Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

A. Byrdová: žena, která opětovně zostudila box. 'Měla jen špatný den,' tvrdí její šéf

  • Napsal Antonín Vavrda

Adailade ByrdováAdailade ByrdováLAS VEGAS – Zápas o krále střední váhy mezi Gennadijem Golovkinem (37-0-1, 33 KO) a Saulem Alvarezem (49-1-2, 34 KO) svého vítěze nakonec v noci na neděli neměl. Mimo jiné i kvůli těžko uvěřitelnému verdiktu bodové rozhodčí Adalaide Byrdové...

115-113 Dave Moretti pro Gennadije Golovkina. 114-114 Don Trella. A 118-110 Adalaide Byrdová pro Canela Alvareze.

VÍCE K ZÁPASU GGG VS. CANELO:

„Korupce v boxu. Je to jen o penězích. Box nevyznává hodnoty, které by měl ctít. Vyznává jen peníze, kontrolu a moc. Je tam hodně bohatých lidí, kteří chtějí za své peníze jen moc,“ poznamenal krátce po zápase slavný kouč Teddy Atlas. Stejný Atlas, který se dlouhá léta učil trenérskému řemeslu u Cuse D'Amata, společně s Rayem Arcellem největším to bojovníkem proti mafiánským praktikám a korupci v historii tohoto sportu.

Jsou jeho ostrá slova pravdivá? S ohledem na fakt, jak silně je Canelo Alvarez tlačený do pozice nejlepšího bojovníka planety, rozhodně. Stejně tak není tajemstvím, že například projekt Premier Boxing Champions stál Ala Haymona a jeho investory během tří let více jak půl miliardy dolarů.

Takový Jay-Z je pak schopen garantovat svému oblíbenci André Wardovi šest milionů dolarů za odvetu se Sergejem Kovaljovem, byť v prvním duelu měla americká hvězda prohrát. A ve druhém – byť v táboře Rusa bylo k idylce daleko – měl být diskvalifikován.

Adailade Byrdová, manželka jednoho z nejlepších boxerských rozhodčích Roberta Byrda, má za sebou zhruba 115 titulových zápasů. Její POD Index je v rámci celosvětového průměru. Nevybočuje nahoru, ani dolů.

Jenže, čas od času dokáže v ostře sledovaném souboji ustřelit způsobem, nad kterým zůstává rozum stát.

Bodové karty rozhodčích GGG vs. CaneloBodové karty rozhodčích GGG vs. Canelo

Pamatujete na duely Jessieho Magdalena s Nonitem Donairem či Austina Trouta s Miguelem Cottem? V obou byla na správných stranách, pro vítěze ale nabodovala duel daleko blíže než její kolegové.

Na jméno ji nemohou přijít jiní. A není jich málo. Namátkou například veterán těžké váhy Amir Mansour. V remízovém souboji ustřelila Byrdová na stranu Geralda Washingtona podobně jako v neděli. Stejně o ní mohou smýšlet Derick Bartlemay, Derric Rossy či Sanjarbek Rachmanov.

A to se bavíme o zápasech v posledních dvou letech. Všechny se konaly v Las Vegas.

Na svém kontě má ale několik daleko tvrdších zářezů, podobně jako její „věrná parťačka“ C. J. Rossová.

Když spolu boxovali Kelly Pavlik a Alfonso Lopez, dva bodoví viděli jasně vyhrát Pavlika, Byrdová nabodovala remízu. Ještě více pak bila do očí její „výhra“ v souboji Joa Calzagheho s Bernardem Hopkinsem. Co na tom, že celý svět viděl vyhrát velšskou legendu. Byrdová byla na straně Hopkinse.

Není bez zajímavosti, že většinu jejích úletů a neshod má jeden společný jmenoval – stáj Golden Boy Promotions, jejíž zápasy rozhoduje nejčastěji. Tedy stáj, která nyní stojí či padá právě s Canelem Alvarezem. Ten byl jedinou velkou hvězdou, který Oscara de la Hoyu neopustil po velkém třesku v této formaci před třemi lety.

Celkové úderové statistikyCelkové úderové statistiky

Přesto Bob Bennett, šéf Nevadské státní sportovní komise, která nominuje rozhodčí na zápasy boxu či MMA v tomto státu, krátce po duelu prohlásil: „Adalaide je dle mého vynikající rozhodčí. Rozhodovala více jak 115 titulových či eliminačních duelů, hodně se angažuje při tréninku sudích, vzala si pod svá křídla řadu mladých v našem týmu. Nechci ji nijak omlouvat, ale myslím, že je to vynikající sudí a každý máme občas špatný den.“

Také vás z těch slov, především té části o tom, že učí mladé adepty na rozhodčí, trochu mrazí? Jistě nejste sami.

„Nejde o peníze, jsme placeni za to, abychom rozhodovali spravedlivě. Každopádně se podívám na zápas znovu a projdu si kolo za kolem, abych se pokusil pochopit, proč rozhodovala tak jinak než zbylí dva její kolegové,“ přidal Bennett.

Stejný Bennett, který tvrdil, že má McGregor dost zkušeností, aby se mohl postavit do jednoho ringu s boxerskou legendou Floydem Mayweatherem, nebo který neměl problém s bodových verdiktem z prvního měření sil Ward vs. Kovaljov a vůbec se jím nechtěl ani zpětně jakkoliv zabývat. Přestože většina boxerského světa viděla – byť těsně – vyhrát ruského bijce. A na jeho straně byly také úderové statistiky.

Podobně jako nyní v duelu Golovkin vs. Canelo. Skoro to vypadá, jako by boxeři z Východu mohli vyhrát na americké půdě všude jinde než v nevadské poušti. Ta je jim totiž zjevně zapovězená. A určitě není bez zajímavosti, že se na tom nejspíše hned tak nic nezmění.

„Ne,“ odpověděl Bennett na otázku zástupců médií, zda bude váhat s dalším nasazením Adalaide Byrdové do akce...

Rozložení úderů GGG a CanelaRozložení úderů GGG a Canela

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze