Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO 'Tank' rozrazil dveře lehké váhy skrz Guantanámo. Gamboa si utrhl Achillovku

  • Napsal Antonín Vavrda

Davis vs. Gamboa / zdroj foto: Boxingscene.comDavis vs. Gamboa / zdroj foto: Boxingscene.comATLANTA – Američan Gervonta Davis (23-0, 22 KO) je šampionem dvou vah. V noci na neděli opanoval tu lehkou, když dokázal vybojovat volný pás WBA. Podceňovaného kubánského veterána Juriorkise Gambou (30-3, 18 KO) ale ukončil až ve dvanáctém kole.

Pro promotéra ideální scénář. Zajímavý souboj dvou špičkových boxerů, kdy je jeden je velkým příslibem a druhý veteránem stojící před možná poslední velkou titulovou šancí. Zápletka, dlouhý boj a knockoutový konec v závěrečném kole.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Souboj Davise s Gamboou toto vše nabídl. „Tank z Baltimoru“ vlétl do zápasu jako uragán, skvěle se pohyboval, našel z otočeného gardu svoji zadní ruku a „Cyklón z Guantanáma“ se dostával pod tlak.

Ve druhém kole pak Davis krásně načetl pohyb soupeře a lehkým zvedákem jej poslal do počítání. Gamboa se sice rychle zvedl, ovšem bylo vidět, že není v pořádku. Brada držela, ovšem noha nikoliv. Zadní pravá noha nebyla v pořádku.

Showtime Boxing ukázala záběr do šatny před zápasem, kdy Gamboa řešil problémy s botou. Tu mu následně zpevnili v rohu páskou. Jak se nakonec ukázalo, hlavním problémem, ke kterému ne úplně ideální obuv „dopomohla“, byla Achilovka. Tu si olympijský šampion z Atén utrhl.

Bojoval ale dál. „Cítil jsem, že mi praskla,“ smutnil po duelu osmatřicetiletý Kubánec, který moc toužil uctít nedávno zemřelého kouče z amatérských časů Jorgeho Hernandeze (taktéž olympijský šampion, z Montrealu 1976).

Povedlo se mu to výkonem, bojovností. Výsledkem už nikoliv. „Jsem válečník, proto jsem pokračoval dál. Bohužel jsem se nemohl pořádně zapřít,“ přidal Gamboa. A jeho slova potvrzovalo dění v ringu. Pořád dokázal být nebezpečný. Sem tam Davise zaskočit, urval pro sebe jedno kolo. Jeho úderům ale chyběla razance.

Davis vs. Gamboa / zdroj foto: Boxingscene.comDavis vs. Gamboa / zdroj foto: Boxingscene.com

Davis vs. Gamboa / zdroj foto: Boxingscene.comDavis vs. Gamboa / zdroj foto: Boxingscene.com

Davis vs. Gamboa / zdroj foto: Boxingscene.comDavis vs. Gamboa / zdroj foto: Boxingscene.com

„Vnímal jsem to. Snažil jsem se ho pro to trefovat čistými údery. Věděl jsem, že to bude nejtěžší protivník mé kariéry. Poté, co jsem s ním několikrát otřásl, ale nedokázal ukončit, smířil jsem se s tím, že půjdeme na body,“ svěřil se po duelu vítěz.

Také ten byl negativně ovlivněn, byť vlastní nedisciplinovaností. Pro první zápas v lehké váze nebyl schopen udělat na první pokus limit, a tak trápil své tělo o hodinu déle, aby mohl bojovat o světový titul ve druhé váhové divizi.

A paradoxně oč více se snažil být přesný, tím méně se mu to dařilo. Tím méně boxoval a zasahoval. A před zraky mimo jiné i obrovitého ex-basketbalisty Shaqa O'Neala se snažil rivala jedním úderem knockoutovat.

Ne, a ne mu to ale vyjít. Byť mu z pod ringu vytrvale radil „velký bratr“ a promotér Floyd Mayweather.

Gamboa totiž ukázal svoji obrovskou zkušenost, šikovně kouskoval duel, dokázal se v kritických chvílích i zavčas vyhýbat tvrdým úderem protovníka a i přes počítání a problémy v závěru jedenáctého kola mířil za bodovou porážkou (po 11. kole prohrál 98-109 a 2x 97-109). Davis si ale nechtěl pokazit knockoutový percentil, třetí nejvyšší mezi úřadujícími šampiony napříč vahami.

Davis vs. Gamboa / zdroj foto: Boxingscene.comDavis vs. Gamboa / zdroj foto: Boxingscene.com

Davis vs. Gamboa / zdroj foto: Boxingscene.comDavis vs. Gamboa / zdroj foto: Boxingscene.com

Davis vs. Gamboa / zdroj foto: Boxingscene.comDavis vs. Gamboa / zdroj foto: Boxingscene.com

V úvodu poslední tříminutovky zapnul a po 87 vteřinách byl Gamboa opět na podlaze ringu. A zkušený Jack Reiss – ano ten rozhodčí, který rozhodoval první duel Wilder vs Fury – jej zkontroloval a odmával. Opět správně, opět předvedl obrovský cit.

„Dneska bych si dal trojku. Byla to pro mne obrovská zkušenost, pořád mi je 25 let, učím se každým dnem v ringu,“ zaznělo neobvykle pokorně od vítěze, který má před sebou jeden velký úkol – udržovat si váhu i mimo kemp, kdy s ní po vzoru Adriena Bronera často bojuje. Pokud tedy chce místo jeho příkladu raději následovat svého mentora Floyda Mayweathera.

Nakročeno má skvěle, na své tři letošní duely prodal skoro 37 tisíc lístků, včetně aktuálních 14 129. To z něj dělá velkého kandidáta pro PPV (placené přenosy) duely v roce 2020. „Cítím se pohodlně v super pérové i lehké,“ řekl navzdory problémům s vahou po duelu. A poté dodal: „Kohokoliv mi dáte, toho porazím. Lomačenko? Klidně. Já jsem připravený!“

Zda na tento velký souboj dojde, je ve hvězdách. Pravdou je, že promotéři Al Haymon a Bob Arum duelem Wilder – Fury II. ukázali, že se domluvit dovedou. Přesto je pravděpodobné, že minimálně první duel nového letopočtu stráví v ringu proti jiným soupeřům, Davisovi se nabízí bývalý král bantamové, super bantamové a pérové váhy, nyní šampion WBA v super péru – Mexičan Leo Santa Cruz.

VIDEO CELÉHO ZÁPASU GERVONTA DAVIS VS. JURIORKIS GAMBOA

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze