Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Makabu se dočkal. Pás WBC je jeho, duel v Kinshase byl více než kontroverzní

  • Napsal Antonín Vavrda

Makabu vs CieslakMakabu vs CieslakKINSHASA – Pás mistra světa WBC v křížové váze má po Ukrajinci Alexandru Usykovi svého dalšího majitele. V pátek v noci jej vybojoval před domácími fanoušky Ilunga Makabu (27-2, 24 KO), který si ve dvanácti kolech poradil s Polákem Michalem Cieslakem (19-1, 13 KO) celkem přesvědčivě 3-0 na body (116-111, 115-111 a 114-112).

Psala se středa 30. října 1974, když se v Zaire (Demokratická republika Kongo) boxovalo o titul mistra světa v těžké váze. Tehdy neporažený ničitel George Foreman (40-0, 37 KO) se postavil proti Muhammadu Alimu (44-2, 31 KO). Výsledek si asi všichni jistě pamatují, duel dvou legend opanoval – pro většinu tehdy překvapivě – druhý jmenovaný, který slavil knockout v 8. kole.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Více než 45 let čekal vládce této země, aktuálně Félix Tshisekedi, aby mohl v ruce držet pás boxerského světového šampiona.

Dočkal se 31. ledna 2020. Díky svému krajanovi, který ale dlouhodobě žije v Jihoafrické republice, Ilungovi Makabuovi. Ten si duel o volný pás WBC vysloužil skvělými posledními výkony, když v roce 2019 v Rusku nejdříve rozstřílel Dmitrije Kudrjašova a poté si poradil na body také s jeho krajanem Alexejem Papinem.

Soupeřem mu byl do té doby neporažený Polák Michal Cieslak. Rodák z Radoma měl výhodu ve výšce (190 cm ku 183 cm) i rozpětí paží (201 cm ku 188 cm), na straně Makabua byly ale zkušenosti. Byť i Cieslak byl v titulovém duelu oprávněně, poslední skalpy Olanrewaje Durodoly a Jouriho Kajembreho Kalengy rozhodně k zahození nejsou. Mimochodem, ten je spolu s Vasilem Ducárem jedním z tréninkových parťáků Makabua.

Dvaatřicetiletý bijec začal duel opatrněji, o dva roky starší rival mu dělal svým pohybem a dlouhými pažemi problémy. Ovšem vše změnilo čtvrté kolo, které následovalo po pouze dvouminutovém dějství číslo tři.

V něm si nejspíše Cieslak opět myslel, že už je konec kola, otočil se od rivala zády a byl za to potrestán. Z knockdownu se sice za tmy dokázal postavit, ovšem od té chvíle existoval v ringu pouze jeden boxer. A nic na tom nezměnil ani hraniční down domácí hvězdy v následující tříminutovce.

Makabu za tanců svých krajanů pod ringem zbytek souboje jasně opanoval. A ještě před vyhlášením tak mohl slavit. Právě po kamarádovi Kalengovi je pak prvním rodákem z této země, který se stal mistrem světa.

„Chci poděkovat prezidentovi naší země, generálovi Lujojovi a také svému manažerovi Tariku Saadimu, že mi pomohli splnit si sen. Stát se mistrem světa, a ještě k tomu na domácí půdě. Je to neskutečný pocit. Napsal jsem historii naší země,“ zářil po duelu s pásem světového šampiona, který převzal od svého prezidenta.

„Soupeř byl silný, skvěle technicky vybavený, ale já věděl, že to bude moje noc. A nic na tom neměnil ani fakt, že byl třikrát změněn datum bitvy. Věděl jsem, že vyhraji. Poslal jsem ho dvakrát do počítání, zlomil mu nos, udělal jsem svoji práci a byl za ni odměněn,“ dodal zářící Makabu.

Ten se momentálně posunul na třetí místo světového ratingu křížové váhy dle BoxRec.com, před sebou má jen finalisty druhého ročníku World Boxing Super Series, Mairise Briedise a Juniela Dorticose. Duel s vítězem tohoto souboje by rozhodně fanoušky neurazila. Stejně jako druhý africký souboj s Jihoafričanem Thabisem Mchunem. Jejich první setkání před pěti lety skončilo triumfem Makabua v 11. kole ve chvíli, kdy prohrával 0-2 na body...

VIDEO CELÉHO ZÁPASU ILUNGA MAKABU VS MICHAL CIESLAK

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze