Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Ducár: Měl být ze soupeřů venku nejslabší, opak byl pravdou. Ale budu bojovat dál!

  • Napsal Antonín Vavrda

Ducár a Billam-Smith po zápase / zdroj foto: Matchroom BoxingDucár a Billam-Smith po zápase / zdroj foto: Matchroom BoxingPRAHA – Nevyspaný, částečně nespokojený, přesto už s prohrou vyrovnaný. Tak dorazil z Londýna v neděli odpoledne Vasil Ducár (9-4-1, 8 KO), který na galavečeru Matchroom Boxing prohrál po zajímavém boji 0-3 na body s domácí hvězdičkou Chrisem Billam-Smithem (12-1, 10 KO).

„Ve čtyři ráno jsme mířili na letiště směr Paříž a pak Praha. Skoro jsem nespal, protože jsem hodně dlouho smrděl na dopingovce, kde jsem ze sebe nedokázal skoro nic dostat, a když už jsem byl na pokoji a chtěl spát, tak jsem, co patnáct minut byl na záchodě,“ pousmál se český šampion křížové váhy, který se ve středu vrátí zpět do pracovního procesu (policista z povolání).

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

„Takže nyní si užiji rodinu, vyrazíme poté i na dovolenou, manželce ji slibuji už dva roky, takže se pojedeme ohřát do tepla, nejspíše do Egypta a pak zpět do tréninku,“ vyprávěl na pražském letišti, než se rozpovídal i o dalších zajímavých tématech.

Jaké jsou tvoje první pocity ze zápasu s odstupem zhruba patnácti hodin?
Po zápase jsem byl strašně naštvaný a zklamaný, teď už vnímám nějaké ohlasy, takže asi to nebylo tak hrozné, chválil mě i sám promotér Eddie Hearn a další lidé. V letadle jsme se o tom bavili, že jsme tam jeli s tím, že z těch zahraničních kluků, se kterými jsem prohrál, to bude nejlehčí soupeř a ono to bylo naopak, protože z nich byl nejtěžší. Dělal to dobře, nepustil mě do ničeho, byl silný, velký, vůbec jsem to nečekal, myslel jsem si, že ho přetlačím a ono ne.

Čím konkrétně tě tedy překvapil?
Nepustil mě k sobě, myslel jsem, že ho budu presovat, ale nedovolil mi to. Chvíli vypadal, že ho ten zápas nebaví, nebude boxovat, pak do mě skočil, pak zase... Ještě jsem to neviděl kluci, ale rozbíjel mi tlak, byl silný i u těla, v klinči, byl dobrý, fakt dobrý.

Měl silný úder?
Ano, z těch dlouhých rukou to dokázal hezky vyhazovat. Byl jednoduše lepší, než jsem čekal. Z jeho strany to byl povedený zápas. Já si to taky užil, ale mrzí mě prohra i to počítání.

KAREL KAISER, trenér Vasila Ducára v profesionálním ringu:

O londýnské bublině:
Zavřeli nás na hotel, skvělé jídlo, vybavení parádní, vše pro zábavu i trénink, všechno super, vše hlídané, když jsme čekali na vstupní výsledky PCR testů, tak jsme nikam nemohli, pokoje přelepené páskou, jídlo jsme dostávali pod dveřmi. Mají to zvládnuté parádně, je vidět, že to dělají na úrovni, že je to stojí pořádné peníze, ale zkoordinované to mají skvěle a vše se musí dodržovat.

O atmosféře:
Je to jiné bez diváků, chybí i nám, nemusíme tolik křičet, není to ono. Je to zvláštní bez nich. Je fakt, že nás je slyšet, možná více než normálně. Pravdou ale je, že fanoušci chybí i Vasilovi, protože jeho motivuji.

O zápase:
S ohledem na tu přípravu těžko hledat chyby. Nejde třeba ani o ten čas tréninků, ale sparingy, které tentokrát neměl, nemohl ven do týmu Ilungy Makabu, kam jezdí. Co si budeme povídat, tady v Česku nemá konkurenci, jede si to svoje, soupeři ho nedostanou pod tlak, ví to on, soupeř. Je to jiné pro psychiku, trénink, než když se připravuješ jako Billam-Smith v kempu Okolieho. Jsem přesvědčený o tom, že kdyby byla příprava úplná, tak by předvedl ještě lepší výkon. Ale nevymlouváme se, vzali jsme to, chtěl to, zkusili jsme to a de facto z nuly předvedl za týden skvělý výkon. V zápase to hodně tlačil, chtěl, viděl, že kontry fungují, paradoxně mu začaly chodit nohy od toho šestého kola a druhého počítání, kdy pochopil, že se musí hýbat i jinam, než jen dopředu.

O budoucnosti:
Moc nespadl, protože to byl další výborný soupeř. Teď si ale hlavně musí odpočinout, fyzicky, psychicky, nabrat sílu a pak zpět do tvrdého tréninku. A pevně věřím, že tahle doba už se trošku utlumí a bude se moct cestovat, protože to hlavně potřebujeme v našem sportu, konfrontaci. Nejen zápasovou, ale i tréninkovou.

O francouzském manažerovi Tariku Saadimu:
My se známe dlouho, snad patnáct, dvacet let skrze kickbox. Co řekne, to platí, je neustále v kontaktu, když je s námi na galavečeru, vyzná se, má skvělé kontakty, všichni ho znají, hlídá vše, stará se o své kluky, nekašle na své chráněnce.

Které?
Obě. V prvním jsem byl trochu rozhozený na nohou, tak jsem si raději kleknul, nechtěl jsem nachytat něco více a tvrdšího. A při tom druhém ukázal, že umí boxovat právě i nakrátko. Po klinči mi hned dal úder, který jsem moc nečekal, pak další a následoval skvělý spodek. Jak jsem řekl, byl lepší, než jsem čekal.

Každopádně to vypadalo, že jsi od osmého kola chytil druhý dech...
Já jsem nejdříve myslel, že jdu do sedmého kola, pak mi řekli, že je to deváté, tak jsem do toho šel vabank, kašlal jsem na obranu, chtěl jsem to strhnout na nějakou rvačku, což zase ale nechtěl on, pochopitelně. Věděl jsem, že ho musím ukončit, že jinak nevyhraji.

A když se vrátím k té první otázce: Proč jsi byl naštvaný?
Sám na sebe. Byl to kvalitní soupeř, ale nedělal jsem to, co mám naučené, měl jsem výkyvy. Jedno kolo jsem odjel dobře, tak, jak jsem chtěl. Nešlo mi to, prostě nešlo.

Mohla za to kondice? Sice trénuješ, jak tvrdíš pořád, ale stále jsi měl na ostrou přípravu pár dní...
Na to se nechci vymlouvat, ale řeknu to jinak. Kondici na deset kol mám pořád, neustále. Jediné co, že ji nevyženeš do té intenzity, co potřebuješ na podobný zápas, co se ti povede za alespoň pečlivě naplánované tři týdny. Měl jsem na stálé tempo, ale neměl jsem na to, abych přitlačil, povolil, možná to tam chybělo.

Každopádně, Billam-Smith měl klasickou přípravu, dva měsíce, a přesto od poloviny vypadal, že šlape vodu.
No, mě přišlo, že už od třetího tam chodí a dýchá, jsem si říkal, že to nevydrží dlouho, to je dobré, v šestém odejde. Ale on to dobře zvládal na nohou, využíval pohybu a dlouhých nohou. Měl za sebou kemp s Lawrencem Okoliem, tvrdé a kvalitní sparingy, které mě chyběly. To byl ten hlavní rozdíl si myslím.

Šlo s tím v závěru něco udělat?
Myslím, že jsem ho chytil vícekrát, ale dělal to dobře, šikovně svazoval, když inkasoval něco tvrdšího. Nedal mi prostor na to, abych případně jeho problémů více využil. Dělal to prostě zkušeně, hodně zkušeně.

Co teď dál?
Odpočinu si, sami mi slibovali další zápas pod Matchroom Boxing, ale uvidíme, zda na to dojde. Budu pokračovat dál. Svět nekončí, na BoxRec.com jsem moc nespadl, nehroutím se. Je blbé, že v boxu nejsou druhá místa, buď vyhraješ, nebo prohraješ. Píše se o spoustě sportovců, kteří jsou 39. na olympiádě, já jsem na tomto pořadí na světě z více jak tisícovky borců a máš zafixované, že prohráváš, ale s těmi nejlepšími na světě, s těmi před tebou. Vypadá to blbě, ale zas tak špatné to prostě není.

Ducár vs. Billam-Smith / zdroj foto: Matchroom BoxingDucár vs. Billam-Smith / zdroj foto: Matchroom Boxing

Ducár vs. Billam-Smith / zdroj foto: Matchroom BoxingDucár vs. Billam-Smith / zdroj foto: Matchroom Boxing

Nebylo by teď lepší místo dalšího těžkého soupeře trochu lehčí soupeř, možná dva, pro zelená políčka?
Uvidíme, asi by to tak chtělo, jít na vítěznou vlnu, i díky tomu, aby mohla přijít nějaká titulová nabídka, protože většina organizací má podmínku, že můžeš jít o titul jen s výhrou v posledním zápase.

Ještě zpět k těm druhým místům, není přesto ale škoda, že to máš venku 1-4?
To je, ale podívej se na ty soupeře. Budu raději na světovém zápase než se někde plácat se slabými soupeři. Je mi jednatřicet, udělal jsem dobrý výkon na velkém galavečeru, holt budu prohrávat, ale nechám to tam. Možná na to ani nemám, abych tam vyhrál, ale pokusím se, nechám tam vše.

Není škoda, že ty nejsi v pozici Billam-Smitha, nemáš dlouhou přípravu a tobě někoho přivezou? Jak jsi říkal na tiskovce, že jsi z České republiky, vlastně až tam jsi zažil profesionální přístup.
Dobrý, sežeň mi dva, tři miliony, já si udělám kemp, někoho si na poslední chvilku třeba i pozveme, přidáme titul a jdeme do toho.

A věříš, že bys to zvládl?
Já věřím, že ano.

Ducár vs. Billam-Smith / zdroj foto: Matchroom BoxingDucár vs. Billam-Smith / zdroj foto: Matchroom Boxing

Ducár vs. Billam-Smith / zdroj foto: Matchroom BoxingDucár vs. Billam-Smith / zdroj foto: Matchroom Boxing

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze