Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Výročí: Oscar de la Hoya. Zlatý chlapec boxu, zpěvu, ale i průšvihář

  • Napsal Martin Kopunec

De la Hoya vs. Chavez Sr.De la Hoya vs. Chavez Sr.PRAHA – Netradičně až v úterý přinášíme náš pravidelný týdenní video-speciál, ve kterém si můžete opět zavzpomínat na ty nejzajímavější zápasy, které se v tomto týdnu v historii boxu uskutečnily. Nejinak je tomu i tentokrát. Snad se vám bude náš výběr líbit.

Olympijské zlato, deset titulů mistra světa v šesti různých váhových kategoriích a zakladatel jedné z největších boxerských stájí současnosti Golden Boy Promotions. Ano, správně, dnešním video-článkem si připomeneme tři nejzajímavější souboje amerického boxera s mexickými kořeny Oscara De La Hoyi (39-6, 30 KO), který oslavil 4. února 44. narozeniny.

VÍCE Z RUBRIKY:

„Zlatý chlapec“ odstartoval kariéru profesionálního boxera s velkým očekáváním veřejnosti a to díky jeho úspěchu na olympijských hrách roku 1992 v Barceloně, kde se vybojoval v lehké váze zlato. Tím završil skvělou amatérskou bilanci, kdy z 228 duelů prohrál pouze pět.

Svůj debut mezi profesionály vybojoval expresním knockoutem v prvním kole v listopadu 1992 a dalších sedm let nenašel přemožitele.

Bojovník, který se stal v roce 1995 boxerem roku, se však ukázal jako muž mnoha tváří. Nejenom, že dokázal založit již výše zmíněnou promotérskou stáj, ale také nahrál popové album, které bylo nominováno na cenu Grammy či napsal knihu pro děti.

Za dlouhých šestnáct let mezi profesionály dokázal opravdu hodně věcí (i těch negativních včetně závislosti na kokainu a alkoholu, ze kterých se léčí dodnes) a svedl mnohé legendární souboje. Kariéru ukončil v roce 2008 po drtivé porážce od filipínské superstar Mannyho Pacquiaa.

V posledních letech se to každopádně vypadá, že jeho hlavní pracovní náplní se stala ochrana Saula Alvareze před před případnou porážkou. Úspěšně tak vede svého svěřence, který je považován za nejlepšího boxera napříč vahami, cestičkou která má jediný cíl: nepotkat se v ringu s Kazachem Gennady Golovkinem.

7. ČERVEN 1996 - OSCAR DE LA HOYA (21-0, 19 KO) vs. JULIO CESAR CHAVEZ (96-1-1, 79 KO) - TKO 4. KOLO

„Neporazitelný“ Julio Cesar Chavez čekal Oscara de laa Hoyu hned v jeho prvním souboji v super lehké váze. I přesto však byl „Zlatý chlapec“ (především s ohledem na věk obou rivalů) favoritem 2:1. Oprávněně...

Hned v prvním kole svým nepříjemným stylem a rychlostí válcoval tehdy třiadvacetiletý mladík o jedenáct let staršího Chaveze drtivými údery. Zranění na sebe nenechalo dlouho čekat. Minutu před koncem prvního kola byla legenda poprvé kontrolována lékařem kvůli velké tržné ráně nad levým obočím.

Ta se mu taky stala osudnou. Kvůli nepříjemnému hendikepu prohrál bodově tři kola a ve čtvrtém byl ringovým sudím definitivně. Verdikt zněl pro Mexičana hořce: v 99. zápase kariéry šlo o jeho teprve druhou prohru a první před limitem. Naopak de la Hoya se díky triumfu stal mistrem světa organizace WBC v super lehké váze.

Tento titul ale obhajoval pouze jednou, poté se přesunul do velterové váhy, kde opět v prvním duelu získal titul WBC. Právě o teto mistrovský pás se utkal se stárnoucím krajanem o čtyřiadvacet měsíců později. Duel sice trval dvakrát déle, výsledky byl ale stejný: zničený Chavez nenastoupil do 9. kola.

6. KVĚTEN 2006 - OSCAR DE LA HOYA (37-4, 29 KO) vs. RICARDO MAYORGA (27-5-1, 22 KO) - TKO 6. KOLO

V profesionálním boxu se za celou historii objevilo mnoho takzvaných „šílenců“. Jedním z nich byl bezpochyby Nikaragujec Ricardo Mayorga. Tento rodák z Managua se proslavil zejména bláznivým chováním jak v ringu, tak i mimo něj. Jejich souboj v roce 2006 byl pro de la Hoyu velkým návratem mezi šestnáct provazů po dvacetiměsíční pauze.

V září roku 2004 prohrál velký souboj ve střední váze s Bernardem Hopkinsem a rozhodl se pro návrat do super velterové váhy. Jeho cíl byl jasný, titul WBC, který měl ve vlastnictví právě Mayorga.

Před ostře sledovaným soubojem to vřelo. „El Matador“ jako vždy naplno využíval svého „vytříbeného“ chování a slovníku, kdy stihl urazit nejen svého vrstevníka, ale také jeho manželku a syna. Soupeři tak dal tu největší možnou motivaci.

MGM Grand, Las Vegas, 6. května 2006. Uběhlo prvních šedesát vteřin souboje a třináct tisíc diváků, kteří zápas sledují živě přímo v hale, vidí první knockdown. Mayorga se nevěřícně dívá na svého soka, který jej parádní levačkou dostal na podlahu ringu.

Poté, co se „probere ze šoku“ ale Nikaraguec pokračuje dál. Dalších pět kol lze vidět jednu přestřelku za druhou, ve kterých ale dominuje de la Hoya. V šestém dějství svého protivníka rozebírá jako skládačku a po obrovském tlaku ukončí souboj ringový sudí. „Zlatý chlapec“ je zpět na trůnu!

Ovšem nikoliv na dlouho, následně si totiž o jeho skalp řeknou jistí Floyd Mayweather a Manny Pacquiao...

Mimochodem, zatímco slavný Mexičan je v boxerském důchodu už přes osm let, Mayorga se do ringu letos už podruhé vrací, když má naplánovaný duel v rodné Managua proti třiatřicetiletému Mexičanovi Jaudielovi Zepedovi (12-17-1, 9 KO).

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze