Profiboxing.cz

NÁZOR Sulejman dál bojuje proti svobodě volby. A schovává se za Canela a Pacquiaa

  • Zveřejněno 23. 10. 2019 9:20
  • Napsal Antonín Vavrda
  • Zobrazeno: 8617

Olympijský box a profíci v němOlympijský box a profíci v němPRAHA – V řešení víkendových zápasů to v posledních dnech trochu zaniklo, ovšem profesionální federace WBC stále bojuje proti účasti profesionálních boxerů na olympiádě v Tokiu 2020. A to hodně rázně. Nesmyslně, dlužno dodat...

„Mluvil jsem s Oscarem de la Hoyou a Mannym Pacquiaem a dostal jsem stejnou odpověď: stop profesionálům na olympijských hrách. Je velký rozdíl mezi tím, když se amatér snaží ve třech kolech soupeře především vybodovat, nebo když profesionál trénuje na to, aby se postupně propracoval k tomu, aby své soupeře knockoutoval, nebo hodně těžce pobil,“ zní od Mauricia Sulejmana, prezidenta WBC.

DALŠÍ KOMENTÁŘE NA NAŠEM WEBU:

Pro tentokrát pominu fakt, že minimálně ve druhé části citace má mocný to šéf aktuálně nejsilnější federace do jisté míry pravdu.

V tom, že amatéři a profesionálové trénují přece jen trochu jinak. Ono je opravdu rozdíl boxovat tři tříminutová kola, nebo kol šest, osm, deset, dvanáct. Kondice, výdrž, taktika, technika...

Ten zbytek jsou ale kecy. A navrhovaný (a nejspíše i brzo schválený) dvouletý zákaz pro ty, kteří se kvalifikace o OH zúčastní, naprosto absurdní.

Každý člověk by měl mít možnost svobodné volby. Tímto chováním ji Sulejman boxerům bere. Důrazně, tvrdě a dle mého také protiprávně. A může si tím v konečném důsledku více uškodit než opačně, protože zbylé tři prestižní federace – WBA, IBF a WBO – se k této problematice staví daleko vstřícněji.

Je více než zřejmé, že si WBC především chce hájit své investice.

Na posledních Hrách reprezentovali profesionální box tři vyslanci – Amnat Ruenroeng, Carmine Tommasone a Hassan N'Dam N'Jikam, který se mimochodem na olympiádu už horko, těžko kvalifikoval (a byl postrčen i rozhodčími).

Jejich výsledky?

Prvně jmenovaného knockoutoval ve druhém zápasu skvělý Francouz Sofiane Oumiha, Ital dostal výprask od Kubánce Lazara Alvareze, N'Dam od Brazilce Michele Borgese.

Podobně dopadl v zápase Evropa vs. Kuba Slovák Martin Parlagi, od vítězství k vítězství nejdou ani před domácím šampionátem v tuzemské extralize Josef „Pepe“ Zahradník, Karel Hořejšek a další.

Mimochodem N'Dam i Ruenroeng už měly s účastí na olympiádě zkušenost, nešlo o žádné vyjukané zajíčky, přesto neměli absolutně nárok. Důvod je nasnadě – přestože se stále dělí box na „amatérský“ a „profesionální“, amatéři často trénují podobně tvrdě jako ti profesionálové. Někdy i tvrději a častěji. Jinak, ale tvrději. Jde o špičkové sportovce.

Jenže toto ví jen zasvěcenci, zatímco fanoušci (ne)políbení problematikou si řeknou „Amatér porazil profíka? Fakt? A jak je to možné?“

A samozřejmě ty, kteří financují (a také těží) z byznysu jménem profesionální box podobnou reklamu nepotřebují. Platí to ostatně i o Sulejmanem zmíněné dvojici.

De la Hoya je promotérem hvězdného Mexičana Canela Alvareze, který pod pět olympijských kruhů nechce, Pacquiao boxerem a už nějaký ten pátek také promotérem. Dovedete si například představit, že by si Alvarez střihl olympijskou kvalifikaci a prohrál, nebo padl na Hrách? Co by to způsobilo za poprask, když do něj DAZN nasypalo loni 350 milionů dolarů?

A mimochodem, přidávám jen tak pro zajímavost slova Filipínce z dubna 2016, kdy bylo jasno, že mohou profíci startovat už v Riu a kdy se zde mohl představit i Pacquiao, který tehdy splňoval věkový limit (letos už nikoliv, je ročník 1978).

„Neříkám, že budu, ani že nebudu bojovat. Prostě si nechávám otevřené dveře. Přemýšlím o tom,“ citovaly tehdy světové deníky hvězdného „Pacmana“ při řešení této problematiky. Trochu jiná slova než o čtyři roky později zprostředkovaně od Sulejmana chránící si vlastní rybníček, a hlavně zdroj peněz...