Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SROVNÁNÍ AJ-Pulev: britská hvězda a proti ní nedoceněná, nebezpečná bulharská Kobra

  • Napsal Antonín Vavrda

Srovnání Joshua vs. PulevSrovnání Joshua vs. PulevPRAHA – Boxerský duel víkendu? Není třeba nic dodávat, v sobotu večer si to ve Wembley Arena rozdají Brit Anthony Joshua (23-1, 21 KO) a Bulhar Kubrat Pulev (28-1, 14 KO). Ve hře budou tituly WBA, IBF a WBO prvně jmenovaného. A také šance na sjednocující střet v dalších měsících.

Tento souboj měl být realitou už před třemi lety, jenže od začátku vypluly napovrch problémy Puleva s tehdejšími promotéry ze Sauerland Event, a nakonec se AJ postavil v Cardiffu před 70 tisíci diváky Kamerunec Carlos Takam (39-5-1, 28 KO). Nyní má Bulhar druhou šanci. Jak proti Joshuovi, tak na to stát se mistrem světa.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

RYCHLOST: Měřeno pohybem a údery, měl by mít lehce navrch Brit, ale... Pulev je všechno, jen ne pomalý. Dá se říct, že on tak vlastně jen působí. Ostatně přezdívku „Kobra“ nedostal pro nic za nic. Jeho styl je podobný tomu například Chorvata Filipa Hrgoviče. Technicky na výši, vyčkávací taktika, rychlá přední a když je cítit šance, tak i velmi rychle švihnutá zadní. Nepříjemná, naplocho, často i za uchu, do zátylku. Joshua je výbušnější, explozivnější, ale výrazně rychlejší? To opravdu ne.

VERDIKT: Joshua 8 ; Pulev 8

SÍLA: Také zde Bulhar mate tělem. Každý, kdo se s ním někdy potkal, vyzdvihne jeho úderovou sílu. V jeho případě je problém, že ne vždy trefí čistě, tak jak by potřeboval, tak jak bylo ideální. V tom je jeho slabina. A výhoda Joshuy, který je prostě a jednoduše typem moderní boxerské školy. Kvalitní timing, který násobí už tak skvělou přirozenou sílu podpořenou kvalitní svalovou hmotou a výbornou prací boků. Už to zaznělo několikrát, fyzická konstituce AJ je pro box ideální.

VERDIKT: Joshua 9 ; Pulev 8

OBRANA: Nebude to útok, ale defenzivní práce, která tento duel rozhodne. Nejspíše. Joshua ukázal, že je zranitelný, byť hlavně primárně psychicky. Ruiz jím otřásl, ale poté především zlomil. V hlavě. Všichni ví, že je zranitelný, na druhou stranu, to byl i Vladimir Kličko a dominoval deset let. Joshua umí pracovat v obraně, ale nemá rád tlak, pod ním se postupně fyzicky láme. Musí diktovat tempo zápasu, jinak má problém.

Pulevovi je tohle celkem jedno. Na druhou stranu jeho otevřený střeh se ukázal zranitelný v souboji s Vladimirem Kličkem, který ho v pěti kolech zbil, a nakonec tvrdě knockoutoval. Pulev měl skvělé momenty, vlastně jako první po dlouhé době obrovitým Ukrajincem dokázal otřást, ale zradila ho vlastní obrana. Tvrdí, že se polepšil, je otázka, zda natolik, aby nebyl pro Joshuu, který je ještě výbušnější než Kličko, snadným cílem. Postřeh, na kterém má obranu postavenou, s věkem slábne.

VERDIKT: Joshua 8 ; Pulev 6

ÚTOK: Silná disciplína obou. Joshua ukázal, že umí protivníka zdemolovat, knockoutovat rychle, stejně jako si ho připravit. A také, že umí duel takticky dovést k pohodlné bodové výhře, Ruiz a Joseph Parker by mohli vyprávět. Někomu se to nemusí líbit, ale i to dělá velké šampiony. Z dob Tysona jsme všichni zvyklí na bestii lačnící po krvi, ale i legendy minulosti v čele s Alim či Louisem uměly vyhrávat „nudně, takticky“. Joshua je v tomto směru komplexní.

Pulev je všechno, jen ne příjemný boxer. A byť umí zvolnit, přitvrdit, jede si tak nějak strojově to své. Pořád dokola, dokud soupeře neuštve a poté neuštkne. Přesně tak, aby dělal čest své přezdívce. Má šikovnou přední rukou, kterou dosáhne i na daleko delší protivníky, má tvrdý zadní cross, který trefuje hodně seshora, podobně jako třeba Golovkin. Prostě škola bývalého východního bloku se nezapře. Delší kombinaci od něj příliš neuvidíte, ale jeho box je prostě a jednoduše ÚČELNÝ.

VERDIKT: Joshua 10 ; Pulev 9

PSYCHIKA: Joshua je a vždy už nejspíše bude ve svých duelech pod tlakem. On je ten, který si mohl dovolit jedno škobrtnutí, druhé během 18 měsíců už by byl ale problém. To na klidu nepřidá, na druhou stranu není třeba zastírat, že doma v Británii se cítí skvěle a že tam by jej nemělo nic moc rozhodit.

Pulev působí vždy a všude sebevědomě. Už jeho výraz, držení těla ukazuje velké sebevědomí. A může si ho dovolit. Byl velmi úspěšný v amatérském ringu, byť ne tak, jako jeho sobotní soupeř, totéž platí také v tom profesionálním. Může jen získat, je to jeho druhá velká šance a je pravda, že výkonností křivka u něj zatím sestupnou tendenci nenabrala, takže není důvod, aby jej opouštěla sebedůvěra.

VERDIKT: Joshua 9 ; Pulev 9

CELKEM: Joshua 8,8 ; Pulev 8 (Rozdíl je výrazný, favorit jasný, ale Pulev může překvapit.)

POHLEDEM AUTORA: Jsem hodně zvědavý, s čím oba do zápasu přijdou. Pokud bude Pulev nastavený podobně jako proti Kličkovi, bude to ještě rychlejší záležitost, AJ je přímočařejší, než býval ukrajinský král těžké váhy. Navíc tomuto napovídá i figura, ještě před vážením to vypadá, že AJ udrží váhu pod 110 kilogramů. Jestli ale Pulev nedá AJ šanci bojovat na delší a střední vzdálenost, pohlídá si přímku na svoji hlavu, bude pracovat s úhly, pak se můžeme v pozdějších kolech dočkat velké senzace.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze