Profiboxing.cz



Doložky o odvetě chrání hvězdy, ale ničí box, shodují se slavní promotéři a manažeři

  • Zveřejněno 12. 9. 2020 0:53
  • Napsal Martin Kopunec
  • Zobrazeno: 1964

Whyte vs. Povětkin / zdroj foto: Boxingscene.comWhyte vs. Povětkin / zdroj foto: Boxingscene.comLONDÝN – Jakmile se Brit Dillian Whyte (27-2, 18 KO) dostal zpátky k sobě po brutálním knockoutu od Rusa Alexandera Povětkina (36-2-1, 25 KO), měl v hlavě jedinou věc: Odvetu. Svoje myšlenky potvrdil tím, když přerušil promotéra Eddieho Hearna při rozhovoru se stanicí Sky Sport a zeptal se: „Můžeme znovu bojovat v prosinci?“ Whyte tak prakticky dopředu oznámil divákům, že za pár měsíců uvidí úplně stejný zápas jako teď (i když ostrovní ranař bude doufat v opačný výsledek).

Klauzule o odvetě nejsou ve světě boxu nic nového, ale mnozí mají pocit, že jsou stále běžnější. Kdysi byli doložky o odvetě výsadou velkých titulových bojů, kde šlo doslova o všechno. Dnes se ale používají až moc často.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

V okamžiku, kdy se veřejnost dozvěděla, o doložce Whyteho v souboji s Povětkinem, rozdělila se na dvě strany. Jedna strana tvrdí, že taková klauzule je v podobném souboji zbytečná a ta druhá, že jde o geniální plán Eddieho Hearna, který tak chrání prakticky všechny své hlavní hvězdy.

Opravdu ale došlo k nárůstu těchto doložek, nebo se jedná jen o zbytečné zviditelnění, které nijak nemění průměrný počet podobných, předem domluvených odvet napříč historií boxu? Pokud jich ale doopravdy bude přibývat, jak to ovlivní tento sport? Brání podobné dohody fanouškům vidět jejich vysněné souboje, které doopravdy chtějí vidět?

The Athletic tedy položil tyto otázky řadě promotérů a manažerů, aby zjistili jejich názory...

Lou DiBella (známý americký manažer):

„Doložky o odvetách se objevují stále častěji. Není to žádná novinka, vždy existovaly odvety. V dnešní době je ale box rozdělen několika společnostmi, které mají peníze, moc a lidi, kteří udělají vše proto, aby své svěřence dostali do velkých soubojů.

Pro promotéra zastupujicího boxera, který je pomyslnou stranou A (má podporu velkých peněz), je zcela standardní vyjednat doložku o odvetě. Na tomto trhu je strana A v neuvěřitelně silné pozici, ve větší než kdy předtím, takže je dost snadné si vynutit odvetu jako podmínku pro původní souboj.

Dillian byl tou stranou A v souboji s Povětkinem. Rus chtěl zápas, a tak mu odveta nevadila. Upřímně, pokud za mnou dojde některý z mých boxerů a bude chtít boxovat s někým velkým, ale ve smlouvě bude odveta, neřeknu mu, aby to nepodepsal.

Nevýhoda? Mnohokrát už se stalo, že tato doložka zabrání jiným boxerům, kteří jsou v žebříčku vysoko, aby se utkali o titul. V tento okamžik to je celá situace hodně našponová a celá hra kolem titulů je nespravedlivá. Organizace totiž moc dobře ví, kdo jim vydělá největší peníze a podle toho se jedná. Dle mého to ale o to fanoušci moc moc nestojí. Bohužel, ale... Někdy holt sledují zápasy, o které nestáli, ale to je byznys.

Někdo by mohl říct, že Wilder vs Fury 3 je přesně ten příklad, ale je třeba si uvědomit, že bez tohoto souboje by nikdy nebyl Wilder vs Fury 2. U tak velkých zápasů je tento postup naprosto standardním.

Myslím si, že to zpomaluje box? Ne, protože neexistuje žádná správa tohoto sportu. Nejsou zde pravidla, není zde spravedlnost, neexistuje komisař. Je tady každý sám za sebe.

V tomto případě si ale Whyte odvetu zaslouží. Měl skvělou šňůru výher a zkazil mu to jediný úder. Nechci vidět Povětkina (DiBella stojí za Wilderem, se kterým se měl Povětkin utkat, ale ze zápasu před lety sešlo, protože Rus údajně neprošel dopingovými testy, konkrétně na meldonium) bojovat o titul. Pokud Whyte v odvetě zvítězí, myslím, že bude opět na pozici povinného vyzyvatele jako byl doposud.“

Frank Warren (britský promotér):

„Co si myslím o odvetě Whyteho a Povětkina? Proč ne, já jsem si boj užil, a ještě ke všemu nás zbavil povinného vyzyvatele pro Tysona Furyho. Jestli toto střetnutí potřebuje odvetu? Možná ano. Pravdou ale je, že dostal tvrdý knockoutu, musel mu být podán kyslík a podle pravidel nesmí minimálně 30 dnů ani trénovat, při podobné porážce i více. On chce ale odvetu už v prosinci. Je to šílenství.

Klauzule jsou ve smlouvách už dlouho a není na tom nic neobvyklého. Má je většina důležitých soubojů. Jednu máme i s Tysonem (proti Deontayi Wilderovi), ale abych byl upřímný, byl bych radši, kdyby tam nebyla.

Klauzule o odvetě by se ovšem neměla psát v okamžiku, kdy jste povinným vyzyvatelem. Tysonův bývalý promotér Mick Hennessy to ale v souboji s Vladimirem Kličkem udělal, a to byl začátek konce jejich spolupráce.

Nemyslím si, že by to nějak zpomalovalo dění ve světě boxu. Překvapuje mě ale, že Whyte vzal souboj s Povětkinem, když je v pozici povinného vyzyvatele. I kdyby v odvetě vyhrál, tak se těžko dostane hned do stejné pozice, to WBC nedovolí. Tím pádem ztratil tuto pozici a může trvat rok nebo i více, než se na ni zpátky vypracuje.“

Bob Arum (americký promotér, majitel stáje Top Rank Boxing):

„Klauzule o odvetě sportu opravdu ubližují, protože snižují důležitost takového vítězství, jakého dosáhl Povětkin. To neznamená, že my je neděláme, mluvím čistě teoreticky. Měly by být ale zrušeny. Snižují důležitost velkých vítězství.

Když dal Wilder příležitost Furymu k odvetě po jejich remízovém boji, existovala klauzule, ale výhodná pro obě strany. Nebylo to jako: Když mě Fury porazí, tak bude odveta, ale pokud ne tak nebude.

Nyní jsou bezesporu častěji než kdy dřív. WBA měla dříve ve svých pravidlech ustanovení, že pokud byste přidal do smlouvy klauzuli o odvetě při souboji o titul, šampion by o něj automaticky přišel. Takhle vzali titul Alimu, když měl odvetu s Listonem. Tehdy o něj bojoval Ernie Terrell a George Chuvalo. Myslím, že WBA tohle pravidlo má stále, ale nikdo už na něj nehledí (konkrétně takovéto pravidlo v regulích WBA není, ztráta titulu přijde v případě prohry, problémů se zákonem/dalším přestupkům, či jakéhokoliv, třeba i netitulového zápasu bez schválení WBA, pozn. autora).

Doložky tam ale jsou, protože se všichni chtějí chránit. Dřív to tak nebylo, my jsme je tam nedávali, nikdy. Teď to ale děláme. Nepoužíváme je ale tak často. Nemůžu tedy vinit Eddieho Hearna z toho, že chce chránit sebe a své bojovníky, ale pro sport to určitě není dobré.

Všechno se tím jen zpomaluje. Když Whyte porazí Povětkina tak se snad vrátí na povinného vyzyvatele WBC? Nemyslím si. Jak by k tomu přišli jiní boxeři, co jsou v žebříčku hned za ním?

Znovu ale říkám, děláme to taky. Box je ale nyní využívá k ochraně bojovníků. Je to dobré pro tento sport? Ne, není.“