John David Jackson: mistr světa, který vedl Kimbo Slice a stojí za Kovaljovem
- Zveřejněno 19. 6. 2017 17:35
- Napsal Antonín Vavrda
- Zobrazeno: 4606
PRAHA – Pondělní odpoledne patří na našem webu mini-seriálu, který se věnuje boxerským trenérům. Pro dnešek je zde profil muže, o kterém se v posledních dnech mluvilo opravdu hodně. Ano, současného kouče ruského „Krushera“ Sergeje Kovaljova – Američana Johna Davida Jacksona.
Rodák z Denveru v Coloradu přišel na svět před čtyřiapadesáti lety, 17. května 1963. Být boxerem, byl jeho sen od dětství. Pomalu, ale jistě ho začal naplňovat ve dvanácti letech.
DALŠÍ PROFILY LEGEND:
- Abel Sanchez: od práce na stavbě přes infarkt k trénování Gennadije Golovkina
- Jack Blackburn: Talent utopil v alkoholu a vraždě. Poté dovedl na vrchol Joa Louise!
- Cus D'Amato II.: legenda, která vychovala dva nejmladší šampiony těžké váhy historie
- Cus D'Amato I.: legenda, která bojovala proti rasismu a nebála se trénovat černocha
- Beristain: 'Knírek', který vyzrál na Pacquiaa a ze 23 boxerů vychoval 21 šampionů
Umění bojovat mezi šestnácti provazy se začal učit ve státě Washington ve známé Tacoma Boys Club. Jako amatérský boxer dokázal vybojovat 206 vítězství a pouze v devíti případech našel přemožitele. I přes skvělou bilanci však nikdy nedosáhl na velkou trofej. V roce 1981 na turnaji National Golden Gloves skončil již ve čtvrtfinále. Ve stejném roce se dostal až do finále amerického prestižního turnaje AAU, ve kterém ale prohrál.
Proto v březnu roku 1984 ohlásil přestup k profesionálům a rozhodně udělal dobře. Již v 18. souboji kariéry vybojoval svůj první titul, když před limitem porazil Lupe Aquina a získal titul WBO v super velterové (lehké střední) váze. Jeho vítězná série mohla začít.
V dalších jedenácti duelech tento levoruký šikula šestkrát úspěšně svůj pás obhajuje a čtyři roky nenajde rovnocenného soupeře, byť jej v roce 1990 poslal Martin Camara ve Francii v jedenáctém kole do počítání, ze kterého se ale stihl Jackson vzpamatovat. Po obrovských zmatcích nakonec skončil duel verdiktem „NC“ a averzí Francouzské federace vůči WBO.
Ta až na výjimky trvá dodnes, za posledních patnáct let se v této zemi o světový psá WBO boxovalo pouze třikrát, pokaždé v případě obhajobyArgentince Omara Andrese Narvaeze.
V roce 1992 ale již začala být Jacksonovi tato váha malá a tak přemýšlel o dalším posunu. O rok později se po dvou „přípravných“ zápasech ve váze střední (a jednoho skoku do super střední) staví šampionovi WBA Reggiemu Johnsonovi.
V americkém souboji na argentinské půdě vítěz Jackson, byť extrémně těsně: 115-114, 115-114 a 115-113. Poté, co další dva slabší soupeře ničí knockoutem, přichází setkání s jeho „Nemesis“ - Jorgem Castrem.
Ostřílený argentinský veterán Castro, pro kterého je duel s Jacksonem 102. v profesionální kariéře, s ním prohrává po osmi kolech hladce na body. Jenže v devátém dějství přichází levý hák, který všechno mění, Jackson jde k zemi a po třiatřiceti soubojích bez porážky poprvé nachází svého přemožitele.
Duel je následně vyhlášen „Souboje roku 1994“ dle prestižního The Ring Magazine.
Jackson se vrací zpět do ringu už po pěti měsících, sláva a chuť po soubojích už je ale minulostí. Sice dokáže třikrát zvítězit, ovšem proti hodně slabým protivníkům. S dalším podprůměrným soupeřem – Abdullahem Ramadanem dokonce prohrává na body. Přesto si jej následně vybere pro další obhajobu titulu mistra světa IBF ve střední váze legendární Bernard Hopkins.
Jackson prohrává v sedmém kole TKO. Šance na velký návrat jsou definitivně v prachu, o necelý rok později mu nevyjde ani pomsta Castrovi, se kterým prohrává i podruhé, tentokrát v deseti kolech na body na jeho domácí půdě.
Kariéru končí o rok a půl později knockoutovou výhrou nad Davem Boonem. Už v té době se ale věnuje trenérské činnosti. Box je prostě celý jeho život.
A seznam jeho „vojáků“ je také úctyhodný.
V roce 2006 otevře dveře jeho tělocvičny na Floridě jedno hodně zajímavé jméno. Bernard Hopkins, muž, který ho o devět let dříve porazil.
Slavný „B-Hop“ potřebuje po dvou prohrách od Jermaina Taylora změnu a poprosí svého bývalého rivala o to, aby jej připravil na nebezpečného Antonia Tarvera. Daří se, Hopkins se vrací zpět na vítěznou vlnu a není to naposledy, co se zkříží jejich cesty.
Znovu se potkávají v roce 2014, ovšem v trochu jiných rolích. Hopkinsovým soupeřem je neporažený ruský „Krusher“ Sergej Kovaljov, kterého už tři roky připravuje právě Jackson. Také tentokrát je úspěšnější trenér, ruský bijec v duelu dominuje.
Mimochodem, Jackson je coby trenér i u nepovedené Hopkinsonovy derniéry proti Jou Smithovi z prosince loňského roku. Mladý americký dravec tehdy legendu nasměroval do boxerského důchodu tvrdým knockoutem, při kterém ho doslova vystřelil ven z ringu.
A v současnosti už můžeme zůstat. Tento duel proložil dva velké Jacksonovy neúspěchy s jeho momentálně největší hvězdou – zmíněným Kovaljovem. Ten totiž loni v listopadu a před dvěma dny minimálně sporně dvakrát padl s Američanem Andrem Wardem.
Nakolik tyto prohry naruší už tak po prvním duelu rozviklané vztahy mezi Kovaljovem a Jacksonem, kterému se nelíbí vliv jeho ruských partnerů na „Krushera“ během přípravy a především pak v průběhu zápasů, to ukáží až další dny a týdny.
Jackson ale již několikrát v minulosti dokázal, že je velkým bojovníkem ať už coby boxer, tak coby trenér. Vždyť jeho rukama prošli mimo zmíněného dua i Shane Mosley, Jameel McCline, Chris Algieri, Curtis Stevens, či loni zesnulá hvězda pouličních rvaček a zápasník UFC (i boxer) Kimbo Slice alias Kevin Ferguson.