NÁZOR Sulejman dál bojuje proti svobodě volby. A schovává se za Canela a Pacquiaa
- Zveřejněno 23. 10. 2019 9:20
- Napsal Antonín Vavrda
- Zobrazeno: 8617
Olympijský box a profíci v němPRAHA – V řešení víkendových zápasů to v posledních dnech trochu zaniklo, ovšem profesionální federace WBC stále bojuje proti účasti profesionálních boxerů na olympiádě v Tokiu 2020. A to hodně rázně. Nesmyslně, dlužno dodat...
„Mluvil jsem s Oscarem de la Hoyou a Mannym Pacquiaem a dostal jsem stejnou odpověď: stop profesionálům na olympijských hrách. Je velký rozdíl mezi tím, když se amatér snaží ve třech kolech soupeře především vybodovat, nebo když profesionál trénuje na to, aby se postupně propracoval k tomu, aby své soupeře knockoutoval, nebo hodně těžce pobil,“ zní od Mauricia Sulejmana, prezidenta WBC.
DALŠÍ KOMENTÁŘE NA NAŠEM WEBU:
- NÁZOR Situace je kritická, nikoliv vážná. Box se musí spojit, jinak může přijít zkáza
- KOMENTÁŘ Boxerské mistrovství republiky? Možná nejlepší za poslední dekádu
- NÁZOR Kubánci v Praze vyučovali vysokou školu boxu. Jak pozorné studenty tu měli?
- NÁZOR Usyk je pořád skvělý. Witherspoon ale nebyl testem, co takhle třeba Whyte?
- KOMENTÁŘ+VIDEO Šour v Americe převedl kvalitní výkon. Měli bychom na něj být hrdí
Pro tentokrát pominu fakt, že minimálně ve druhé části citace má mocný to šéf aktuálně nejsilnější federace do jisté míry pravdu.
V tom, že amatéři a profesionálové trénují přece jen trochu jinak. Ono je opravdu rozdíl boxovat tři tříminutová kola, nebo kol šest, osm, deset, dvanáct. Kondice, výdrž, taktika, technika...
Ten zbytek jsou ale kecy. A navrhovaný (a nejspíše i brzo schválený) dvouletý zákaz pro ty, kteří se kvalifikace o OH zúčastní, naprosto absurdní.
Každý člověk by měl mít možnost svobodné volby. Tímto chováním ji Sulejman boxerům bere. Důrazně, tvrdě a dle mého také protiprávně. A může si tím v konečném důsledku více uškodit než opačně, protože zbylé tři prestižní federace – WBA, IBF a WBO – se k této problematice staví daleko vstřícněji.
Je více než zřejmé, že si WBC především chce hájit své investice.
Na posledních Hrách reprezentovali profesionální box tři vyslanci – Amnat Ruenroeng, Carmine Tommasone a Hassan N'Dam N'Jikam, který se mimochodem na olympiádu už horko, těžko kvalifikoval (a byl postrčen i rozhodčími).
Jejich výsledky?
Prvně jmenovaného knockoutoval ve druhém zápasu skvělý Francouz Sofiane Oumiha, Ital dostal výprask od Kubánce Lazara Alvareze, N'Dam od Brazilce Michele Borgese.
Podobně dopadl v zápase Evropa vs. Kuba Slovák Martin Parlagi, od vítězství k vítězství nejdou ani před domácím šampionátem v tuzemské extralize Josef „Pepe“ Zahradník, Karel Hořejšek a další.
Mimochodem N'Dam i Ruenroeng už měly s účastí na olympiádě zkušenost, nešlo o žádné vyjukané zajíčky, přesto neměli absolutně nárok. Důvod je nasnadě – přestože se stále dělí box na „amatérský“ a „profesionální“, amatéři často trénují podobně tvrdě jako ti profesionálové. Někdy i tvrději a častěji. Jinak, ale tvrději. Jde o špičkové sportovce.
Jenže toto ví jen zasvěcenci, zatímco fanoušci (ne)políbení problematikou si řeknou „Amatér porazil profíka? Fakt? A jak je to možné?“
A samozřejmě ty, kteří financují (a také těží) z byznysu jménem profesionální box podobnou reklamu nepotřebují. Platí to ostatně i o Sulejmanem zmíněné dvojici.
De la Hoya je promotérem hvězdného Mexičana Canela Alvareze, který pod pět olympijských kruhů nechce, Pacquiao boxerem a už nějaký ten pátek také promotérem. Dovedete si například představit, že by si Alvarez střihl olympijskou kvalifikaci a prohrál, nebo padl na Hrách? Co by to způsobilo za poprask, když do něj DAZN nasypalo loni 350 milionů dolarů?
A mimochodem, přidávám jen tak pro zajímavost slova Filipínce z dubna 2016, kdy bylo jasno, že mohou profíci startovat už v Riu a kdy se zde mohl představit i Pacquiao, který tehdy splňoval věkový limit (letos už nikoliv, je ročník 1978).
„Neříkám, že budu, ani že nebudu bojovat. Prostě si nechávám otevřené dveře. Přemýšlím o tom,“ citovaly tehdy světové deníky hvězdného „Pacmana“ při řešení této problematiky. Trochu jiná slova než o čtyři roky později zprostředkovaně od Sulejmana chránící si vlastní rybníček, a hlavně zdroj peněz...