Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Rodinná trable? Nenávist, šikana? No, a? Lopez sundal šampiona a čeká Loma!

  • Napsal Antonín Vavrda

Lopez vs. Commney / zdroj foto: Boxingscene.comLopez vs. Commney / zdroj foto: Boxingscene.comNEW YORK – Nesmírně silný příběh napsal o víkendu Američan s kořeny v Hondurasu Teofimo Lopez (15-0, 12 KO). Expresním triumfem nad Richardem Commeym (29-3, 26 KO) ukázal, jakou ohromnou sílu v sobě skrývá. A nejen tu fyzickou...

Tento životní příběh není pro slabé povahy. Ani omylem.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Dědeček Teofima Lopeze se narodil roku 1916 ve Španělsku. Po druhé světové válce emigroval do Hondurasu, kde pracoval v různých podnicích. A také se zamiloval do místní dívky Jolandy. Zatímco jemu táhlo na padesát, jeho budoucí manželce bylo sotva 18 let. Tři roky nato se narodil Teofimo Lopez Senior.

„Nebyl jsem plánované dítě. Spíše chybou,“ přiznal s odstupem času muž, který stojí za kariérou svého syna, v současnosti šampiona IBF v lehké váze. Muž, který je kritizován za jeho přístup k nejmladšímu Teofimovi v rodině. Za to, že je ponižoval, šikanoval. Jenže lze se mu divit?

Když chtěl v dětství lásku své matky v podobě polibku, přišla rána pěstí. A pak další tři. Mladík cestoval mezi Brooklynem a Hondurasem. Senior se dostal do prvních křížků se zákonem krátce po 10. narozeninách, stal se z něj zloděj, pouliční rváč. Ne, to není příběh Mika Tysona.

Byť mu je tak podobný.

Lopez vs. Commney / zdroj foto: Boxingscene.comLopez vs. Commney / zdroj foto: Boxingscene.com

Lopez vs. Commney / zdroj foto: Boxingscene.comLopez vs. Commney / zdroj foto: Boxingscene.com

Otec Seniora se doslova uchlastal (a zdrogoval) v roce 1982. Jolanda, která muže přes všechno příkoří a „Itálii“ milovala, se o tři roky později oběsila. Sebevražda pro ni byla vykoupením, uprostřed noci chodívala po domě s nožem v ruce, nebo se obnažovala na ulici.

V obou případech byl Senior blízko svým rodičům a zároveň tak daleko. Pokaždé byl varován, že se něco děje, pokaždé problémy v rodině posunul, aby se mohl věnovat něčemu jinému... „Chtěl jsem v tu chvíli všechny kolem sebe zabít. A nejvíce sám sebe. Ten vztek a hněv ve mně budou navždy,“ vzpomíná Senior.

Po rodičích zdědil hispánský temperament, lásku v alkohol i drogy. A násilnické sklony, které se projevovaly především vůči synovi. Ten se po stopách otce nevydal. Byť tomu chtěla náhoda, že při čekání na tátu, který se živil coby řidič limuzíny (tehdy bydleli na Floridě), oslovil tehdy šestiletého chlapce boxerský trenér. A malý klučík si zkrátil čekání v tělocvičně.

O tři roky později vyhrál na Floridě turnaj „Silver Gloves“. Jeho otec, který měl na kontě jediný amatérský zápas, kdy si ve třiceti letech vyzkoušel duel v amatérské lize a dostal nařezáno v necelých dvou kolech, začal studovat styl Andrého Warda a Floyda Mayweathera. Dle videí poté trénoval svého syna.

Že „celkem“ dobře, dokázal Lopez tím, že se kvalifikoval na olympiádu v Riu 2016. Nebýt válek na svazu, dostal by se do Brazílie i coby člen amerického národního týmu, nakonec reprezentoval Honduras, bohužel hned v prvním kole narazil na výtečného Francouze Sofiane Oumihu.

Lopez vs. Commney / zdroj foto: Boxingscene.comLopez vs. Commney / zdroj foto: Boxingscene.com

Lopez vs. Commney / zdroj foto: Boxingscene.comLopez vs. Commney / zdroj foto: Boxingscene.com

Přesun do profesionálního ringu byl jasným krokem. A v noci na neděli dosáhl na první ze svých snů. Knockoutoval ve druhém kole Ghaňana Richarda Commeyho a stal se aktuálně nejmladším mistrem světa napříč všemi vahami. Ve dvaadvaceti letech.

Přitom ještě v létě musel bojovat proti dalším problémům. Jeho maminka a sestry nesouhlasili s tím, aby si vzal Cynthii Ortezovou, která je o pět let starší než její muž. Potkali se na palubě letadla. Teofimo letěl loni v létě ze zápasu v Las Vegas, ona byla letuškou. Zapovídali se.

Dali si první rande. Přesně v den jeho 21. narozenin za ním přijela s květinami, dortem, šampaňským a domácím dortem. A slovy: „Chtěl bys se mnou chodit?“

Mladík byl nadšený, už dlouho Cynthii miloval, jeho rodina méně. Viděla v ní zlatokopku. A vidí stále. „Když jsi ji poznal, letěl jsi v první třídě?“ zeptal se ho tehdy jeho manažer David McWater. „Ne, jako normálně v economy,“ odpověděl Lopez. „Tak není zlatokopka,“ odvětil mu McWater.

Už coby ženáč zničil ve dvanácti kolech tvrdého Japonce Masajošiho Nakataniho a nyní se stal mistrem světa. „Ten kluk má v rukou dynamit,“ pronesl zkušený promotér Lou DiBella. Pozor, promotér Commeyho.

Lopez vs. Commney / zdroj foto: Boxingscene.comLopez vs. Commney / zdroj foto: Boxingscene.com

Lopez vs. Commney / zdroj foto: Boxingscene.comLopez vs. Commney / zdroj foto: Boxingscene.com

„Tohle je nejšťastnější den mého života,“ zářil Lopez, který přepínal při rozhovoru v ringu mezi angličtinou a španělštinou. Po boku manželku Cynthii, v pozadí otce a také druhého kouče Joeyho Gamacheho, kterého si prosadil do týmu proti vůli Seniora.

A tváří v tvář Vasylu Lomačenkovi, šampionovi WBC, WBA a WBO v této váze. Pás Lopeze, na který se díval, mu ve sbírce chybí. „Chci sjednotit všechny pásy. Všichni to ví. Ten kluk je nyní šampionem, takže je v pozici, abychom spolu boxovali,“ usmál se fenomenální Ukrajinec.

„Všichni víte, s kým chci v roce 2020 bojovat. Bude to velký rok. Jsem tu, a ještě nic pořádného ode mne vlastně neviděli,“ kontroval hrdina noci, než si udělal s Lomačenkem společnou fotku.

O jeho slovech není třeba pochybovat. Stejně jako o tom, že ukrajinskou hvězdu čeká možná nejtěžší soupeř kariéry. Soupeř, kterého zatím nic a nikdo nedokázali zlomit. A který nyní sklízí zasloužené úspěchy za svoji nezdolnost a vnitřní sílu...

VIDEO CELÉHO ZÁPASU TEOFIMO LOPEZ VS. RICHARD COMMEY

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze