Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

NÁZOR Situace je kritická, nikoliv vážná. Box se musí spojit, jinak může přijít zkáza

  • Napsal Antonín Vavrda

Amatérský box, ilustrační foto / zdroj foto: Minsk2019Amatérský box, ilustrační foto / zdroj foto: Minsk2019PRAHA – Ve středu se potvrdilo to, co se čekalo. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) převzal veškerou zodpovědnost za pořádání boxerského turnaje na Hrách 2020 v Tokiu. Tím ale celý střet mezi MOV a Mezinárodní boxerskou asociací (AIBA) ani zdaleka nekončí.

VÍCE K TÉMATU:

Už okolo posledních her v Riu 2016 jsem několikrát napsal, že olympijský box si hraje s ohněm a důvěrou fanoušků, expertů ale také MOV.

Byl jsem za blázna, šiřitele poplašných zpráv, člověka, který nerozumí tomu, co píše.

Už v Riu ale bylo cítit pnutí mezi MOV a AIBA. Šéf první z organizací Thomas Bach rozhodně nevypadal po boku Dr. Wu Čching-Kua, šéfa té druhé a své vice-prezidenta, spokojeně. Ostatně oba pár let zpět soupeři o post prezidenta MOV.

Už před Riem přišel box o pozici v olympijské rodině a spadl ve skupinách, do kterých jsou sporty rozděleny o patro níže. Následně se začal řešit problém s rozhodčími, neplněným finančních závazků. Pořád se údajně nic vážného nedělo, přestože MOV stoplo tok peněz do AIBA. Mimo jiné, nyní výkonný prezident AIBA Tom Virgets za touto skutečnosti vidí hlavní důvod, proč je federace minus 17 milionů dolarů.

Ty důvody jsou ale pochopitelně jinde, Dr. Wu prostě a jednoduše skrze AIBA tahal černé peníze, které tekly dále, uzavíral smlouvy, půjčoval si peníze s obrovskými úroky.

Jeho pád pak byl rychlý, drtivý. Jenže AIBA se nepoučila, poté, co z dočasného vedení odstoupil respektovaný Ital Franco Falcinelli, stal se jejím šéfem Uzbek Gafur Rachimov, dlouholetá pravá ruka Dr. Wua a také muž, který rozhodně nemá čistý trestní rejstřík.

Ať je MOV jakékoliv, pokud by něco podobného přehlížel, totálně by se shodil. Také proti si na AIBA dupnul, sankce a omezení pokračovala, Rachimov nedostal akreditaci na Olympijské hry mládeže do Buenos Aires, zákazem vstupu během olympiády mu pohrozilo také Japonsko.

To už skutečně nejsou malichernosti, nad kterými lze mávnout rukou, byť se vedení světového boxu tak nadále chovalo.

Výsledek? Současný stav, kdy už neřídí de facto nic, je ve hvězdách, kdy bude další světový šampionát, organizace má údajně pouze tři zaměstnance, obří dluhy a něco přes rok na nápravu. V opačném případě, po Tokiu 2020 vypadne box z olympijské rodiny.

Že jsou to silná slova? Opravdu ne. Lze o naprosto reálnou hrozbu. Je třeba si uvědomit, že byť o pořádání Her příliš velký zájem mezi městy a státy není, tak o to být součástí MOV a programu Her je zájem obrovský. Finanční kohoutky MOV – nyní směrem k AIBA řádně přiškrcené – jsou obrovsky štědré, snad jen FIFA (Světová fotbalová asociace) disponuje podobnými penězi jako MOV.

Vedle prestiže tak je právě tato skutečnost pro mnoho sportů obrovským lákadlem. AIBA je nyní raněné zvíře bez silného vůdce a lídra. A na podobnou kořist chrti za branami MOV netrpělivě čekají, lobbisté rozehrávají svá škatulata, kdy vám nějaký historický status a kvalitní základna skutečně nepomůže. Zvláště, když jde o kontaktní sport, jehož není úplně každý zase milovníkem.

Jak nyní box udržet v olympijské rodině?

AIBA musí začít konat, nejen kecat a hrát roli toho, komu všichni ubližují. Nebo jsou zde kontinentální federace, které se mohou spojit, nechat AIBA padnout, zbankrotovat a z jejího popela postavit novu, mladou a fungující organizaci.

A ruku k dílu nejspíše budou muset přiložit také profesionální federace v čele s WBC, WBA, IBF a WBO a věhlasní promotéři. Pokud tedy nechtějí přijít o zdroj talentů, na kterých poté mohou vydělávat. Pád amatérské boxu by totiž negativně zasáhl i ten profesionální. Ne hned, ale brzo. Hodně brzo...

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze