Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Rittig: Užil jsem si Oktagon i MČR v boxu. Je špatně, když boxeři nemají ani na letenky

  • Napsal Antonín Vavrda

Rittig na Oktagon 13 / zdroj foto: OKTAGON MMARittig na Oktagon 13 / zdroj foto: OKTAGON MMAPRAHA – Martin Dejdar, Radek Štěpánek, nebo Marek Jankulovski. A také Ivo Rittig. Patnáctý galavečer organizace Oktagon MMA přilákala do O2 Arena vedle rekordní sportovní návštěvy 19 700 lidí také řadu známých a důležitých tuzemských osobností.

Rittig, známý to podnikatel, který se kolem bojových sportů točí přes dvacet let, pochopitelně chybět nemohl. V první řadě u oktagonu nechyběl u žádného zápasu. Bijce, které sám podporuje, povzbuzoval při nástupech vždy ve stoje. A exkluzivně pro Lidové noviny a Profiboxing.cz se během akce rozpovídal nejen o fenoménu posledních let – MMA.

DALŠÍ NOVINKY Z DOMÁCÍ SCÉNY:

Jak si užíváte tyto vrcholné akce českých bojových sportů?

Náramně. Moc si to užívám, jsem rád, že konečně vidím vyprodanou O2 arenu.

Vnímáte fakt, že čeští fanoušci mají rádi bojové sporty? Když to porovnáme se zahraničím, tak na domácí galavečery chodí od začátku, dneska tu bylo 11 tisíc diváků už v šest na první zápas...

Když jsem dělal já první K-1, tak jsem musel v letech 1993-95 přivést Jean-Claude Van Damma i Chucka Norrise, abychom na sebe vůbec upozornili. Teď je i bez těchto celebrit vysoká kvalita MMA i boxu, takže zásluhou Ondřeje Novotného se dokáží nalákat lidé do takové arény, což je skvělé.

Čím to, že jste se vrátil zpátky do tohoto světa?

Já jsem tady spíše v roli pozorovatele, starám se trochu o Karlose Vémolu a o pár boxerů, zajímá mě to spíše zvenku. Aby mě to zajímalo na plný pecky, tak by to muselo být za jiné peníze, čehož se dosáhne jenom v zahraničí.

Takže česká scéna vás zajímat nebude?

Bude, určitě. Zatím v tom ale nepodnikám, spíše lidem radím a pomáhám. Aby mě to zajímalo na sto procent, musí se to cenově posunout do zahraničí. Chce to jiné země, kde žije třeba 50 milionů lidí.

Má k tomu Oktagon našlápnuto?

Bezesporu. Myslím si, že tomu docela rozumím a Oktagon je už evropská špička. Když se podíváte na některé zápasy jiných organizací z hlediska organizace, tak se nebojím říct, že je to mezi první desítkou světových turnajů.

Mluvíte obecně o bojových sportech, nebo jenom MMA?

Mluvím o tom, že je MMA o dva kilometry před ostatními bojovými sporty. Když jsem budoval K-1 a dělal finálové turnaje, kde bylo stotisíc lidí v Japonsku, tak byla atmosféra stejná, jako tady na Oktagonu. Ve chvíli, kdy skončila K-1, tak je MMA a pak dlouho nic.

Před týdnem jste byl v Lucerně na finále MČR v boxu, dokážete si užít i takovouto menší akci?

Dokážu. Chci se uvědomit vnitřně i fyzicky, co je evropský a co světový box. Když se to vyprodá maximálně v Německu a Anglii, o něčem to svědčí. Je jasné, že je třeba, aby se objevil nástupce Lukáše Konečného a já fandím tomu, aby se to povedlo. Nejsem vyhraněný jenom na MMA, box mě zajímá, ale v Česku je to ale složitý příběh. Stojí hodně peněz, ke kterým se ti amatéři těžko dostávají. Aby měli třeba alespoň na zaplacení letenek na turnaje venku. Pomáhal jsem takto třeba Vendule Kučerové, když letěla na mistrovství Evropy (vybojovala tam bronzovou medaili). Baví mě to, ale je to složitý příběh, se sponzory je to trnitá cesta.

O pomoc boxu zájem nemáte?

Moje priorita je MMA a celkově bojové sporty. Nějak pravidelně, programově nyní ne, ale je možné, že jim někdy občas s něčím pomohu.

Jak se vám vlastně finálové boje na českém šampionátu v Lucerně líbily?

Byl jsem na amatérech poprvé, ale Lucernu mám rád. Začal jsem už v roce 1992, udělal jsem zde nespočet galavečerů. Jsem rád, že bylo plno. Myslím si, že bylo dobré, že byly z jedné strany stoly a z druhé diváci. Podle mě je chyba celý ring oblepit stoly. Musím zmínit i dobré nasvícení, dobře se tam i dýchalo. Neumím moc posoudit kvalitu boxu, ale tvrdím, že takto by to mělo vypadat, aby se začaly pořádat boxerské turnaje.

Vrátíme se ještě k Oktagonu. Végh asi hodně lidí překvapil tím, jak na Vémolu při pátečním vážení nastoupil...

Nejsem nijak vymezený, ale myslím si, že Čech by měl fandit Čechovi. Ti, co tomu rozumí, tak si musí přehrát tři poslední roky. To, jak kdo zápasil a jakým stylem to bylo. Já dneska (v sobotu před galavečerem) viděl Karlose tak, jak jsem ho nikdy psychicky neviděl. Včera jsme si i povídali, fyzicky už víc opravdu udělat nemohl.

A jak vnímáte zápas Martínka s Peštou?

Myslím si, že Martínek si opětovně řekne o tu výzvu Dana Whita pro UFC. Zhubnul tři kila, viděl jsem ho svalnatého a rychlého. Myslím, že mu to shození váhy hodně pomohlo a že se to v zápase ukáže.

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze