Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SROVNÁNÍ Canelo-Smith: mexická mlátička proti nedoceněné britské hvězdičce

  • Napsal Antonín Vavrda

Srovnání Alvarez vs. SmithSrovnání Alvarez vs. SmithPRAHA – Největším tahákem posledního předvánočního boxerského víkendu je střet mezi Mexičanem Canelem Alvarezem (53-1-2, 36 KO) a Britem Callumem Smithem (27-0, 19 KO). Ten je sice šampionem WBA v super střední váze, favoritem je ale v očích všech jeho rival.

Jak duel, ve kterém bude ve hře i volný pás WBC v této váze, ale vypadá v našem srovnání?

DALŠÍ SROVNÁNÍ PROFIBOXING.CZ:

RYCHLOST: Hodně bude záležet na tom, jak bude rychlostně Smith svého rivala stíhat. Ani jeden z nich není tanečník, oba mají moderní styly boxu, oba mají pro tento sport dispozice, byť trochu jiné. Pohybově a co se týče rychlého jednoho úderu, je na tom lépe určitě Alvarez. Ten má rychlé také kombinace, jenže to platí i pro jeho soupeře.

VERDIKT: Alvarez 9 ; Smith 8

SÍLA: Možná budu za kacíře, ale v tomto faktoru jsou oba na minimálně srovnatelné úrovni. Smith není přezrálý knockoutér a la Kovaljov, ale bijec v nejlepším věku, ostatně oba jsou vrstevníci, narozeniny slaví necelé tři měsíce od sebe. Alvarez možná už pomalu do super střední váhy dorostl, přirozenou super střední vahou ale rozhodně není. Smith ano, strávil v ní celých osm let profesionální kariéry. A jeho údery dokážou kosit hodně kvalitní protivníky.

VERDIKT: Alvarez 8 ; Smith 8

OBRANA: Canelo v defenzivě používá svého pohybového talentu, postřehu a prostě toho, že boxuje podobně jako třeba Lomačenko celý život. Má skvělé reflexy, umí se zabalit do dvojitého krytu, umí reagovat na soupeře. Slabinou může být, že často se snaží dávat svoji dominanci až moc najevo a vlastně zapomene sám pracovat směrem dopředu.

Callum Smith je typický Brit. Rád přestřelky, byť je dlouhý jako týden před výplatou (191 cm proti 173 cm Alvareze), má problém držet duel na dlouhou vzdálenost, na svoji přední ruku. Ale umí to. Stejně tak se umí zabalit do dvojáku, díky dlouhému tělu a pažím se dokáže schovat za ruce vlastně úplně celý. Má kvalitní reflexy, jen pohyb hlavy by mohl být lepší.

VERDIKT: Alvarez 9 ; Smith 7

ÚTOK: Ofenziva může být v tomto souboji hodně důležitá. Alvarez sice umí boxovat z ústupu, dá se ale čekat, že proti Smithovi bude nucen pracovat. A v tomto případě často chybuje, někdy jsou jeho útoky až moc otevřené, a to by mohla být voda na mlýn skvělým kontrům Smitha. Platí to ale i naopak, jestli něco díky své technice a očím Alvarez umí, pak kontry. Stejně jako skvělé údery na tělo.

Smith má velkou výhodu v tom, že umí držet taktiku. Ano, občas se nechá zbláznit, ale pokud chce, dokáže být disciplinovaný. Má dlouhou přední a co by mohla být jeho největší zbraň – tak extrémně dlouhou zadní, kterou dokázal nachytat mnoho soupeřů. A co bude novým i pro Canela, byť spáruje s vyššími a také těžšími soupeři. Zápas a inkasovaný úder naplno je vždy jiný, navíc i v těžké váze není snadné najít borce s dvoumetrovým rozpětím paží a podobným stylem jako má Smith.

VERDIKT: Alvarez 9 ; Smith 9

PSYCHIKA: Na jedné straně možná nejlepší boxer planety napříč vahami, který si posílil sebevědomí i tím, že dokázal rozvázat smlouvu s promotérem a televizní sítí, byť k ní se následně minimálně pro tento souboj vrátil. Na straně druhé nezpochybnitelně nejlepší super střední váha současnosti spolu s Američanem Davidem Benavidezem. Smith dlouho na tuto šanci čekal, dlouho měl pocit, že se mu velké zápasy vyhýbají. Zároveň opakovaně musel dokazovat své kvality a vždy to zvládl.

VERDIKT: Alvarez 10 ; Smith 8

CELKEM: Alvarez 9 ; Smith 8 (Rozdíl na papíře je markantní, to ale je s většinou soupeřů Canela, pravdou ale je, že Smith má zbraně na to, aby ho porazil.)

OČIMA AUTORA: Smith je extrémně podceňován, dle mého až nezaslouženě. Stylově by možná byl pro Alvareze nepříjemnější Billy Joe Saunders, liverpoolský čahoun je ale skutečně špičkovým boxerem své váhy. A má zbraně na to, aby Alvareze zaskočil, otřásl jím. Ano, favorit je jasný, ale pokud se mě někdo zeptal, zda dát peníze na triumf Smitha v pozdějších kolech před limitem, zkusil bych to.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze