Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Machmudov: ruský obr, kterého se bojí celá Kanada. Sundal Nistora, cílí na AJ

  • Napsal Antonín Vavrda

Machmudov vs. DillonMachmudov vs. DillonMONTREAL – Ruský obr Arslanbek Machmudov (11-0, 11 KO) postupně kráčí vstříc velkým výzvám. Kanadský ring je totiž pro tohoto rodáka z Mozdoku stále menší a menší. Vlastně se dá říct, že mu už nestačí.

Není moc ruských profesionálních špičkových sportovců, kteří by neměli stránku na Wikipedii ve svém rodném jazyce. Machmudov mezi ně patří. Přitom jde po víkendu o aktuálně 34. nejlepšího boxera těžké váhy dle BoxRec.com a šampiona NABF v této divizi. Stačilo mu na to vlastně jen šest vteřin souboje s Kanaďanem Dillonem Carmanem (14-5, 13 KO).

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

„Když mě poslal k zemi, vstal jsem, ale cítil jsem na nohou hodně vratký. Přál bych si, abych dal lidem více než dvacet vteřin boxu, ale bohužel. Mohl jsem asi pokračovat, došlo na špatnou komunikaci s ringovým, ale na rovinu. Zpětně. Možná mě uchránil od vážnějších problémů,“ vracel se Carman pár desítek minut poté před hloučkem přítomných novinářů v Centre Gervais Auto k nejrychlejší prohře kariéry.

„Jestli je lepší než Simon Kean (Carman ho senzačně porazil v roce 2018, o rok později v odvetě už padl)? Chlape, neblázni, v Kanadě není lepší boxer v těžké váze. Tady není nikdo, kdo by mu mohl čelit,“ dodal bijec přezdívaný „Big County“.

Aby bylo jasno, Carmanovy zápasy jsou sice rychlé na jednu, či druhou stranu, ale nejde o žádného nazdárka, který by boxovat pár týdnů, ale o bijce se solidním amatérským rodokmenem. A bijce, který prohrál v 1. kole dvakrát v kariéře. Poprvé loni v únoru v Jekatěrinburgu s dalším Rusem, Jevgenijem Romanovem. Také ten se pyšní neporaženou bilancí, jen nejde o přirozenou těžkou váhu, ale spíše postupně rostoucí křížovou váhu, která před 12 lety porazila i jistého Deontaye Wildera.

Ale zpět k Machmudovi, kterému může v na sever od hranic USA konkurovat snad jen další přistěhovalec, Kolumbijec Oscar Rivas (26-1, 18 KO). Problém je, že za ním stojí Top Rank Boxing a Yvon Michel, zatímco za Rusem konkurenční Eye of the Tiger s Camilem Estephanem.

Navíc, oba mají daleko větší cíle. Světové pásy. Rivas už o jeden bojoval a s Dillianem Whytem z toho byla těsná prohra. Machmudov čeká. Ale má pro to všechny předpoklady. Důvod? Skvělý životní příběh, byť ho ruská Wikipedie opomíjí.

Psal se datum 5. dubna 2014, když v italské Lombardii rozdali ve WSB (poloprofesionální liga AIBA) Italian Thunder a Baku Fires. V posledním zápase za rozhodnutého stavu pro domácí nastoupil Rumun Mihai Nistor (2-0, 2 KO) a právě Machmudov. Výsledek? Čisté K.O. vítězství pro druhého jmenovaného v závěru posledního pátého kola. Ruský obr tak sestřelil muže, který tři roky předtím knockoutoval Brita Anthonyho Joshuu (mimochodem Nistor s nikým jiným čistým K.O. nepadl).

„Věřím, že Arslanbek může pořádně rozvířit těžkou váhu. Má pro to všechny předpoklady. Trenér Marc Ramsey, který bývá často hodně opatrný, mi před pár týdny řekl, že Arslanbek je připravený na kohokoliv z elitní pětice této váhy. Stačí ještě tak dva, tři zápasy, aby si zvykl na světlo ramp a můžeme jít do toho,“ vychvaluje svoji rostoucí hvězdu Estephan.

Tedy rostoucí, on už nyní ruský „Lev“ narostl více než dobře – do výšky 197 centimetrů a váhy kolem 120 kilogramů. Nejde o typického svalovce a la Joshua, ale ani obříka ve stylu Tysona Furyho. Ne, jde o poctivých 120kilogramů živé váhy typického, tvrdého, drsného Rusa s gruzínskou krví.

Rusa, kterého měl otestovat právě Carman, jenže mu to nevyšlo. Rusa, který loni v prosinci podobně expresně vyřídil nyní už těžce za zenitem boxujícího Nigerijce Sama Petera. Rusa, kterého se dle matchmakera Stephaneho Loyera bojí celá Kanada. Nikdo, komu nabídli na své poměry extrémní peníze a byl k dispozici, nebyl ochotný se mu postavit.

„Jsem rád, že ho tady máme. Dostal jsem na něj echo od jeho kamaráda Artura Beterbijeva a byl to skvělý tip,“ usmívá se nyní Estephan, který má v Machmudovi několikanásobného ruského šampiona z juniorských let a muže s amatérskou bilancí 90-10. Bijce, který v amatérech zbil i známější krajany Andreje Afonina či Gasana Gimbatova, naturalizovaného Ázerbájdžánce Magomedrasula Medžidova, Němce Erika Pfeifera a ve WSB (13-3) vedle Nistora třeba i Guida Vianella.

I přesto se ale nebyl schopen na domácí scéně dostat až na vrchol (katem mu byl často Magomed Omarov). „Nechtěl jsem hrát tu špinavou politickou hru na domácí scéně. Radši jsem odešel,“ nastínil důvody svého konce na domácí půdě před pár dny pro The Ring tvrďák, který začal boxovat v devíti letech díky svému strýčkovi, který ho vzal do místní boxerské tělocvičny.

„Jednoho dne mi řekl, že budu velkou hvězdou jako Muhammad Ali a Mike Tyson. Ten rozhovor v jeho autě mě donutil přestat dělat problémy venku na ulici, naučit se disciplíně a věnovat se tréninku. Jít za svým snem,“ vrací se do dětství.

Nyní je syn bývalého řidiče autobusu a učitelky jeho naplnění možná dva, tři, ale také více zápasů. Rozhodně k němu má našlápnuto. S typicky ruským klidem ještě zvýrazněným kanadským chladem dodává: „Po rozpadu Sovětského svazu si rodiče otevřeli obchod a byli podnikateli. Nyní jsou v důchodu. A v práci jsem teď já, prostě mlátím soupeře, které přede mě postaví.“

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze