Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SROVNÁNÍ Usyk vs. Chisora: dotančí další Ukrajinec a překvapí 'War' boxerský svět?

  • Napsal Antonín Vavrda

Usyk vs. ChisoraUsyk vs. ChisoraPRAHA – Podruhé během dvou týdnů vstoupí o víkendu do ringu ukrajinská hvězda proti podceňovanému ranaři. Jak to dopadne v případě souboje Alexandra Usyka (17-0, 13 KO) s Derekem Chisorou (32-9, 23 KO)? O tom následující řádky.

Pro bývalého absolutního krále křížové váhy jde o teprve druhý zápas ve váze těžké, kam přitom oficiálně odešel už na podzim roku 2018. Naopak Brit Derek Chisora platí za jednu z nejnebezpečnějších hrozeb této divize. Pokud je stoprocentně připraven. S touto možností také v našem srovnání budeme kalkulovat, v opačném případě dokáže totiž předvést podprůměrný výkon.

PŘEDCHOZÍ SROVNÁNÍ PROFIBOXING.CZ:

RYCHLOST: Řekl to i sám Chisora – za čtrnáct let profesionální kariéry neviděl tak pohyblivou a šikovnou těžkou váhu jako je Usyk. Ukrajinec je na nohou výjimečný, podobně jako Lomačenko. Toho posun do váhy, kde už neměl, co dělat, dohnal. Usyk bojoval v té bez omezení už v amatérech a nevedl si špatně. V profesionálním ringu pro něj bude první zkouškou až Chisora, náhradník Witherspoon opravdu není měřítkem.

Britský „Del Boy“, nebo aktuálně „War“, je trochu jiná klasa. Ne, na nohou rozhodně není nejrychlejším a nejdynamičtějším boxerem světa, jednotlivé údery ale rychlé má. Stejně jako dlouhou přední, kterou ale po hříchu moc nepoužívá. Naopak zadní „capák“ používá často a rád. Rychlost tam je, byť pochopitelně k malé účinnosti přispívají i další faktory.

VERDIKT: Usyk 9 ; Chisora 7

SÍLA: Možná bude za kacíře, ale ani jeden nedisponuje klasickým „vypínákem“. Chisora má brutální sílu, ale ta se vytrácí tím, že jeho elitní údery nejsou technicky správně vedeny. Usyk je tvrdým boxerem, má tvrdý úder, ale jednoúderové K.O. v jeho arzenálu také nenajdete. Potřebuje si soupeře nejdříve připravit a až pak ho je schopen dorazit.

VERDIKT: Usyk 8 ; Chisora 8

OBRANA: Defenziva? Pro šestatřicetiletého Brita dlouhé roky cizí slovo. Vždyť právě on ještě i nyní používá starý styl krytí s rukami překříženými před hrudníkem a hlavou a la 60. a 70. léta minulého století, kdy jej proslavil například Joe Frazier. Rozebrat Chisoru není nejtěžší záležitost na světě, dorazit ho? To už je náročnější.

Naopak na druhé straně je právě na defenzivě styl založen. Co nejméně inkasovat, co nejvíce rozdat, soupeře ponížit, rozebrat a dorazit. Usyk využívá svého otočeného gardu, skvělé práce nohou, postřehu, jeho obrana je na tyto váhy prostě skoro až z jiného světa.

VERDIKT: Usyk 10 ; Chisora 6

ÚTOK: Ukrajinec není ničitel v tom pravém slova smyslu. Ne, on se chodí do ringu bavit, užít si každou vteřinu, povedený úder, kombinaci, co v tréninku piluje už vlastně více než dvě desítky let. Je nesmírně přesný, účelný, dokonale využívá úhlů, celého ringu. Ale ano, chybí tomu něco navíc, bonus. Byť například proti Bellewovi ukázal i instinkt zabijáka. Jakmile ucítil krev, už Brita ze spárů nepustil, přestože to udělal po svém, žádné divočení a la Tyson.

To Chisora je z jiného těsta. A proto je tak oblíbený. Když má den – a na Halloween ho mít bude, o tom není třeba pochybovat –, tak je schopen v ringu nechat život, než aby něco vypustil. Jeho největší devízou kromě buldočí povahy? Tlak. Neustálý tlak. Jak už jsem psal, není nejrychlejším boxerem na světě, ale postupem času zlepšil i svoji poziční práci, lépe soupeře zašlapuje, neustále tlačí a díky dlouhému rozpětí a dlouhému capáku z obou rukou může být nebezpečný i pro leváka Usyka.

VERDIKT: Usyk 9 ; Chisora 9

PSYCHIKA: Ano, do hlavy Britovi nevidíme. Už tolikrát selhal a tolikrát mile překvapil. Troufám si ale říct, že na Usyka bude připraven podobně jako Whyta, Furyho, Hayeho či Price. A v tu chvíli je jeho ego a psychika v oblacích. V tu chvíli si můžete být jisti, že jde do ringu s pocitem „Nesmrtelnosti“. Usyk? Pohodář, zkušený bojovník, ovšem v přípravě na Chisoru té srandy a úsměvů bylo možná až moc, začínalo to být až protivné. Jak to bude v ringu?

VERDIKT: Usyk 9 ; Chisora 9

CELKEM: Usyk 9 ; Chisora 7,8 (Na papíře není co řešit, na druhou stranu je „War“ mužem, kterého nemůže ani na chvíli podcenit.)

POHLEDEM AUTORA: Usyk je velkým favoritem. Stejně jako byl Lomačenko proti Lopézovi. Chisora sice není talentovaný Američan, ale je nebezpečný jinak. Zkušenostmi, vůlí, tvrdým capákem, který možná není tečkou jako takovou, ale když na vás padne, tak je to jako byste se potkali s náklaďákem. Pokud Ukrajinec neudělá chybu, nejspíše na body s přehledem zvítězí. V opačném případě bude řada fanoušků trhat vzteky tikety.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze