Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SROVNÁNÍ Šálek vs. Šour: uhájí zkušený šampion český pás proti mladému dravci?

  • Napsal Daniel Táborský

Srovnání Šálek vs. Šour / zdroj foto: Profiboxing.czSrovnání Šálek vs. Šour / zdroj foto: Profiboxing.czPRAHA – Vrchol tohoto víkendu se pro české boxerské fanoušky uskuteční v ústecké Slunetě. Hlavní mač? Duel o český titul mezi šampionem Pavlem Šourem (10-1, 6 KO) a Tomášem Šálkem (9-0, 7 KO). Proto pochopitelně nemůže chybět ani naše tradiční srovnání. To ale bude dneska poněkud netradiční.

V těchto článcích, stejně jako v dalších vyjma komentářů, se straníme osobnímu pohledu a první osobě. Tentokrát ale uděláme výjimku. Hned na dalších řádcích pochopíte proč.

PŘEDCHOZÍ SROVNÁNÍ:

Zdravím, minulý týden mě Tonda Vavrda poprosil, abych se ujal tohoto srovnání tentokrát já, jelikož než jsem odešel ze zdravotních důvodů do sportovního důchodu, stihl jsem s oběma sobotními soupeři boxovat, strávil hodiny na reprezentačních kempech a také něco odtrénoval. Pokusím se tedy i tentokrát podat co nejlepší výkon, ale berte mě tedy trošku s rezervou. Přeci jen nejsem novinář, ale boxer v důchodu.

Dohoda zněla, že bodovat budeme dle kvalit obou pro české území, proto prosím nesrovnávejte s předchozími body při celosvětových srovnáních Anthonyho Joshuy, Deontaye Wildera a dalších.

RYCHLOST: Pavel má na těžkou váhu slušnou rychlost, je hodně uvolněný a z této uvolněnosti mu to dobře lítá. Tomáš je dle mého o něco výbušnější, ale trošku ztuhlý.

VERDIKT: Šálek 7 ; Šour 9

SÍLA: Zde je naopak Pavel na těžkou váhu spíše podprůměrný. Vzpomínám si na jeho první souboj s Vencou Pejsarem. Natrefoval tam hromadu úderů, hodně Vencovi pochroumal obličej, ale otřást s ním nedokázal. To samé mohu říct ještě z amatérů sám – Pavel má nepříjemné, rychlé a přesné údery. Ovšem nic, čeho bych se musel při našich duelech obávat.

To Tomáš je pravý opak. Je hodně silný. Už ve čtrnácti vypadal jako Hulk. Trochu mě později vytáčelo, když mi sedmnáctiletý kluk, o pět let mladší kluk než já, vyprávěl, kolik zvedne na bench a bylo to více, než kolik jsem dokázal já sám.

VERDIKT: Šálek 9 ; Šour 6

OBRANA: Defenziva je u Pavla založena na dobrých reakcích, umí si povolit a předcházet soupeře. Ve chvíli, kdy to trošku vypadá na přestřelku, tak se jí snaží vyhnout klinčem, čímž mě v našich vzájemných střetech hrozně štval. (smích) Coby problém u něj vidím bradu, ve chvíli, kdy inkasuje tvrdý úder, jde celkem snadno k zemi.

U Tomáše, s ohledem, že trénuje u Lukáše Konečného, odhaduji, že bude boxovat spíše s rukami nahoře a v krytu. Co si ale pamatuji, tak to neměl úplně pevně postavené a šlo jeho styl přes lehké údery rozložit.

VERDIKT: Šálek 6 ; Šour 8

ÚTOK: Pavel není úplně ofenzivní boxer, má spíše obranný styl, pinká to na distanc, čeká na soupeře a vrací se dopředu přes kontry. Tomáš se naopak nebojí do toho tlačit, má dobrou přední ruku a u těla umí silně a tvrdě zasahovat.

VERDIKT: Šálek 8 ; Šour 6

PSYCHIKA: Dokud Pavel trefuje, vychází mu jeho plán boje a věří si, je na koni. Má ale trošku problémy ve chvíli, když jím někdo otřese. Poté má tendenci zápas uvnitř sebe vzdávat. Vícekrát jsem viděl (a zažil), že mu jeden knockdown – či tvrdý úder – de facto ukončil zápas. A ne snad proto, že by jím tak tvrdě otřásl, ale prostě se z toho nedokázal psychicky dostat a srovnat.

Tomáš je hodně mladá a je to z něj cítit. Pokud je nervózní, dělá chyby, ztrácí přesnost. Není úplně těžké ho psychicky rozhodit a když se mu nedaří, ještě více znervózní a dělá více a více chyb. Občas si tak umí i lehký duel složitým. Důkazem budiž jeho první střet na konci loňského léta s Petrem Fröhlichem, kdy se s podprůměrným boxerem zbytečně nadřel a porazil ho „jen“ na body.

VERDIKT: Šálek 7 ; Šour 7

CELKEM: Šálek 7,4 ; Šour 7,2 (Je to hodně těsné, ale na boxu je krásné to, že nejde nic moc matematicky spočítat. Takže toto hodnocení vlastně nic moc neukazuje, stačí jedna ráda, špatně se vyspat, pohádat se s přítelkyní... Za mě je to rozhodně hodně zajímavý duel dvou dobrých boxerů.

Doufám, že pokud to budou kluci číst, nebudou si to brát špatně a osobně. Snad takových rozborů nebudu psát v budoucnu moc, abych nakonec nebyl ještě méně oblíbený jako Tonda.

Daniel Táborský, pětinásobný český šampion, který s Pavlem Šourem boxoval čtyřikrát (3x ho porazil) a Tomášem Šálkem jednou (a porazil ho).

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze