Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Bytyqi: Ten pás do Mexika poslat nehodlám. Líbí se mi a mému papouškovi také

  • Napsal Antonín Vavrda

Fabiana Bytyqi se svým "zeleným" pásem / zdroj foto: Profiboxing.czFabiana Bytyqi se svým "zeleným" pásem / zdroj foto: Profiboxing.czÚSTÍ NAD LABEM – Už v sobotu večer nastoupí světová šampiona WBC v atomweight Fabiana Bytyqi (14-0, 6 KO) proti Mexičance Marie Soledad Vargasové (12-3, 1 KO). A třiadvacetiletá Češka věří, že první obhajoba světového titulu nebude zároveň tou poslední.

Má za sebou čtrnáct profesionálních zápasů. Drží titul nejprestižnější z boxerských organizací – slavný zelený pás federace WBC. Byla na její konferenci na Filipínách, coby český vyslanec značky Puma si v Miami mohla popovídat s legendárním Jamajčanem Usainem Boltem. O jejích zápasech pravidelně vysílá v hlavních zprávách kosovská televize, odkud pochází její otec, na sobotní duel přijde do ústecké Slunety na patnáct zástupců ambasády této země.

DALŠÍ NOVINKY K BOXING LIVE:

Přesto stále musí Bytyqi bojovat ve své vlasti s předsudky. Důkaz? „Když jsem dostala seznam potenciálních soupeřek, v první řadě jsem se dívala na jejich věk, aby zase nebyly řeči,“ říká v rozhovoru pro Profiboxing.cz a naráží na skutečnost, že pás vybojovala proti sedmačtyřicetileté Denise Castleové. Co na tom, že ve špičce ženského profesionálního boxu je třeba i třiačtyřicetiletá Miakela Laurenová, stejně stará Naoko Fujioková, či o rok mladší Marcela Eliana Acunaová.

„Nejdříve jsem si vybrala jednadvacetiletou Kolumbijku, ta ale ze zápasu vycouvala. A tak je řada na o šest let starší Vargasové, která se přihlásila sama,“ dokazuje Bytyqi, že za českými hranicemi si už respekt expertů a znalců vybojovat dokázala. Nyní ale musí svoji pozici obhájit...

Už začínáš pociťovat předzápasovou nervozitu?

Dochází mi dobré dva týdny, že už se zápas blíží. Navíc ty sparingy byly fakt těžké, bylo jich hodně. Hrozně se těším na galavečer, dolaďujeme váhu, regenerace, masáže, pohodička.

Z kolika jsi musela shazovat?

Úplně na startu přípravy jsem měla 52,5 kilogramů. A teď momentálně (v pondělí odpoledne) jsem měla 47,1 kg. Takže necelý kilo do limitu.

Jak dlouho vlastně o tom, že budeš boxovat v tomto termínu, víš?

Vím to asi tři měsíce. Hodně dlouho. Asi o týden déle než soupeřka, protože původně jsem měla boxovat s Kolumbijkou, ta ale následně ze zápasu vycouvala, načež se hned ozvala tato holčina a domluvili jsme se s ní.

To byl o tebe celkem zájem...

No, docela nakonec ano. Dostala jsem první návrh soupeřek, takže jsem v první řadě koukala na věk, aby zase nebyly řeči, že je soupeřka moc stará, vybrala jsem si tam Kolumbijku Mayelis Altamarovou (13-2-1, 7 KO), která ale pak tvrdila, že nemůže, a nakonec si už stihla zaboxovat s Brendou Floresovou (16-4-1, 4 KO). Ale ve výsledku je Vargasová silnější soupeřkou. Jsem na to fakt zvědavá. A hlavně je to Mexiko, se kterým jsem vždycky jsem chtěla boxovat.

Hodně tě to láká?

Rozhodně, všichni mluví o jejich ofenzivním stylu, jak jsou tvrdí. Takže si to chci sama vyzkoušet na vlastní kůži, jaké to je.

Je příjemné, když se můžeš na soupeřku i podívat a nemusíš vařit z vody, jako to bylo dosud téměř vždy?

Určitě. Viděla jsem dvě její videa, jsou sice starší, ale lepší než nic. Ale s trenérem jsme se shodli, že stejně to necháme na první kolo a uvidíme.

Takže game-plan není?

Tak samozřejmě je, víme oba, jak boxuji, ale uvidíme, s čím přijde. Něco připraveného máme, ale tipuji, že se to bude měnit.

Každopádně vypadá na klasický mexický styl. Je docela silová, dlouhé ruce, klasický mexický styl z přední nohy. Navíc má i zkušenosti z amatérů.

Přesně tak, ale co jsem tak zjistila, protože už v neděli přiletěla, tak by měla být o něco menší než já, což by mi mohlo vyhovovat, mohla bych si ji držet na přední ruce. Jsou to sice jen odhady, ale uvidíme pořádně až na vážení.

Co od toho zápasu očekáváš? Věříš, že si ji na té přední ruce udržíš, nebo to sklouzne do pořádné dívčí války nakonec?

Doufám, že ji co nejdéle na přední ruce udržím. Myslím, že ji mám kvalitní. Čekám, že se dostaneme co nejblíže k sobě. Ale budu se snažit co nejvíce rozdat a nejméně inkasovat. (úsměv)

Vnímáš ji jako nejtěžší dosavadní soupeřku?

Rozhodně, pro Mexičany je box totéž, co pro Kubánec, něco pro Thajce muay thai. Tam umí boxovat prakticky každý, vnímám to jako nejtěžší soupeřku, znají ji také z WBC z různých konferencí, není to žádná „no name“ boxerka.

Fabiana Bytyqi se svým pásem / zdroj foto: Archiv FBFabiana Bytyqi se svým pásem / zdroj foto: Archiv FB

Když už zmiňuješ konference WBC, ty sis také jednu vyzkoušela hned po zisku pásu mistryně světa jsi odletěla s dalšími šampionkami na Filipíny. Jak sis to užila?

Bylo to skvělé, moc jsem z Filipín neviděla, což je škoda, ale dozvěděla jsem se toho strašně moc o boxu. O dopingu, o pravidlech, o novinkách. Věci, co jsem dosud neznala. Dozvěděla jsem se i to, jak fungují boxerky, které si dohadují zápasy samy, bylo to myslím hodně přínosné.

A co bylo z toho týdne nejpřínosnější?

Co se WBC týče tak změny ohledně vážení, kdy máme několik kontrolních do vážení. Už jsem to jednou zažila s Britkou, ale je dobře, že se to hlídá. Ukazovali nám i bodování, jak to funguje, opravdu jsem některé věci vůbec neznala.

Takže už máš za sebou ten rytmus – 30 dní předem (50,893 kg), dva týdny (48,579 kg), týden (47,627 kg)...

Ano, přesně. A ještě nás čeká oficiální vážení (46,266 kg) v pátek před zápasem a pak kontrolní v sobotu, kdy nesmíme nabrat více než deset procent váhy. Super je, že kromě tohoto se dbá i na krevní testy, které děláme spolu s těmi kontrolními váhami.

Kromě akce WBC jsi byla i v Miami na akci Pumy. To bylo jaké?

Parádní, protože jsem se dostala k lidem z jiných sportů, poznala různé tréninky, styly, pohybové hry, rozcvičky, dostávali jsme to naservírovaní od olympioniků, takže paráda. A co se týče Miami, co ti budu povídat. Sluníčko, pohoda, krása. (úsměv)

A začlenilas něco z nových znalostí do vlastního tréninku?

Ano, měli jsme tam trénink s olympionikem v atletice, což využívám doteď. Nejvíce mne ale dostalo závěrečné povídání s Usainem Boltem, kdy mimo jiné mluvil o mentálním tréninku, a dostalo mě, že jsme se názorově sešli, protože on si také myslí, že tohle úplně zbytečné. Že si musíš vše stejně vždy srovnat v hlavě sám. Že když mu trenér řekl, aby něco udělal, tak to udělal, a více to neřešil. To mne překvapilo, protože, když tohle řeknu někdy tady, tak jsem za blázna. Tady má každý svého mentálního kouče, kondičního trenéra, experta na výživu, kouče na svůj sport. No a Bolt měl tohle vše v jedné osobě. Stejně jako to mám já.

Je fakt, že ty máš ideálního mentálního kouče...

(směje se) Jasně, samozřejmě: „Drž hubu krávo a makej.“

Chápu, tak zase vážně, Bolt i v jiných ohledech udělal dojem?

Byl super, přišlo za ním za jeden den třeba sto lidí, že chtějí foto, rušili ho od konverzace s důležitými lidmi od Pumy, ale on se stejně pokaždé otočil, usmál, vyfotil, s někým prohodil pár slov, což se poštěstilo také mně, mohla jsem mu říct, co dělám, že boxuji, bylo to příjemné.

Takže jste si domluvili trénink?

Ne, ne. Byl tak boxerský trénink pod vedením brazilské modelky Adriany Lima, takže si stejně jako ostatní zatrénoval tam. Pro mne to bylo skvělé, lapovali jsme tam, kdy jsem si vyzkoušela zase něco jiného, protože lapy dělají trochu jinak, hodně na rychlost. Bylo to super. Byli jsme si všichni rovni, platilo to i pro Bolta, choval se stejně jako my všichni.

A šlo mu to?

Na to, jak je vysoký a dlouhoruký, tak docela jo. On mi ale právě říkal, že na pár trénincích boxu už byl, jen tak, pro kondici, takže bylo vidět, že tam něco málo je.

Když se bavíme o trénincích, když se vrátíme k tobě, v Ústí se na tobě protočila vlastně nejlepší česká amatérská trojice ve váze do 51 kg Petra Laštovková, Jana Prokešová a Nela Freiherrová.

A jsem za to strašně moc ráda. Ještě jednou bych jim ráda poděkovala, že si na mně udělaly čas. Všechny mají úplně jiný styl, byla to paráda.

Fabiana Bytyqi s Jančí Prokešovou a Petrou Laštovkovou / zdroj foto: Archiv FBFabiana Bytyqi s Jančí Prokešovou a Petrou Laštovkovou / zdroj foto: Archiv FB

Která byla pro tebe nejvíce nepříjemná?

Asi Jančí Prokešová. Nechci říkat, že je pinkálek, ale prostě vysype rychle kombinaci a jde pryč. Navíc je maličká. S Nelčou je to takové, že já ji tlačím, ona mi utíká, a ještě u toho trefuje, Péťa Laštovková je naopak silovější, hodně tlačí. Což mi upřímně moc nevadí.

Dá se vlastně říct, že právě Petra Laštovková je tvé sobotní soupeřce stylem nejpodobnější, že?

Řekla bych, že ano. Má to podobně, postává, postává a pak vyrazí a jde hodně dopředu.

Neukecáváš Nelu, aby se přestěhovala blíže? Pokolikáté už u tebe byla?

Asi před každým mým zápasem. (směje se) Ale myslím, že i tak se jí líbí tam, kde je. Takže do stěhování ji nepřekecávám, ale fakt si cením toho, že se vždy sebere a na tři dny přijede. To samé platí opačně myslím, jsem ráda, že si můžeme pomoct, že tu pro sebe jsme. A to samé nyní s Jančí i Péťou, což je super.

Když už to zmiňuješ, bylas součástí promo videa Nely od Petra Mamuly. Líbilo?

Viděla jsem ho a moc se mi líbí. Celkově se mi práce jeho a Real Fighters Life líbí. Povedlo se, moc na hubu tam nedostávám, tak je to dobrý.

Fabiana Bytyqi a Nela Freiherrová / zdroj foto: Archiv FBFabiana Bytyqi a Nela Freiherrová / zdroj foto: Archiv FB

Ještě k sobotě. Jsi ráda, že se boxuje doma v Ústí? Existovaly i další varianty?

Bylo dané, že Luky (Konečný) chce dělat v tomto termínu svůj galavečer tady, za což jsem fakt ráda, protože mi odpadají stresy s cestováním a podobně. Nemusím řešit, jak se dostane na galavečer rodina, všechno je snadnější. Navíc co já jsem už rozdala, nebo prodala lístků... Jsem ráda, že tu bude hromada známých a že je budu mít všechny pohromadě. Dokonce dorazí patnáct lidí z kosovské ambasády, takže čekám pořádný kotel.

Už máš doma připravené pozápasové sladkosti?

Zrovna teď jsem koukala na recepty a budu si péct borůvkový koláček, a ještě naši něco napečou.

Ale předpokládám, že hlavní odměnou jsou tvé donuty...

No, ale já to tentokrát nemám vůbec pojištěné, musím to ještě vymyslet. Protože pro ně jezdila do Prahy kamarádka, ale ty se vracejí z hor, takže to musím nějak zařídit. Někde, jinde.

Takže to je tvůj hlavní úkol pro další dny do zápasu?

Jasně, musím si do zápasu zaměstnat hlavu něčím jiným než soupeřkou, boxem, shazováním a podobně. Takže budu řešit, jak dostaneme z Prahy sem do Ústí „Donutera“ (společnost, u které Bytyqi své oblíbené donuty objednává).

Předpokládám, že budou opět vítězné.

Samozřejmě, já ten pásek nikam do Mexika posílat fakt nehodlám. Mně se tady na poličce líbí a doufám, že tady ještě dlouho zůstane.

A papouškovi se také líbí?

Často u něj vysedává, ladí mu k peří, takže se mu myslím také líbí. (smích)

Fabiana Bytyqi na výletě s papouškem / zdroj foto: Archiv FBFabiana Bytyqi na výletě s papouškem / zdroj foto: Archiv FB

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze