Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Král je zpět! Donaire vystoupil na chvíli ze stínu Pacquiaa a šokoval svět

  • Napsal Antonín Vavrda

Donaire vs. OubaaliDonaire vs. OubaaliPRAHA – Filipínský boxer Nonito Donaire (41-6, 27 KO) je po víkendu nejstarším šampionem bantamové váhy, když ve čtyřech kolech doslova rozbil dosavadního mistra světa WBC Nordineho Oubaaliho (17-1, 12 KO).

Jako kdyby tihle dva Filipínci nechtěli zestárnout. Nebo nevěděli, co stárnutí znamená. Už teď jsou Manny Pacquiao (62-7-2, 39 KO), který letos v prosinci oslaví 43. narozeniny, a o čtyři roky mladší Nonito Donaire jednoznačně nejúspěšnějšími boxery své země. A budoucí členové Síně slávy.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Posuďte sami: Pac-man má na kontě 71 profesionálních duelů, jako jediný boxer historie držel titul mistra světa ve čtyřech dekádách, celkově slavil v osmi vahách. Několikrát jej posílali do důchodu, on místo toho v srpnu nastoupí podruhé v řadě – a s dvouletým odstupem – proti neporaženému šampionovi velterové váhy (Errol Spence Jr.).

Nonito Donaire má doma tituly mistra světa v pěti vahách. Poprvé ho posílali všichni do důchodu vlastně už od školení z rukou Kubánce Guillerma Rigondeauxe (20-1, 13 KO) v roce 2013, následně hned o rok později po nakládačce od Nicholase Walterse (oba mimochodem porazil Vasyl Lomačenko), aby se situace opakovala v letech 2016 a 2018 po nezdarech s Jessiem Magdalenem a Carlem Framptonem.

Jenže on vytrval, přihlásil se do World Boxing Super Series, v boji o Ali Trophy sice prohrál s japonským fenoménem Naoyou Inouem (20-0, 17 KO), ale jako první ukázal, že tenhle talent je zranitelný. Rok a půl čekal na několikrát odložený střet s Oubaalim. A když se ho dočkal...

„Král je zpět, král je zpět,“ opakoval Donaire, když s rukama nad hlavou obcházel ring, z jehož podlahy se právě sbíral olympionik z Pekingu i Londýna a bronzový z amatérského MS 2007. A hlavně dosud neporažený šampion WBC, který už si pomalu brousil zuby právě na Inoueho. Nebo – v případě úspěchu na Rigondeauxe (v srpnu bude bojoval o pásy WBA (regulérní) a WBO v bantamu proti Johnu Rieli Casimerovi – 30-4, 21 KO).

Teď je to „Filipínský Blesk“, který může snít o velkých odvetách. Inoue bude o pásy WBA (Super) a IBF boxoval za necelé tři týdny s Michaelem Dasmarinasem (30-2-1, 20 KO). „Ten titul je pro mě nesmírně důležitý, protože mi dává možnost odvety s Inouem, chci být nesporným šampionem bantamu. To je můj další cíl,“ usmíval se Donaire při pozápasovém rozhovoru.

Mimochodem, on stihl být světovým šampionem nyní už ve třech dekádách. A jen tak mimochodem, ještě jednou – prvním gratulantem na sociálních sítích byl právě Pacquiao. Muž, k němuž Donaire vždy vzhlížel, přestože jej vždy tak trochu zastiňoval. Oba muži ale k sobě rozhodně žádnou zášť nechovají, moc dobře si uvědomují, jak jejich umění v ringu tmelí často tvrdě zkoušený filipínský národ.

„Není to otázkou věku, ale výkonu. O mé schopnosti růst. Věřím, že nezáleží na tom, kolik vám je let, ale jak jste na tom psychicky. Jak jste psychicky silní. Zápas s Inouem mi ukázal, že jsem zpět. Stále mohou bojovat na této úrovni. Celou dobu, co jsem nezápasil, jsem se učil. Jsem připravený na další výzvy,“ pokračoval šťastný manžel a otec synů Jarela a Logana.

S tou sobotní se popasoval skvěle. Nebyl favoritem, naopak. Oubaali měl před sebou cestu na americký trh, jako první francouzský boxer své doby mohl dobýt zámoří. Jenže Donaire ukázal, že je skvěle připravený. Poprvé poslal soupeře k zemi v závěru třetího kola, s gongem následoval další, Francouze musel do jeho rohu nasměroval ringový Jack Reiss.

 

 

Ve čtvrté tříminutovce už nažhavený Filipínec svoji misi dokončil. „Právě to mě naučil duel s Naoyem. Být trpělivý, ale zároveň soustředěný a chtít využít každou šanci, která se naskytne. Jít prostě v určitý moment až nadoraz,“ připomněl asijský duel s japonským „Monstrem“, kterého měl v průběhu souboje výrazně otřeseného, nedokázal jej ale ani poslat do počítání.

Pokud byste si mysleli, že jde jen o slova, pak důkazem budiž statistiky. Donaire trefil 74 úderů ze 183, hned 68 z nich ale spadá do kolonky „power punches“. Přední ruku v jabu použil pouze šestkrát. Respektive trefil.

I díky tomu posunul věkovou hranici pro nejstaršího šampiona bantamové váhy na téměř 39 let. Pokud v srpnu zvítězí Ringondeaux, rekord mu vezme. Bude se chtít pomstít, nebo dá raději přednost opravdu Inouemu?

Uvidíme, už teď je ale jasné, že filipínské veterány není radno podceňovat. Přiložení dalšího důkazu k tomuto názoru je nyní v rukou zase na Pacquiaovi...

Donaire vs. OubaaliDonaire vs. Oubaali

Donaire vs. OubaaliDonaire vs. Oubaali

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze