Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Durán: 'Masový vrah Manson bez srdce', který mlátil Rockyho a zdolal i covid-19

  • Napsal Martin Kopunec

Roberto Durán v akci / zdroj foto: Boxingscene.comRoberto Durán v akci / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Je to pár dní, co svět obletěly zprávy o tom, že byl legendární Roberto Durán (103-16, 70 KO) převezen doma v Panama City do nemocnice s komplikacemi spojenými s onemocněním covid-19. Dle aktuálních informací se devětašedesátiletý „El Cholo“ úspěšně uzdravuje, a tak si můžeme s klidným srdcem připomenout jeho příběh, který krátce před hospitalizací publikoval web Boxingnewsonline.net k příležitosti jeho 59. narozenin.

Joe Frazier: „Vypadá jako Charles Manson (slavný sériový vrah)!”

DALŠÍ PŘÍBĚHY LEGEND:

Legendárního, mystického a smrtícího šampiona ve čtyřech váhových kategoriích podporoval a trénoval uctívaný trenér Ray Arcer. Jen tři dny před soubojem s Rayem Leonardem byl Durán na pravidelné předzápasové prohlídce na EKG, kde mu byla zjištěn nepravidelný srdeční rytmus.

„To nemůže být pravda,“ reagoval Arcer. „Durán žádné srdce nemá.“

V té době měl rodák z panamského El Chorrillo na kontě 71 vítězství a pouze jednu porážku. Díky svému instinktu zabijáka děsivé přítomnosti dostal od amerických novinářů přezdívku „El Diablo“.

Durán se narodil v roce 1951 do chudé rodiny a od osmi let trénoval s dospělými muži. V šestnácti letech se vrhnul na dráhu profesionálního boxera a s přehledem vyhrál prvních 28 soubojů.

Ihned poté vzal souboj o titul WBA a Ring Magazine v Madison Square Garden proti Skotu Kenu Buchananovi (43-1, 16 KO). Panamský bijec byl považován za outsidera, ale protivníka dostal do počítání hned po 15 vteřinách prvního dějství a v demolici pokračoval až do 13. kola, kdyby byl souboj ukončen v jeho prospěch.

Duran se vrátil do své vlasti s dvěma novými pásy, vylepšenou reputací a statusem jedničky své váhy. Ve svém autobiografickém dokumentu Jsem Durán řekl: „Byl jsem Mikem Tysonem boxu dávno předtím, než Mike Tyson začal s boxem“.

„Protivníci se na mě jen podívali a už měli nasráno v kalhotách. Leonard nebyl výjimkou.“

„Američanům začalo docházet, že s nikým jako jsem já se nikdy nesetkali. Děsivá, smrtící bytost, co má černé vlasy, tmavé oči a zlé úmysly.“

„El Diablo, tak mi říkali: Ďábel.“

Video, na kterém třiapadesátiletý Mike Tyson trénuje na svůj potenciální comeback, se stalo ze dne na den virálním.

Byl to ale opravdu právě Durán, který Tysona inspiroval v začátcích jeho kariéry.

„Roberto Durán je můj oblíbený bojovník,“ napsal Tyson na Facebooku. „Když jsem viděl jeho styl boje, zamiloval jsem si ho. Byl to pouliční rváč a já si řekl, že chci být jako on, takhle chci bojovat.“

A poté dodal: „Nikdy se nestyděl se za to, kým je. Doslova jsem se s ním ztotožnil. Postupem času mě lidé uznávali za to, že jsem divoch, a nazývali mě zvířetem. Byla to pro mě ta největší pocta. Byl jsem jako Duran.“

20. června 1980, krátce po svých 29. narozeninách, dokázal Durán zdolat jako první Raye Leonarda a díky skvělé strategii, ve které donutil zlatého z olympiády 1976 jít do tvrdých přestřelek, na místo taktického boje, kterým se Američan prezentoval v minulosti.

Když se v listopadu téhož roku potkali znovu, nebyl Durán v ideální formě. Po jejich prvním střetnutí totiž Panamec strávil nějaký čas mimo trénink. Na pořadu téměř každého dne byly večírky a spousta jídla. Nakonec byl nucen za šest týdnů zhubnout z 90 kilogramů na 70. Tohle náročné shazování jej zanechal ve špatné formě a vyčerpaného.

Ještě před prvním kolem věděl, že jej Leonard tentokrát porazí, ale Leonard jej postupně začal zesměšňovat, a to na něj bylo příliš. V osmém kole tedy Durán mávl na rozhodčího rukavicí, aby ukončil zápas a pronesl legendární „No Mas“ (už ne).

Ještě před neslavnou odvetou s Leonardem ale Durán nabyl statusu celebrity. Zahrál si například ve filmu Rocky II, kde jej můžete vidět jako sparingpartnera hlavní postavy.

Během natáčení pokračování oscarového snímku z roku 1979 se Sylvester Stallone na vlastní kůži přesvědčil, jak dobrým boxerem jeho filmový kolega je. Durán jej údajně během natáčení mlátil tak moc, že musel být upozorněn, aby Rockyho netrefil do obličeje, protože by to mohlo zničit jeho pěkný vzhled.

Když v roce 2014 dostal Stallone nabídku na sparing s americkou legendou Bernardem Hopkinsem řekl: „Ne díky, poučil jsem se s Duránem.“

Roberto DuránRoberto Durán

Boje ve střední váze proti Thomasu Hearnsovi a Marvinu Haglerovi jen potvrdily jeho odkaz jako jednoho ze čtyř králů osmdesátých let.

V roce 2001, kdy v padesáti stále boxoval, se téměř zabil při automobilové nehodě v Argentině. Okamžitý zásah lékařů mu tehdy zachránil život poté, co zlomené žebro propíchlo jeho plíci.

Po nehodě se rozhodl ukončit profesionální kariéru a během své závěrečné řeči nezapomněl zavtipkovat na adresu svého přítele a slavného fotbalisty Diega Maradony: „I nadále budu cvičit, nechci v důchodu vypadat jak Maradona, být tlustý.“

„El Diablo“ ukončil svoji kariéru s bilancí 104-16 a je všeobecně uznáván jako jeden z nejatraktivnějších a nejtvrdších boxerů historie.

Bojovník, který se zrodil v nebezpečných čtvrtích Panamy, inspiroval miliony lidí po celém světě a plánuje opustit tento svět tak, jak na něj přišel: „Narodil jsem se jako bojovník a umřu jako bojovník. V tomto příběhu je jen jedna legenda, a tou jsme JÁ.“

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze