Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Výročí: Když se vrátil král Vitalij Kličko a 'Král Artuš' sestřelil Taylora

  • Napsal Martin Kopunec

Vitalij Kličko vs. Sam PeterVitalij Kličko vs. Sam PeterPRAHA – Je tu pondělí a k němu patří náš pravidelný týdenní video-speciál, ve kterém si můžete opět zavzpomínat na ty nejzajímavější zápasy, které se v tomto týdnu v historii boxu uskutečnily. Nejinak je tomu i tentokrát. Snad se vám bude náš výběr líbit.

PŘEDCHOZÍ VIDEO-OHLÉDNUTÍ:

11. ŘÍJEN 2008 - VITALIJ KLIČKO (35-2, 34 KO) vs. SAMUEL PETER (30-1, 23 KO) - RTD 8. KOLO

Návrat velkého bratra. I tak by se dal pojmenovat comeback staršího ze dvojice dnes už legendárních bratrů, Vitalije Klička. Po bezmála čtyřech letech nečinnosti kvůli různým zraněním, se vrátil do ringu na misi s jasným cílem, stát se opět šampionem WBC a po boku bratra Vladimíra okupovat těžkou váhu.

Vitalij naposledy obhajoval tento titul v prosinci 2004 proti Dannymu Williamsovi, kterého zničil v osmi kolech a poté se pás stal tak trochu putovním, kdy si jej postupně předávali Hasim Rahman, Oleg Maskaev a Samuel Peter. Právě nigerijský zabiják měl být překážkou na cestě za titulem. Opravdu těžkou překážkou.

Experti po celém světě ukrajinského obra hodně důrazně varovali. Viděli hned několik faktů, které mohly ohlášený comeback notně pokazit. Nejčastěji byla připomínána již zmíněná dlouhá pauza Klička a jeho věk 37 let. Peter byl o devět let mladší a na vrcholu sil. Jeho skvělou bilanci kazila jen jediná prohra a to právě s mladším bratrem Vladimirem, který jej dokázal porazit na body v roce 2005 a to i přesto, že jej rodák z Uyoa poslal třikrát do počítání.

Trenér „Nigerijské noční můry“ – Stacy McKinley prorokoval před zápasem budoucnost následovně: „Bude to, jako když se vrátil Muhammad Ali, aby vyzval Larryho Holmese a stejně tak, když se vrátil Holmes aby vyzval Mika Tysona.“ A poté dodal: „V obou případech to nevyšlo a teď to bude podobné.“

Slova ale souboje v ringu nerozhodují. Po devastujících osmi kolech, při kterých Kličko naprosto dominoval, se oteklý a zničený Peter rozhodl ukončit tento beznadějný duel a chtě nechtě předat mistrovský pás právoplatnému majiteli.

Vitalij Kličko už svůj titul nikomu nedal a celkem devětkrát jej pohodlně obhájil, než v roce 2013 ukončil kariéru.

Budoucnost Samuela Petera nabrala spíše sestupný směr a v následujících 8 utkáních prohrál hned třikrát, ve dvou případech padl před limitem, jednou opět s Vladimirem Kličkem.

17. ŘÍJEN 2009 - ARTHUR ABRAHAM (30-0, 24 KO) vs. JERMAIN TAYLOR (28-3-1, 17
KO) - KO 12. KOLO

Před sedmi lety se ještě neporažený „Král Artuš“ chystal na velký souboj s hvězdným Američanem Jermainem Taylorem. Misky vah však nebyly rovnoměrně vyváženy. Taylor právě procházel kariérní krizí, když ze svých posledních 4 soubojů vyhrál pouze jediný.

Z neporaženého šampiona tří federací ve střední váze se během roku a půl stala hvězda padající strmě dolů. Vítězství nad Abrahamem pro něj mělo být něco jako vstupenka zpět na Olymp. Chyba lávky.

Devětadvacetiletý rodák z Jerevena byl v nejlepší formě kariéry a již třetím rokem hrdě nosil kolem pasu titul IBF ve střední váze. Chtěl ale větší protivníky a výzvy a tak pokročil o krok výše do super střední divize, aby se okamžitě zapojil do slavného turnaje Super Six.

A jak tedy vypadal samotný souboj? Byla to bitva s velkým B. Vyrovnaný souboj bavil diváky v obří berlínské O2 Arena od první do poslední vteřiny. Tedy v případě fanoušků Taylora jen do času 2:54 závěrečného dějství.

Abraham totiž vyslal neuvěřitelný úder pravačkou na soupeřovu bradu a trefil se naprosto přesně – 13 vteřin před koncem vypsaných dvanácti kol sestřelil amerického boxera tak tvrdě, že ten si po probuzení zpět mezi smrtelníky nepamatoval z knockoutu vůbec nic.

Ihned po tomto děsivém „vypnutí“ se odborníci shodovali na konci Taylorovy kariéry a nedá se jím upřít, že jejich tip byl celkem správný. Američan doopravdy ukončil kariéru, ale po více jak dvouleté pauze se mu po boxu zastesklo, a tak se rozhodl pro návrat mezi 16 provazů, kde odboxoval do roku 2014 celkem pět soubojů, všechny vyhrál, ve třech případech před limitem a v tom posledním vybojoval naposledy titul mistra světa – IBF ve střední váze.

A co Abraham? Ten si po zápase s Taylorem naposled užíval status neporaženého šampiona. V dalším klání proti Andrému Dirrellovi byl diskvalifikován v jedenáctém za nepovolený úder. Zkáza byla dokonána v následném souboji proti Carlu Frochovi, který jej tedy jako první dokázal regulérně porazit na body, v květnu 2011 završil Abraham účinkování v turnaji prohrou s Andrém Wardem.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze