Profiboxing.cz



KOMENTÁŘ Arum tvrdí, že lidé chtějí vidět jen hlavní zápas. Má pravdu?

  • Zveřejněno 9. 2. 2014 15:12
  • Napsal Antonín Vavrda
  • Zobrazeno: 4400

Mayweather vs. PacquiaoMayweather vs. PacquiaoPRAHA – S ohledem na relativně klidné dění mezi šestnácti provazy v posledních dvou týdnech jsem měl možnost sledovat a číst velké množství zpráv týkajících se zákulisí tohoto krásného sportu. Mezi mnohými mě zaujal článek na www.boxingsnews24.com z minulého týdne.

Redaktor webu tam rozebírá slova renomovaného promotéra Boba Aruma o síle undercard (předzápasů) main event (hlavní události) na boxerských galavečerech, která pronesl legendární Američan pro server Sports Yahoo.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

„Dělám tuhle práci dlouho, hodně dlouho a pravda je taková, že 90 procent fanoušků nechce vidět zápasy na undercard. Lidé během těchto duelů povídají v zákulisí, jedí, o dění v ringu se příliš nezajímají, je zázrak, když je dostanete na místa na poslední souboj před tím hlavním," pronesl dvaaosmdesátiletý muž.

Arum tak obhajuje fakt, že právě předzápasy ke šlágru Manny Pacquiao – Timothy Bradley nebudou mít očekávanou kvalitu. Alespoň dle síly jmen, dle toho, na co jsou v zámoří zvyklí. Mám protřelý promotér, od kterého se řemeslu učí i promotérská formace kolem George Foremana pravdu?

Redaktor zmíněného webu si myslí, že nikoliv. Poukazuje na fakt, že na poslední zápas hvězdného Filipínce v Macau loni v prosinci se prodalo pouze 475 tisíc PPV (placeného přenosu), a tvrdí, že pro druhý souboj s Bradleym bude Arum s tímto přístupem rád za podobná čísla.

Já osobně si myslím, že pravdu mají zčásti oba muži...

Souboj Pacquiaa s Bradleym je tahák sám o sobě, který vyloženě špičkovou undercard nepotřebuje. Tím, že se Filipínec opět představí v zámoří, nikoliv v Číně, zájem o tento zápas určitě bude a troufám si tipovat, že prodej PPV bude atakovat hranici 800 tisíc, tedy ještě o něco vyšší, než jaká byla při prvním jejich duelu.

Na druhou stranu si myslím, že tímto přístupem si Arum pouze usnadňuje práci a sází na sílu jmen svých předních boxerů. Je to jednoduché: proč by fanoušci měli platit okolo 70 dolarů za tříhodinový přenos, když kvalitní zábavu dostanou jen ve třetině tohoto času?

Pokud to porovnáme s přístupem Arumova konkurenta – Golden Boy Promotions – tak ten rozdíl doslova bije do očí. Zářijový šlágr Mayweather-Alvarez v sobě skrýval další čtyři špičkové souboje, které za zmíněných 70 dolarů rozhodně lákaly více, než co nabízí v poslední době Top Rank. Výsledkem bylo, že „Money" doslova svého rivala zválcoval (2,2 milionů PPV – 450 tisícům PPV).

A jestliže je tento příměr přece jen vůči Mannymu nefér, jelikož jméno soupeře Mayweathera bylo daleko zvučnější, lze porovnat jeho duel s Riosem se zápasem Floyd vs. Robert Guerrero. Ten vygeneroval na Američanovy poměry slabých 1 milion PPV, přesto to bylo stále dvakrát více než v případě Filipínce. Kromě jiného si troufám říct, že i díky velmi kvalitním předzápasům.

Jak jsem napsal výše, myslím si, že si Arum zároveň těmito slovy dělá aliby, aby se nemusel příliš snažit. Vysvětlení? Ačkoliv mezi sebou měli Mike Tyson a Teddy Atlas v posledních téměř 30 letech vleklý spor, v jednom se loni shodli: boxerským galavečerům chybí show od začátku do konce!

Sám jsem byl na několika galavečerech v Německu, kde bývají arény z více jak poloviny zaplněné už třeba hodinu, dvě po otevření haly, přesto i tam často nastává problém ve dvou okamžicích: pokud jsou předzápasy příliš rychlé a při čekání na živý přenos televize (nejhorší je, když se oba faktory sejdou na jednom večeru).

Zatímco při hokejových, či fotbalových, házenkářských (v zámoří pak basketbalu, či americkém fotbalu) se prostě nemáte čas nudit ani v přestávkách (ať už plánovaných, či neplánovaných), při boxerských galavečerech nastanou mnohdy i několik desítek minut dlouhé prostoje.

Jak již bylo napsáno výše, právě zde je nejen Arumova achillova pata. „Stačilo by si vzít příklad z UFC, kde se furt něco děje," pronesl výše zmíněný Mike Tyson. Osobně bych se pod tato slova s odkazem na některé další sporty v předchozím odstavci stoprocentně podepsal. Myslím, že peníze vynaložené do dalších umělců či show by se organizátorům večerů několikanásobně vrátily.

A co si myslíte vy?