si navíc člověk uvědomí, jaký byl Fury ještě před pár lety pohybově nemotorný, fascinuje mě sobotní výkon ještě více. Stejně tak jeho píle a šikovnost kouče Petera Furyho.

Tenhle ostrovní obr nikdy nebude 'Profesorem na výživu a profesionálem ve stylu Klička', ale to ještě neznamená, že nemaká, když potřebuje. Prostě, když má zabrat, tak zabere. Je si vědom svých schopností a dle toho se připravuje. Trochu mi v tom připomíná Floyda Mayweathera, který osm měsíců v roce dělá co se mu zlíbí, jenže poté přijde kemp a maká. I zde ale také dle kvality soupeře.

Ano, tento styl se vám může občas vymstít, na druhou stranu to ukazuje na obrovské sebevědomí. Proč by měl někdo makat stejně na Abella a vychvalovat jej do nebes jako to dělal třeba Kličko u Mormecka či Leapaie, když ví, že výkonnostně je o dvě až tři třídy níže.

Sebevědomí a upřímnost, to jsou aspekty, kterým jsem u Furyho přišel během posledního roku na chuť. Ten člověk není loutka a žvanil ve stylu Deontaye Wildera, se kterým nejdříve manipulovala stáj Golden Boy Promotions a nyní ještě více Al Haymon. Fury moc dobře ví co, kdy a jak říct! A hlavně to vychází z něj, ne z papírů, které mu připraví poradce někde v kanceláři (tím netvrdím, že je Wilder hlupák a špatný člověk, jen nemá šanci projevit sama sebe).

Rodinné zázemí, do kterého de facto patří i jeho obtloustlý manažer Mick Hennessy – přesně ten typ chlápka z irského pubu, který na pohled vypadá, že neumí do pěti počítat, ale díky své přirozené inteligenci a šikovnosti zajistí všechno, co potřebuje – se nyní projevilo v plné nahotě.

Fury ukázal, že lze být skutečně zábavným, přesto v jeho výpadech vůči soupeřům i konkurentům málokdy naleznete cokoliv vulgárního (pokud pominu tradiční to mezinárodně známé slovo). Umí dráždit, umí zaútočit, ale má prostě a jednoduše styl. Navíc své názory umí podložit a nemění je podle toho, jak se mu hodí, viď Davide Haye?!

Je škoda, že toto neumí i fanoušci boxu, nebo jeho jednotlivých konkurentů. To, co si musel vyslechnout a přečíst Fury během posledních dvou měsíců, bylo často za hranou. A to i na našem webu, nebo facebooku. A přitom naprosto zbytečně. Stejně jako když nyní někdo snižuje jeho triumf.

Ať už tím, že Kličko nebyl ve své kůži. Nebo údajným podvodem a dohodou kvůli penězům. Dám klidně ruku do ohně, že výsledek domluvený nebyl. Na výhře, byť třeba těsnější, by oba vydělali daleko více, ne na jeho porážce. Mimo jiné i proto, že šampioni dostávají z dalšího zápasu 75 procent a vyzývatelé jen 25 (v případě multišampionů to je často 80 ku 20). A Kličkovi šlo navíc o rekord Joa Louise v počtu obhajob titulu mistra světa. Proč by se ho vzdával těsně pod vrcholem?

Ne, Ukrajinec nebyl ve své kůži jen a pouze kvůli soupeři, který se mu dokonale přizpůsobil a vymazal ho. A to tak, že jasně! 18 úderů ze zadní ruky od Klička? Naprosto upřímně a při vší úctě – to je ubohost, za kterou si prostě nezasloužil být nadále mistrem světa! Mě osobně na tom vadila ještě jedna věc, kterou jsem už kritizoval dříve: Vladimir Kličko nemá srdce bojovníka!

Už od nějakého devátého kola věděl, že prohrává, přesto se nezmohl absolutně na nic! Věděl, že musí vyhrát knockoutem, přesto se o něj jakž takž pokusil až v posledním dějství. Přitom jeho soupeř nasadil velké tempo a defenzivní taktika obecně bere více sil. Pokud by to Kličko zkusil, měl velkou šanci Furyho utahat. Jenže on to neudělal.

A proto si vítězství nezasloužil. Stejně tak by si ho nezasloužil ani kdyby Furyho sekl ve zmíněném dvanáctém kola. Často se říká, že vyzývatel musí udělat proti šampionovi více, než on a navíc na jeho půdě. To se stalo. Fury zaboxoval tak, jak potřeboval. A byl to právě šampion, který mu to ulehčil tím, že nedělal nic. Mohl více tlačit a tím získat i opticky navrch. Mohl v závěrečných kolech ukázat pověstné 'koule' a i kdyby třeba padl, vysloužil by si myslím daleko větší respekt.

I z pozápasových komentářů je cítit, že právě na tomto bude muset do odvety zapracovat. A já se klidně vsadím, že coby hlavní kouč ho povede bratr Vitalij, který ty 'koule' měl a má. A který případně dokáže na bráchu i zvýšit hlas. Ona totiž sem tam nějaká ta hádka neuškodí. Stejně jako důraznější slova v rohu během zápasu.

Johnathon Banks je možná fajn chlap, rozumí si s Kličkem lidsky, umí mu podržet lapy, ale tím to tak nějak končí. Dosud to stačilo, po smrti Mannyho Stewarda se jelo tak nějak samospádem, jenže tohle nejde donekonečna. Věřím tomu, že Američan bude jednou skvělým koučem. Musí do toho ale dorůst. A upřímně: začít hned u Klička, to je prostě příliš velké sousto. A chyba je na obou stranách, Banks neměl tuto nabídku přijmout, Ukrajinec o ní uvažovat.

Tohle všechno ale ještě ukáže čas. Odveta se neuskuteční dříve, než v létě příštího roku. Troufám si říct, že do té doby Klička v ringu neuvidíme. Pro něj nemá momentálně jakýkoliv jiný duel smysl. Naopak jsem v napětí, co předvede na jaře Fury, protože ten se nejspíše fanouškům na domácí půdě představí.

A rozhodně musí ukázat, že je hoden tří titulů mistra světa. Kličko byl dlouho kritizovaný za nudu. Fury jej nyní vymazal, měl taktiku přímo na něj. Ale všichni od něj očekávají, že bude mezi šestnácti provazy bavit fanoušky tvrdými údery, výhrami před limitem, svým neortodoxním stylem. I on si totiž v posledních zápasech zvykl tak trochu boxovat na jistotu bez finálního úderu. Prostě aby ukázal hlad po výhře i jiným způsobem, než že soupeře zdeptá psychicky a zneutralizuje.

Kromě toho se ale budu stejně jako většina těšit i na odvetu s Kličkem. Pokud do ní Ukrajinec půjde, Fury se jí rozhodně nevyhne. Nemá důvod. Pokud bych si ale měl nyní tipnout, tak i přes případnou intervenci Vitalije je dle mého pravděpodobné, že tato rivalita dopadne stejně jako ta mezi jinými těžkými vahami – Tonym Thompsonem a Davidem Pricem.

A nic na tom nemění ani jistá nostalgie a úcta ke Kličkovi, který zaslouženě vládl téměř deset let těžké váze. Protože pokud napodruhé selže – v mých očích tím, že neukáže srdce bojovníka a šampiona – tak svá předchozí ocenění a pozici silně degraduje! Stejně jako oslovení legenda.

Je to jedenáct let, kdy se udála známá historka, kdy šel Steward s Kličkem po ulici, zastavil je fanoušek a když zjistil, že vedle legendárního kouče nestojí Vitalij, ale Vladimir, zazněla z jeho úst slova 'srab' a 'boxer bez srdce'. Vladimir o pár měsíců později ukázal, že bojovat umí a to v zápase s Nigerijcem Samem Peterem.

Obstojí v tomto ohledu – pro mě daleko důležitější, než jak nakonec odveta dopadne výsledkově – i podruhé? Protože pokud ano, dovolím si tvrdit, že pak můžeme mimo jiné vidět i duel, který vstoupí do boxerské historie nejen díky taktice, ale i díky dalším boxerským aspektům! A to z obou stran!“