Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Zrozen stát se šampionem! Otec Duboise obětoval vše pro Daniela i jeho sourozence

  • Napsal Antonín Vavrda

Daniel Dubois / zdroj foto: Frank WarrenDaniel Dubois / zdroj foto: Frank WarrenLONDÝN – Dnes večer vstoupí stále teprve dvaadvacetiletý Daniel „Dynamite“ Dubois (14-0, 13 KO) do ringu ve studiu televize BT Sports proti nizozemskému náhradníkovi Ricardu Snijdersovi (18-1, 8 KO). A byť se podcenit nesmí nikdo, všichni tuší, že jde jen o další překážku v cestě za slávou. V cestě za titulem mistra světa.

Všichni už ho vidí v zápase s krajanem Joem Joycem (11-0, 10 KO), který je naplánován na 24. října letošního roku. A mnozí ještě dále.

VÍCE O DANIEL DUBOIS:

„Nekoukáme přes rameno svým soupeřům. Navíc na Joyceho se vlastně chystáme od února. Každopádně, dokud nebude mít Daniel kolem pásu titul mistra světa, nebude mise jeho otce naplněna,“ pronesl před pár dny ve velkém textu The Athletic trenér britského i světového talentu, Martin Bowers.

Oficiálně vede tento devětapadesátiletý (už) dědeček osmileté vnučky talentovaného mladíka od chvíle, co vstoupil před třemi lety do profesionálního ringu.

Ve skutečnosti o něm Bowers ví od jeho šesti let. To bylo poprvé, co jej přivedl do londýnského Peacock Gymu (zakotvil ale v Repton Gymu). „Jeho otec na něj byl nesmírně hrdý, jako každý otec. Ukazoval ho jako velký talent. Ale nevnímal jsem ho, byl ještě tak mladý,“ vrací se časem do roku 2004.

S boxem začal Daniel Dubois už o pár týdnů dříve, když mu otec – obrovský a vášnivý milovník tohoto sportu – koupil první pytel a rukavice. On sám nikdy neboxoval, vášeň k rohování se u něj probudila už příliš pozdě. U nejstaršího potomka neponechal nic náhodě. Stejně jako u dalších sourozenců.

„Kolik jich mám? Nevím, možná devět, možná deset, možná více. V naší rodině, kde žijeme spolu jsme sedm sourozenců,“ usmívá se stále tím svým až trochu nesmělým úsměvem chasník, který narostl do výšky 196 centimetrů a aktuálně váží kolem 110 kilogramů. Ve svalech.

Daniel Dubois / zdroj foto: Archiv DDDDaniel Dubois / zdroj foto: Archiv DDD

Pro ty dělal maximum. V devíti letech byl schopen udělat za několik hodin pět tisíc kliků. „Miloval jsem bojové sporty. Myslím, že jsem se pro ně narodil. Prostě to byla příprava na další kroky. S tréninkem je to jednoduché – čím častěji něco děláte, tím jste v tom lepší, čím tvrději trénujete, tím lépe bojujete,“ vysvětluje svoji filozofii mladík, jehož tři sourozenci se také věnují boxu na špičkové úrovni.

Patnáctiletý bratr Prince byl nedávno na britském šampionátu ve čtvrtfinále, devatenáctiletá sestra se pokouší probojovat v národním dresu na olympijské hry. „Ale hodně uslyšíte hlavně o Solomonovi. Je to Král Solomon,“ chválí svého nejmladšího, teprve sedmiletého brášku.

O olympiádě snil také on. Coby dvojnásobný šampion Velké Británie ve školní mládeži se dostal do juniorské reprezentace. A do programu Britského boxu se sídlem v Sheffieldu, kde se poprvé potkal s Joycem, nebo i Anthonym Joshuou.

„Připadalo mi to nesmírně těžké, neměl jsem takovou pozornost jako doma, přece jen tam jsem byl jeden z mnoha. Trošku jsem se tam lámal,“ přiznává s odstupem času sympaticky. Ve své čtvrti byl hvězdou, navíc se mu doma věnoval ještě ve volnu otec, najednou byl až několikátý v řadě. Problém měl také s jídlem, milovník kořeněných steaků si těžko zvykal na přesně vyváženou stravu.

„Těch osmnácti měsíců v Sheffieldu mě ale hodně posunulo. Nejen co se sparingů týče, ale mentálně,“ vypráví talent, který opanoval v roce 2016 seniorský britský šampionát ve chvíli, kdy měl na kontě teprve šest zápasů mezi chlapy.

Jenže místo pokračování v cestě za olympiádou se vydal mezi profesionály a podepsal smlouvu s promotérem Frankem Warrenem. „Jedničkou stejně byl Frazer Clarke, který byl zkušenější, známější. Na co bych čekal? Pokud chceš něčím být, musíš si za tím jít. Nemůžeš čekat, až ti to spadne do klína,“ nelituje tohoto kroku. Ani nyní, kdy je jasné, že se nestane nejmladším mistrem světa těžké váhy, že rekord Mika Tysona nepřekoná.

Daniel Dubois / zdroj foto: Archiv DDDDaniel Dubois / zdroj foto: Archiv DDD

Pokud bude pokračovat ve své cestě, nebude od mety legendárního Američana, který se nyní vrací do ringu, zas až tak daleko. „Danova síla se neustále vyvíjí, na svém vrcholu bude tak za tři roky,“ vypráví Bowers. Ten mladého Duboise viděl znovu v šestnácti, chvíli předtím, než zamířil do Sheffieldu.

Opět otevřel dveře Peacock Gymu, aby zde spároval s Ovillem McKenziem, který se připravoval na nakonec kontroverzně remízový titulový zápas s Argentincem Victorem Emiliem Ramirezem (boxovalo se v domovině Ramireze a McKenzie měl vyhrát). Zkušený Brit s kořeny na Jamajce dostal od mladíka, kterému by mohl dělat otce tvrdou, knockoutovou lekci.

Tentokrát už Bowerse zaujal. „Neustále se zlepšuje. Potvrzuje to každý zápas. Nejtěžší dosavadní zkouška? S Kevinem Johnsonem. Boxoval s ním deset kol, sice ho neukončil, ale neudělal jedinou chybu, ukázal, že může bojovat dlouhé duely. A víte co? Kdyby se utkali dnes, věřím, že by ho knockoutoval, protože je opět o velký kus dál,“ nedá na zkušený kouč dopustit na svůj klenot.

Klenot, který se může během dnešního a říjnového zápasu posunout ke svému snu. A snu svého otce, který neměl stejnou šanci jako jeho nejstarší potomek, pro kterého obětoval – stejně jako pro další děti sportem posedlé – první, poslední.

„Byl jsem divoké a hyperaktivní dítě (nechodil do školy, vzdělání dostával soukromě doma, aby mohl více času věnovat trénování a nebyl rozptylován). Ale tato energie mi pomohla v tělocvičně. A ona mě, vybil jsem se v ní. Stát se mistrem světa v těžké váze je něco speciálního. V boxu není nic více. A myslím, že ani celkově ve sportu, ve společnosti. Být světovým šampionem v těžké váze je prostě výjimečný úspěch. Pro mě je to vše,“ dodává Daniel „Dynamite“ Dubois.

Udělá dnes další důležitý krok?

Galavečer z BT Sport Studia včetně hlavního taháku Dubois – Snijders můžete sledovat od 20:00 hodin také v Česku, vysílá ho stanice Sport TV 2.

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Daniel Dubois / zdroj foto: Frank WarrenDaniel Dubois / zdroj foto: Frank Warren

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze