Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SROVNÁNÍ Wilder-Fury 2: ovládne duel obrů síla Američana, nebo britská šikovnost?

  • Napsal Antonín Vavrda

Srovnání Wilder vs. Fury 2Srovnání Wilder vs. Fury 2PRAHA – Čas odvet v těžké váze pokračuje. Poté, co se Američan Deontay Wilder (42-0-1, 41 KO) také podruhé vypořádal s Kubáncem Luisem Ortizem (31-2, 26 KO) a Brit Anthony Joshua (23-1, 21 KO) zvládl druhý souboj s „mexickým“ Američanem Andym Ruizem (33-2, 22 KO), je zde další setkání mezi Wilderem a ostrovním obrem Tysonem Furym (29-0-1, 20 KO).

Jak to dopadne tentokrát? Věšteckou kouli nemáme, pár řádek v rámci srovnání ale nabídnout můžeme. V závorkách hodnoty od autora Vojty Šmahela k prvnímu souboji, který se uskutečnil v prosinci 2018.

VÍCE K ZÁPASU #WILDERFURY2:

RYCHLOST: Wilder je sice aktuálně nejlehčí těžká váha ze špičky, ostatně poprvé proti Furymu měl pouhých 96,4 kg, přesto na nohou nijak zběsile rychlý není. Využívá spíše rozkročeného stylu, stojí na patách, ovšem na druhou stranu, dokáže soupeře dostat tam, kam potřebuje. A také se dovede dostat z problémů.

Furyho práce na nohou je na jeho rozměry (206 cm a 120 kg) jedním slovem úchvatná. I s ohledem na fakt, když se člověk na jeho nožky (oproti tělu) podívá. Stejně tak se Wilderovi rozhodně vyrovná, co se rychlosti paží týče. Na druhou stranu, jsou v těžké váze o fous šikovnější a rychlejší bijci.

VERDIKT: Wilder 8 (8) ; Fury 8 (8)

SÍLA: Absolutní síla Wildera je impozantní. Dokazuje to dnes a denně, v každém zápase. Můžete ho milovat, můžete ho nenávidět, ale pouze Bermane Stiverne při prvním měření sil nebyl počítán. Jinak knockoutoval všechny, nebo je alespoň poslal k zemi. Podobnou bilanci nemá nikdo v historii. Tyson Fury má výhodu velké váhy, když na vás dopadne 120 kilo, musí to být cítit. Vyloženě K.O. úder ale nemá.

VERDIKT: Wilder 10 (9) ; Fury 8 (8)

OBRANA: V prvním souboji byl sice Fury dvakrát počítán, takže bude vypadat, že jeho defenziva nemůže být lepší než Wilderova, opak je ale pravdou. Američan se umí solidně vyhnout úderům soupeře, ale jeho defenziva je postavena spíše na respektu soupeřů z jeho úderu, jeho tlaku, než že by v ní nějak vynikal.

Obranná práce Furyho je postavena na pohybu, neustálé změně vzdálenosti, obrovském postřehu, který vyzdvihuje snad každý, kdo s ním kdy boxovat, nebo spároval. Navíc dokáže výborně pracovat se svými dlouhými pažemi, díky kterým dovede často hodně úderů soupeře srazit ještě dříve, než dopadnou.

VERDIKT: Wilder 7 (7) ; Fury 9 (8)

ÚTOK: Wilder je silný, má dynamit v pravé zadní ruce, ale komplexní boxer, který vás rozebere? To opravdu není. Zbytek jeho úderové arzenálu je průměrný. A to včetně předního jabu. Umí ale kvalitně číst soupeře, udělal to u Ortize, udělal to u Furyho, kdy využil jejich chvilek nepozornosti (Brit si třeba vždy utře nos a na chvíli „vypne“, ovšem dovede u toho udělat krok zpět, ve 12. kole tak neučinil).

Stejně tak je ale čitelný i on. Před svojí obávanou pravačkou si vždy poskočí a poté „startuje motorku“. Zároveň na sklánění hlavy Furyho proti prvnímu zadnímu úderu připravili pro první duel kombinaci zadní cross – přední hák, polozvedák. Vyšlo to ale jen jednou, v onom dvanáctém kole.

Fury také není žádný ofenzivní kouzelník, na druhou stranu umí být nesmírně přesný a šikovný. Prostě, na rozdíl od Wildera, když si usmyslí, že soupeře trefí, tak ho prostě trefí. Zároveň ale málokdy trefí čistý úder, rychle se zakyselí, a proto má problémy soupeře ukončit. Wildera měl opakovaně chyceného, ovšem využít toho nedovedl. Sám si ale tuto skutečnost uvědomuje, což je pro něj a jeho fanoušky dobrá zpráva. Ostatně i kvůli tomu se rozhodl pro změnu trenéra.

VERDIKT: Wilder 8 (10) ; Fury 7 (7)

PSYCHIKA: Na tiskovkách i při setkání s médii Fury dominoval. Wilder rád hraje na černošskou strunu, stejně jako na tu náboženskou. Ovšem, když si ho pustíme před rokem, před měsícem a nyní, vlastně se nedozvíte nic moc nového. Je to pořád totéž dokola, jen s jinou omáčkou. Fury? Co věta, to perla.

Ovšem ve chvíli, kdy vstoupí oba do ringu, tak dominují. Oba jsou vždy do poslední chvíle přesvědčeni, že vyhrají, nedávají na sobě znát jakoukoliv slabost, nervozitu. Alespoň gesty a postojem. Prostě sebedůvěra na maximum a za jakékoliv situace!

VERDIKT: Wilder 10 (8) ; Fury 10 (9)

CELKEM: Wilder 8,6 (8,4) ; Fury 8,4 (8)

POHLEDEM AUTORA: Poprvé je i na ostrovech Wilder favoritem. Byť jsem fanouškem Furyho stylu, baví mně, je to komplexnější boxer, tak pokud bych si měl vsadit, dám peníze na výhru Američana. Jde o jeho třetí odvetu a vždy druhou šanci zvládl ještě lépe než první. Na druhou stranu, byť se slabšími soupeři, totéž platí i o Furym.

Pokud Brit zapracoval na síle, bude o něco těžší ale neztratí rychlost, pak bychom se mohli dočkat toho, že bude Wilder poprvé mezi profíky na zemi. A v takovou chvíli věřím i ve Furyho triumf. Pokud ale nebude stoprocentně připravený a měl v kempu problémy, jak se šušká, pak ho Wilder sejme. A drtivě.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze