Kevin Rooney: Ten, který chtěl s Tysonem překonat rekord 49-0 legendy Marciana
- Zveřejněno 26. 6. 2017 15:47
- Napsal Antonín Vavrda
- Zobrazeno: 7329
PRAHA – Pondělní odpoledne patří na našem webu mini-seriálu, který se věnuje boxerským trenérům. Dnešní díl věnujeme muži, který si prošel hodně trnitým životním příběhem a který nahradil v rohu Mika Tysona legendárního Cuse D'Amata poté, co zemřel. Tím mužem je Kevin Rooney.
Kevin Rooney se narodil v části New Yorku zvané Staten Island. Psal se datum 4. května 1956, když přišel budoucí „malý-velký“ muž boxu na svět.
DALŠÍ PROFILY TRENÉRSKÝ LEGEND:
- John David Jackson: mistr světa, který vedl Kimbo Slice a stojí za Kovaljovem
- Abel Sanchez: od práce na stavbě přes infarkt k trénování Gennadije Golovkina
- Jack Blackburn: Talent utopil v alkoholu a vraždě. Poté dovedl na vrchol Joa Louise!
- Cus D'Amato II.: legenda, která vychovala dva nejmladší šampiony těžké váhy historie
- Cus D'Amato I.: legenda, která bojovala proti rasismu a nebála se trénovat černocha
Tento sport mu učaroval a tak není překvapením, že se mu začal věnovat aktivně. A že mu také šel více než dobře. V roce 1975 se ve svých 19 letech dočkal prvního velkého úspěchu, když porazil ve finále turnaje “New York Golden Gloves” svého protivníka Kevina Higginse.
„Byl jsem strašně nervozní a celý sem se klepal, ale toho kluka jsem dokázal poslat do počítání hned dvakrát,” vzpomínal zpětně na tento vavřín. „Myslím, že to byla nejlepší chvíle mého života. Přes dvacet tisíc lidí v Madison Square Garden přihlíželo, jak vítězím,” usmívá se.
Posun mezi profesionály oznámil Rooney v říjnu 1979 a ještě do konce roku stihl tři vítězství ve třech zápasech. Rooney se v té době přesunul ze Staten Islandu do Catskills, aby začal trénovat s mistrem svého oboru – Cusem D'Amatem. Společně s ním trénuje také s mladým pomocníkem Teddym Atlasem. Do dubna roku 1982 zvítězil v devatenácti z dvaceti absolvovaných soubojů. Teď ho však čekala největší kariérní výzva.
V šestadvaceti letech vchází Rooney v doprovodu Atlase do ringu. Ihned po něm přichází společně se svým trenérem Eddiem Futchem velezkušený Nikaragujec Alexis Arguello, v té době s bilancí 71 vítězství a 5 proher.
Kevin boxuje skvěle, již od pohledu jde poznat typický tréninkový styl D´Amata zvaný „Peek a Boo“, který v budoucnu využije zejména Mike Tyson.
Bohužel v samém závěru druhého kola Rooney inkasuje tvrdý pravý hák a ze země se už nezvedá. „Byl to nejtvrdší úder jaký jsem kdy dostal. Nikdo z boxerů, se kterými jsem bojoval neměl tak zničující úderovou sílu,” popisuje později Rooney svoji druhou porážku kariéry.
Prohra s Arguellem znamená pro Rooneyho kariéru téměř konec. V následujících třech letech odboxuje pouhých pět soubojů, ve kterých zvítězí pouze ve dvou případech.
Rooney už ale má dávno jiné plány. Ve stejném roce, kdy odstartoval svoji profesionální kariéru, dovedl jeho trenér Cus D'Amato do tělocvičny v Catskillu mladého černošského chlapce s nadpozemským talentem a silou. V roce 1985 se Tyson stává profesionálem a zkušený trenérský bard vybere za jeho kouče Rooneyho.
„Mnoho lidí neví, že jsme společně s Mikem boxovali na galavečeru v Pennsylvánii. Byl to jeho profesionální debut, v prvním kole vyřídil Hectora Mercedese parádním úderem na spodek. Stál sem v jeho rohu, křičel na něj rady, ale ten kluk to nepotřeboval. Poté jsme všichni společně odešli do šatny, kde jsem se převlékl a šel do ringu boxovat. Zvítězil jsem ten večer také,“ směje se Rooney.
Jejich společná cesta trvala tři roky, během které vybojoval Tyson parádní bilanci 35-0. Kevin Rooney jej připravoval skvěle a držel zvíře, které v Tysonovi dřímalo, na uzdě. Společně získali tituly WBA, WBC a IBF v těžké váze a porazili velké jména boxerské historie.
Bohužel jejich idylický vztah narušil „ďábel“, kterému nyní už oba nemohou přijít na jméno. Don King viděl v Tysonovi obrovské jmění a sehranou dvojku poštval proti sobě. V roce 1988 tak končí toto slavné spojení a společně s ním také hvězda Mika Tysona.
„Věřím, že jsem trénoval toho nejlepšího boxera všech dob. Byl to neskutečný stroj. Nebylo možné ho zasáhnout. Bylo to frustrující pro mě coby velterovou váhu. Co teprve pro jeho soupeře. Cus jej naučil všechno potřebné a já ho nutil, aby se toho držel. V roce 1988, ještě než porazil Spinkse, jsme se spolu bavili o překonání Marcianova rekordu. Myslím, že kdyby zůstal se mnou, jeho bilance by možná byla 100-0. Jsem si téměř jistý že by v klidu zvládl 70-0. Bohužel Don King z toho chlapce udělal trosku a zruinoval jej. Je to smutné, vážně smutné,” vypráví pro web boxinginsider Rooney.
Po roce a půl od konce spolupráce s Rooneym mladé „Zvíře“ poprvé prohrává. Po dalších osmnácti měsících jde za údajné znásilnění do vězení.
Kevín Rooney je na dně, vzali mu jeho dítě, nejtalentovanějšího boxera a světovou celebritu. Na jeho dveře v Catskillu však zaklepe někdo jiný.
Vinny Pazienza prochází krizí. Po porážce s Rogerem Mayweatherem a po neshodách se svým dosavadním trenérem Louem Duvou hledá nové útočiště. To nachází právě v Catskills u Rooneyho. Jejich společný příběh skvěle vykresluje film natočený v roce 2016 s názvem Bleed For This. „Vinny Paz“ se pod jeho vedením znovu stane mistrem světa, několikrát o světový pás boxuje a fanouškům nabídne několik nezapomenutelných soubojů.
Kevin Rooney v současné době pracuje stále v Catskills, kde trénuje nové a nové talenty boxu. Spolu se svým synem Kevinem Jr., který svoji profesionální kariéru ukončil po pouhých šesti duelech mezi profesionály (4-2) a jedenácti v amatérském ringu (9-2).