Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Týdenní výročí: první setkání gigantů Ali vs. Frazier a návrat Foremana

  • Napsal Martin Kopunec

Joe Frazier vs. Muhammad Ali I. / zdroj foto: internetJoe Frazier vs. Muhammad Ali I. / zdroj foto: internetPRAHA – Opět až v nedělí vám nabízíme pravidelný týdenní video-speciál. Hlavním důvodem je obsah, ve kterém si můžete opět zavzpomínat na ty nejzajímavější zápasy, které se v tomto týdnu v historii boxu uskutečnily. Snad se vám bude náš výběr líbit.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

8. BŘEZNA 1971 – JOE FRAZIER (26-0) vs. MUHAMMAD ALI (31-0) – 3:0 na body (11-4, 9-6, 8-6)

„Už nikdy nebudu boxovat, přísahám, box mě potřebuje ale pro mě už není nutné abych se vrátil do ringu.“

Začátkem února roku 1970 se zdálo, že slavný Muhammad Ali svá slova myslí vážně. Bylo mu sice pouhých 28 let, ale uplynuly už tři roky od jeho posledního souboje, po kterém mu byla odebrána boxerská licence z důvodu odmítnutí nástupu do tehdejší války ve Vietnamu. Naštěstí pro celý boxerský svět jeho slova nedošla naplnění a ještě toho roku odboxuje dva zápasy, oba vítězně a může tak vyrazit na cestu zesměšnění tehdejšího šampiona těžké váhy, Joe Fraziera.

Je tu však jeden problém. Frazier se vůbec nechystá se svým známějším rodákem prohrát, naopak, dokonce je favoritem zápasu.Není se čemu divit, ničí vše, co mu přijde pod ruku a na Alim se v očích veřejnosti i expertů projevuje dlouhá neaktivní část jeho kariéry.

Utkání, které bylo nazváno “Souboj století” začíná dlouho před začátkem prvního kola. Ali, známý svojí prostořekostí se naváží do všech, zejména pak do svého soupeře a hanlivě jej nazývá gorilou a imbecilem. Popularita klání mezi dvěma neporaženými boxery (poprvé v historii těžké váhy je v takovém případě ve hře titul mistra světa), kteří oba v minulosti vyhráli olympijské zlato, je obrovská.

„Chci celých 15 kol a bude jej trestat v každém z nic za to, že si dovoluje mě oslovovat jménem Cassius Clay,“ vyřvával mimo jiné Ali, náhle tolik hrdý na své nové jméno poté, co konvertoval k islámu.

Garantovaný milion dolarů oběma, Madison Square Garden a hvězdně obsazené hlediště v čele s Frankem Sinatrou slibují dokonalou podívanou a fakt, že tenhle souboj, ať dopadne jakkoliv, bude zapsán v historii boxu tlustým zlatým písmem.

„Víš, že tu dnes večer proti tobě stojí bůh?“ ptá se Ali svého soka uprostřed ringu. Frazier na to opáčí: „Jsi-li bůh, dnes večer jsi na špatném místě.“

Souboj může začít. Ali ovládá svoji rychlostí a „tancem“ první tři kola. O dva roky mladší Frazier se zdá být pomalejším a tempo určuje jeho soupeř. Jenomže „Smokin Joe“ potvrzuje, že se nachází v nejlepší formě svého života a od čtvrtého kola začíná být právě on pánem zápasu.

Od osmého už nebylo od převaze Fraziera pochyb, Ali stále více ztrácel na své rychlosti a u provazů jej sok ničí stále více. Pár světlých chvilek v jeho prospěch ještě proběhne v devátém kole, ale vše je završeno tvrdým levým hákem v posledním, po kterém sportovec století (Ali) padá na podlahu ringu.

Přestože se ihned sbírá a přežívá zbytek zápasu, je jasné, že Frazier si tímto okamžikem potvrzuje pozici vítěze. Rodák z Philadelphie vyhrává u všech bodových rozhodčích a úspěšně obhajuje svoji neporazitelnost a status šampiona.

Jak ale boxerští fanoušci dobře tuší, tímto soubojem jejich rivalita teprve startuje...

8. BŘEZNA 2008 – DAVID HAYE (20-1) vs. ENZO MACARINELLI (28-1) – TKO 2. kolo

David Haye se v roce 2007 stal šampionem WBC a WBA v křížové váze poté, co v náročném duelu porazil Jean-Marca Mormecka z Francie. Sjednotit všechny tituly ve váze křížové, to byl jeho další plán. Proto se hned v dalším souboji postavil svému krajanovi a tehdejšímu šampionovi WBO Enzu Maccarinellimu.

Ten přicházel do ostrovního derby s tím, že dosud jedinou prohru kariéry zažil hned při svém čtvrtém souboji, kdy jej knockoutoval neznámý a dá se říct neúspěšný boxer jménem Lee Swaby. Od té doby ale Maccarinelli jel na vítězné vlně.

Kariéra jeho soupeře byla lehce odlišná. Dvacet vítězství a jedna porážka, tak vypadala vizitka londýnského rodáka. Ovšem jeho jediným katem nebyl žádný journeyman, nýbrž ostřílený bojovník Carl Thompson, který jej dokázal porazit technickým KO při jeho jedenáctém duelu kariéry.

Do zápasu vstupoval favorizovaný Haye s velkým sebevědomím. Začátek klání se nesl v duchu poznávání soupeře a to přesto, že Maccarinelli dokázal hned zkraje kola slušně trefit levačkou svého soka. Ten sice ukázal, jak umí tancovat, velká senzace se ale nekonala.

Do druhého a posledního kola souboje vstoupil Haye aktivně a daleko lépe koncentrovaný, zatímco Maccarinelli už nepředvedl zhola nic. Jakoby jej zastrašil stín, který padal na jeho osobu zásluhou Hayeho ega.

Pro jistotu hned dvakrát si nabíhá na pravačku „Hayemakera“ a ten toho dokáže využít. Rozhodčí i přes protesty Maccarinelliho zápas ukončuje a jeho přemožitel si tak se třemi pásy mistra světa užívá svého posledního vítězství v křížové váze. Od dalšího duelu už jej mohou sledovat fanoušci ve váze těžké.

9. BŘEZNA 1987 – GEORGE FOREMAN (45-2) vs. STEVE ZOUSKI (25-11) – TKO 4. kolo

Comeback. Už jen vyslovení toho slova má pro mnoho boxerů, kteří se o něj pokusili, hořkou příchuť. Dlouhá doba mimo ring, vysoký věk a pocit, že vlastně ti mladí boxeři nejsou tak nebezpeční, může být velice špatná kombinace (motivace) pro návratu mezi šestnáct provazů.

George Foreman, slavný a nebezpečný boxer, v roce 1977 po porážce od Jimmyho Younga ukončuje v pouhých osmadvaceti letech kariéru. Sám moc dobře ví, že do ringu se už nevrátí.

Finanční důvody jej však po dlouhých deseti letech nečinnosti donutí k návratu. Média jeho comeback příliš nezajímá, v boxerském rybníku vévodí mladý a neporazitelný fenomén Mike Tyson. Nehledě na to, Že „Big George“ ani zdaleka nevypadá jako jeho mladší já. Například magazín Boxing News jej označuje za tlustého a pomalého.

Na druhé straně ringu stojí journeyman Steve Zouski, který v dosavadní kariéře dosáhl průměrné bilance 25-11. V minulosti posloužil jako rozjezdový můstek jménům například Marvisi Frazierovi, Tonymu Tubbsovi či Miku Tysonovi, který jej složil dva duely před tímto..

Při prvním zápase své druhé a nakonec neméně úspěšné kariéry se osmatřicetiletý Foreman ohřeje v ringu jen čtyři kola, ve kterých jasně ukáže, že jeho úder za léta nečinnosti ani trochu neztratil na síle. Svého o pět let mladšího krajana ničí tak dlouho, dokud ten se nevzdá a do pátého kola už nenastoupí.

Foreman, ač značně pomalejší (a také tlustější), se úspěšně vrací do ringu a dá se říct, že jde o možná vůbec nejpůsobivější comeback v historii boxu. O sedm let později šokuje celý svět, když poráží Michaela Moorera, a stává se ve 45 letech mistrem světa v těžké váze.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze