Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

SROVNÁNÍ Loma vs. Lopez: skoro dokonalý Hi-Tech proti mladému dravci z Brooklynu

  • Napsal Antonín Vavrda

Srovnání Loma vs. LopézSrovnání Loma vs. LopézPRAHA – Zápasem víkendu napříč bojovými sporty je bezesporu střet o krále lehké váhy mezi Ukrajincem Vasylem Lomačenkem (14-1, 10 KO) a Američanem s honduraskými kořeny Téofimem Lopézem (15-0, 12 KO). Jak tento střet vypadá na papíře?

Na jedné straně dvaatřicetiletý muž, který za celou kariéru prohrál z více než čtyř stovek zápasů dva (Robson Conceicao by tvrdil, že tři) a který povýšil box na umění. Na straně druhé nesmírně šikovný a dravý talent, který kosí známá jména, jako si my chodíme do sámošky pro rohlíky. Navíc ve třiadvaceti letech má i Lopéz na kontě řadu soubojů, amatérské statistiky mu ukazují bilanci 150 výher a 20 porážek, včetně olympijské účasti v roce 2016.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

RYCHLOST: Ano, proti Luku Campbellovi nevypadal Lomačenko tak dobře, jako v minulosti, nebyl to od něj bezchybný výkon. Ba, naopak. Na druhou stranu – pořád to stačilo na jasnou výhru. Pořád byl rychlejší, dynamičtější a šikovnější, než soupeř. Soupeř, který byl špičkový amatér, vyšší, delší, celkově nepříjemný svým stylem.

Lopez není pomalý, jeho ruce jsou bleskurychlé, jen prostě styl pohybu je jiný než u Lomačenka. Hodně rozkročený, využívajíc pohybu i rotace těla, po ringu spíše chodí, byť v ideálních úhlech a prostorech, než že by létal. Chtě, nechtě, vzor ve Floydu Mayweatherovi nezapře. A jeho dokonalosti ještě nedosahuje.

VERDIKT: Lomačenko 10 ; Lopéz 8

SÍLA: I sám Ukrajinec přezdívaný „Hi-Tech“ vyzdvihl kvalitu a sílu úderu svého soupeře. Lopez je silný. Hodně silný na tuto váhu. Nejde jen o knockouty, jde i o to, jaké následky nechává na svých soupeřích. Když udeří, je to jednoduše vidět. V nižších vahách se mu mohou rovnat snad jen Gervonta Davis, Miguel Berchelt, Oscar Valdez či Naoya Inoue.

Lomačenko je silný, ne, že ne, ale jinak. Jeho údery jsou extrémně rychlé, dynamické, přesné. Ví, kdy přitvrdit, kdy si soupeře jen „oťukávat“, připravit si ho. Typickým ničitelem, který by sekal protivníka za protivníkem a v jejich očích se objevovala hrůza už z prvního inkasovaného zásahu, není. Pořád je ale špičkou. Pořád jde o borce, který i při sparinzích používá závaží na kotníky a zápěstí, a i přesto je silnější a rychlejší než jeho protivníci v ringu.

VERDIKT: Lomačenko 8 ; Lopéz 10

OBRANA: Campbell ukázal jistou slabinu – údery na spodek ani fenomenálnímu Ukrajinci nevoní. A platí to vlastně pro Lomačenka i pro jeho kámoše Usyka. Ale ani tak se de facto nepřiblížil tomu, aby ho poslal do počítání. Proč? Obrana založená na dalších faktorech, kdy prostě nedostal šanci přitlačit ve chvíli, kdy by to potřeboval. Lomačenko je dokonalý defenzivní stroj, kterého lze trefit, ale nelze ho opakovaně trefovat. A proto dominuje.

Jak už jsem psal výše, Lopéz má defenzivu postavenou podobně jako Mayweather. Rozkročené nohy, sklánění se na hranici pravidel, práce trupem a rameny, případně se v nejtěžších chvílích přece jen schovat do dvojáku, v ideálním případě od soupeře odejít. Pořád si ale myslím, že tomu něco chybí, že to nemá vyladěné na sto procent.

VERDIKT: Lomačenko 10 ; Lopéz 8

ÚTOK: Jeden levoruký šicí stroj už s věkem svůj styl přece jen trochu upravil, ten ukrajinský jede dál, navíc do útoků nepřepadává, ještě lépe (díky skvělým nohám) mění úhly, jeho computer v hlavě dokáže neskutečně precizně vyhodnotit, kdy a kam soupeře zasáhnout. Navíc styl soupeře by mu měl paradoxně v mých očích sedět.

Obrovskou zbraní Lopéze jsou vedle tvrdého úderu jeho přední hák a zadní zvedák. Na leváka ideální zbraně, což potvrdil proti Diegu Magdalenovi. Má to dvě velká ALE – Magdaleno je typologicky jiným boxerem než Lomačenko (ano, kdo ne, ale zrovna on se mu nepodobá vůbec v ničem) a byl to jediný levák za poslední tři roky, se kterým se mladík z Brooklynu utkal. Lopéz má rychlé starty, je dynamický, má švih, skvělou přední ruku. Něco tomu ale na Lomačenka chybí.

VERDIKT: Lomačenko 10 ; Lopéz 8

PSYCHIKA: Viděli jste tiskovku? Viděli jste, jak se k zápasu vyjadřovali v průběhu přípravy? Lopéz se snaží dostat soupeři do hlavy, hodně mu v tom sekunduje otec Téofimo Sr., ale... Dle mého jim to nejde, tahle strategie nefunguje. Naopak, ledový, sebevědomý klid Lomačenka při rozhovorech, a právě při oné tiskovce před dvěma dny? Skvělá práce.

VERDIKT: Lomačenko 10 ; Lopéz 8

CELKEM: Lomačenko 9,6 ; Lopéz 8,4 (papírový favorit je jasný a těžko se tomu divit)

TIP AUTORA: Možná ze mě mluví obdiv a fanouškovství ve prospěch Ukrajince, ale dle mého není Lopéz na Lomačenka ještě zralý. Trochu mi to připomíná střet Mayweathera s Alvarezem. Do Mexičana se vkládalo hodně nadějí, byl to tehdy už komplexní zápasník, ale zkušenosti, vyzrálost americké hvězdy nakonec převážily zápas jasně na její stranu. Zde to bude podobné. Pokud Lopéz nezpůsobí v prvních pěti, šesti kolech senzaci, dostane školení a bude záležet jen na jeho vnitřní síle, zda si z něj něco odnese a vydrží ho až do konce, nebo se zlomí.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze