Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Chirurg úřadoval po boku Chisory a spol. Konečný sundal Halla a získal evropský pás

  • Napsal Antonín Vavrda

Lukáš Konečný posílá Matthewa Halla k zemiLukáš Konečný posílá Matthewa Halla k zemiBIRMINGHAM/PRAHA – Prvním českým boxerem, kterému se podařilo získat evropský profesionální titul, se stal 18. září 2010 Lukáš Konečný (51-5, 23 KO). V birminghamském duelu s domácím Matthewem Hallem (23-2, 16 KO) postupně soupeře deklasoval i podle britských médií rozdílem třídy a v šestém kole nakonec Halla po prvním počítání ukončil.

„Je to skvělý pocit, bude mi ještě chviličku trvat, než si uvědomím, co jsem dokázal. Určitě je to vrchol mojí kariéry,“ usmíval se po duelu český bijec, kterému bylo tehdy dvaatřicet let.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Pro zástupce německé stáje SES Boxing to byla už čtvrtá velká titulová šance na půdě soupeře. Předchozí tři prohrál, nejprve v Madridu nestačil v roce 2004 na Rubena Varona v souboji o pás Evropské unie, v roce 2006 i přes počítání soupeře prohrál duel o titul mistra Evropy v Bergamu s Michelem Piccirillem, o další dva roky později pak po nečekaně vyrovnané bitvě padl v Německu s Ukrajincem Sergejem Dzinzirukem v bitvě o pás WBO v lehké střední váze.

Právě po odvetě s ním mocně toužil. A triumf na našlapané akci známého promotéra Franka Warrena – The Magnificent 7 – mu k této tužbě měl výrazně pomoct. Možná i proto Konečný proti o šest let mladšímu domácímu favoritovi předvedl jeden z nejlepších výkonů kariéry.

„Snažil jsem se vycházet ze zabezpečené obrany. První dvě kola asi podle reakcí diváků vyhrál on, ale od třetího bylo vidět, že odchází fyzicky. Dařilo se mi zasahovat ho zadním hákem, pak jsem ale použil přední, který byl překvapivější a vyšlo to. Viděl jsem, že se po jednom zásahu nemohl nadechnout, tak jsem zatlačil,“ vyprávěl tehdy přímo z LGA Arena, kde se představily neporažené hvězdy Kell Brook, Nathan Cleverly, Frankie Gavin či James DeGale.

Právě po jeho triumfu nad Carlem Dilksem přišel na řadu střet Hall – Konečný, který opanoval hostující boxer přezdívaný „Chirurg“.

Mistr Evropy Lukáš KonečnýMistr Evropy Lukáš Konečný

„Těžko říct, co by to dokázalo převýšit,“ prozradil následně s pásem evropského šampiona v lehké střední váze. Opět – o dva roky později – dostal odpověď, když po marném nahánění Dzinziruka dostal od své stáje kariérní dárek v podobně domácího souboje o (prozatímní) světový pás s Francouzem Salimem Larbim. Šanci využil dokonale, v našlapané Vodova Arena v Brně soupeře v sedmém kole knockoutoval, a mohl slavit historický milník pro sebe i český box.

Plnohodnotnou formu titulu ale vybojovat nedokázal, v kontroverzním duelu následně prohrál ještě ve stejném roce v Kyjevě s Rusem Zaurbekem Bajsangurovem, stejně jako o (jak jinak) dva roky později ve Washingtonu s domácí hvězdou Peterem Quillinem. Tehdy byl ve hře titul mistra světa WBO už ve střední váze.

Pro ústeckého boxera a nyní i místního politika to byl poslední duel kariéry, v důchodu vydržel více než čtyři roky, než se v prosinci 2018 nechal přemluvit k návratu a před našlapanou O2 Arenou v Praze porazil v osmi kolech Slováka Matúše Babiaka (8-2, 5 KO).

Po tomto zápase podruhé ukončil kariéru, aktuálně s bilancí 51 výher (23 KO) a pěti porážek. Mezi profesionály vedle zmíněných titulů získal také evropský pás WBO v lehké střední i střední váze. V amatérském ringu zapsal přes 350 duelů, získal několik domácích titulů a vybojoval dva bronzy na MS 1997 a 1999. V roce 2000 reprezentoval Českou republiku také na olympiádě v Sydney, ta mu ale na rozdíl od stříbrného Rudy Kraje nevyšla, když vypadl hned v prvním kole.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze