Návštěvou a shlédnutím obsahu téo stránky souhlasíte s využitím souborů cookies pro účely sledování návštevnosti skrze Google Analytics a dalšího rozvoje tohoto webu.
ROZUMÍM!

Profiboxing.cz

VIDEO Historické MS: vzpoura Američanů, prize money i do Skotska či Tobaga

  • Zveřejněno 9. 11. 2021 10:13
  • Napsal Antonín Vavrda
  • Zobrazeno: 2531

Americký talent Harvey / zdroj foto: AIBAAmerický talent Harvey / zdroj foto: AIBAPRAHA – Na čtyři sta boxerů z 88 zemí světa nakonec zasáhlo ze 105 přihlášených výprav do světového šampionátu mužů, který o víkendu skončil v srbském Bělehradě. A přestože jej provázely skandály, nechyběly ani výjimečné výkony.

Začněme historickými zápisy, protože jich bylo povícero.

DALŠÍ NOVINKY Z AMATÉRSKÉHO RINGU:

Světové boxerské šampionáty se konají od roku 1974, kdy se první uskutečnil v zemi, kde se snad každý rodí v rukavicemi na rukou – kubánské Havaně. Letos poprvé zažili medailovou radost Skotové (ano, je to tak!), Albánci, Belgičané, Íránci a také zástupci Trinidadu a Tobaga. Ve všech případech bronzovou, ohodnocenou poprvé 25 tisíci dolary.

Ano, letošní šampionát byl průlomový také v tom, že amatérská boxerská asociace AIBA konečně rozdělovala prize money. Vítězové dostali šek na 100 tisíc, poražení finalisté pak 50 tisíc. A právě Kubánci si vydělali za tři zlata a dva bronzy nejvíce.

Pro třetí zlato v řadě – opět v lehkém velteru – si došel úřadující olympijský šampion, šestadvacetiletý Andy Cruz, který z téměř dvou stovek zápasu ve své kariéře prohrál jen osmkrát. Na velké akci zatím ani jednou. Také proto si odnesl domů trofej Valentina Barkera. Ta se uděluje v boxu za výjimečné výkony od roku 1936, letos byla poprvé udělena nejlepšímu boxerovi MS.

„Aby boxer uspěl, musí se během svých zápasů soustředit na přítomný okamžik. Aby však uspěl celý sport, musí si vážit svého spojení s minulostí a pracovat na odvážných vizích budoucnosti. Legendární trofej Vala Barkera všechny tyto aspekty spojuje. A bylo nám nesmírnou ctí ji udělit právě Andymu Cruzovi Gomezovi,“ řekl prezident AIBA Umar Kremlev, kterého čekají těžké dny a týdny. Na konci měsíce bude výbor MOV řešit složení sportů pro olympiádu v Paříži 2024. A box to má nahnuté.

MEDAILISTÉ MISTROVSTVÍ SVĚTA V BOXU 2021 – MUŽI
  • Do 48 kg: T. Žussupov (Kaz.) - Juračaj (Thaj.) 5:0, 3. místo Karmilčyk (Běl.) a Alachverovi (Gruz.).
  • Do 51 kg: Bibossinov (Kaz.) - Hill (USA) 5:0, 3. Zakirov (Rus.) a Saengphet (Thaj.).
  • Do 54 kg: Cuboi (Jap.) - Sabyrchan (Kaz.) 5:0, 3. místo Kumar (Ind.) a Bennama (Fr.).
  • Do 57 kg: Harvey (USA) - Temiržanov (Kaz.) 5:0, 3. Kistohurry (Fr.) a Caballero (Kuba).
  • Do 60 kg: Oumiha (Fr.) - Chalokov (Uzb.) 5:0, 3. místo Šahbachš (Írán) a De la Cruz (Dom. rep.).
  • Do 63,5 kg: Cruz (Kuba) - Özmen (Tur.) 5:0, 3. Lynch (Skot.) a Bačkov (Arm.).
  • Do 67 kg: Okazawa (Jap.) - Jones (USA) 3:2, 3. místo A. Žussupov (Kaz.) a Guruli (Gruz.).
  • Do 71 kg: Zacharjejev (Ukr.) - Musajev (Rus.) 5:0, 3. Beqiri (Alb.) a Alijev (Ázerb.).
  • Do 75 kg: Hernández (Kuba) - Bižamov (Rus.) 4:1, 3. místo Cavallaro (It.) a Džongdžoho (Thaj.).
  • Do 80 kg: Gonzalez (USA) - Alfiorov (Běl.) 3:2, 3. Sadoma (Rus.) a Mirončikov (Srb.).
  • Do 86 kg: Alfonso (Ázer.) - Machado (Braz.) 3:2, 3. místo Schelstraete (Belg.) a Ruíz (Kuba).
  • Do 92 kg: La Cruz (Kuba) - Mouhiidine (It.) 4:1, 3. Sajdrachimov (Uzb.) a Reyes (Šp.).
  • Nad 92 kg: Petrovskij (Rus.) - Chalojan (Arm.) 4:1, 3. místo Abdullajev (Ázer.) a Paul (Trin.).

Ale zpět do Bělehradu, ve 32 letech se stal po olympijském zlatu v těžké váze v této kategorii také mistrem světa Cruzův krajan Julio Cesar la Cruz. V historických análech se tak odpoutal od svého krajana Juana Hernándezem Sierry a přiblížil k legendě legend Félixi Savónovi. Jak co do počtu titulů (má jich šest), tak co do počtu medailí (má jich sedm), před dvěma lety totiž skončil La Cruz v Jekatěrinburgu senzačně až třetí. Tehdy ještě v polotěžké váze.

Mimochodem Savón naposledy slavil světovou medaili ve 32 letech (stříbro), je ale téměř jisté, že La Cruz vydrží v amatérském ringu až do Paříže 2024.

To ale stále není vše. Japonci měli dosud z MS tři medaile, žádnou zlatou. V Bělehradě ale vybojovali rovnou dva světové tituly, když se radovali v bantamové váze Tomoja Cuboi a ve velteru Sewon Okazawa. „Po prohrách v minulých letech (byl druhý na Asijském šampionátu 2019) jsem tvrdě trénoval pro tento okamžik. Je fantastické být prvním Japoncem, kterému se to povedlo, děkuji svým trenérům Jujiovi a Hirokunimu, jejich taktika byla skvělá,“ zářil po triumfu Cuboi.

Poté, co si odskočil do lehké velteru, se vrátil zpět do lehké váhy zlatou medailí Sofiane Oumiha, který si tak spravil náladu jak za poslední světový šampionát, tak také za olympijské hry v Tokiu. Ani na jednom z těchto turnajů coby velký favorit medaili nezískal. „Je to úžasný pocit, být podruhé mistrem světa, bože. Myslím, že se ze mě stává specialista na boxery ze zemí bývalého Sovětského svazu, daří se mi na ně. Moc jsem si finále užil,“ usmíval se francouzský sympaťák, který boxoval i v Česku.

A pak je tu poslední zajímavost, možná ona pomyslná třešnička na dortu. MS 2001 – stříbro a bronz. MS 2003 – bronz. MS 2005 – dva bronzy. MS 2007 – dvě zlata. MS 2009 – stříbrno. MS 2011 – bronz. MS 2013 – nic. MS 2015 – nic. MS 2017 – stříbro a dva bronzy. MS 2019 – stříbro.

V novém tisíciletí ztratili Američané post světové velmoci, z OH mají jediné zlato zásluhou už „důchodce“ Andrého Warda z roku 2004, na MS pak před čtrnácti lety získali nejcennější kov Rau'shee Warren a Demetrius Andrade, dvakrát se zámořská výprava vracela dokonce úplně s prázdnou, i díky tomu se propadla až na třetí místo historických tabulek světových šampionátů.

MS 2021? Čtyři finálové účasti a z toho dvě zlaté medaile, když v pérové váze slavil Jahmal Harvey a v polotěžké Robby Gonzales (stříbra brali Roscoe Hill a Omari Jones). Pro zámořský box jde o obrovskou vzpruhu i pro to, že jde o nové, mladé pušky. Navíc z devíti reprezentantů se šest z nich probilo alespoň do čtvrtfinále.

Gonzalesovi je pětadvacet let a na mezinárodní scéně je třetím rokem, Harvey teprve letos oslavil osmnácté narozeniny dovolující start na seniorském šampionátu. Ten byl pro něj zároveň vůbec první mezinárodní akcí. Talent z Oxon Hill se boxu věnuje teprve šest let, podobně jako jeho vzor Terence Crawford pak nemá vyhraněný střeh a je schopen boxovat z klasického i otočeného gardu. „Moje tvrdá práce se vyplatila. Ale je to jen začátek,“ zářil Harvey.

Že by nová boxerská kometa?

FOTOGALERIE Z CELÉHO ŠAMPIONÁTU ZDE!

Nejlepší boxer MS, Kubánec Cruz / zdroj foto: AIBANejlepší boxer MS, Kubánec Cruz / zdroj foto: AIBA

Nejlepší boxer MS, Kubánec Cruz / zdroj foto: AIBANejlepší boxer MS, Kubánec Cruz / zdroj foto: AIBA

Zlatý Američan Harvey / zdroj foto: AIBAZlatý Američan Harvey / zdroj foto: AIBA

Zlatý Američan Harvey / zdroj foto: AIBAZlatý Američan Harvey / zdroj foto: AIBA

Fenomén La Cruz / zdroj foto: AIBAFenomén La Cruz / zdroj foto: AIBA

Světový pás / zdroj foto: AIBASvětový pás / zdroj foto: AIBA

Funkcionáři AIBA / zdroj foto: AIBAFunkcionáři AIBA / zdroj foto: AIBA