Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Popravený hrdina! Duhaupas zaskočil za Stiverna, 'nadopovaný' Povětkin ho zbil

  • Napsal Antonín Vavrda

Povětkin vs. Duhaupas / zdroj foto: youtube.comJEKATĚRINBURG – Ruský boxer těžké váhy Alexander Povětkin (31-1, 23 KO) knockoutoval v závěru šestého kola Francouze Johanna Duhaupase (34-4, 21 KO). Původně plánovaný soupeř v souboji o prozatímní titul WBC – Američan Bermane Stiverne (25-2-1, 21 KO) byl v té době už v letadle směr Las Vegas.

Jen si to vezměte. Poklidně si spíte, když vás probudí telefonát od vašeho manažera, abyste se rychle sbalil, že vás čeká zápas v ruském Jekatěrinburgu proti domácímu ruskému bijci, který neprošel dopingovým testem, ale je čistý a nikde není problém. A že se vše dozvíte cestou na letiště.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

O pár hodin později skutečně stojíte v ringu proti nejvýše postavenému muži ratingu WBC, jen v keckách, a dostáváte pořádně nařezáno, než vás soupeř v poslední vteřině šestého kola vypne. Když se probudíte, zamáváte už prázdnému hledišti, sbalíte šek a letíte zpět do Monte Carla.

Scénář jako vystřižený z béčkového amerického filmu?

Nikoliv, pro Johanna Duhaupase, kterého ruští moderátoři označili za „hrdinu“ realita posledních dní. Byť je již nyní jasné, že takto divoké to nejspíše nebylo a že byl o této možnosti informován už nejpozději v pátek večer.

To, že zapomněl své boxerské boty, ale fikce není. Stejně tak fakt, že dostal pořádně naloženo. Důvod, proč se aktuálně devátý boxer ratingu BoxRec.com sebral a vydal směr chladné Rusko?

Povětkin vs. Duhaupas / zdroj foto: youtube.com

Krátce po páteční půlnoci (českého času) informovala federace WBC manažera Povětkina – Andreje Rjabinského – i zástupce Bermana Stiverna o tom, že ruský bijec už podruhé v letošním roce – tentokrát 6. prosince – neprošel dopingovým testem. Tentokrát nešlo o Meldonium, ale ostarine, který pomáhá spalování tuku, zlepšování kondice a pomáhá v regeneraci.

Haitský bijec s kanadským a nyní také americkým pasem krátce po čtvrté hodině v noci místního času v Jekatěrinburgu oznámil, že za těchto okolností boxovat nebude a o dvanáct hodin později jej ruští žurnalisté zahlédli na letišti, aby se vydal směr domov v Las Vegas.

„Jsem velmi zklamaný neprofesionalitou Povětkina. Tohle je ta nejhorší situace, co mohla nastat. Ale nekončím, chci být oficiálním vyzývatelem Wildera,“ pronesl osmatřicetiletý bývalý světový šampion WBC než nasedl na letadlo a odletěl domů.

První zprávy zněly tak, že galavečer bude celý zrušený. WBC rozhodla, že nebude ve hře pás prozatímního šampiona v těžké váze (také proto ztratil Stiverne o zápas zájem). Rjabinskij byl ale v té době již v kontaktu s promotérem Duhaupase, který už v Rusku boxoval, a dokázal jej nejspíše silou peněz přesvědčit, aby šel do ratingového duelu s jeho chráněncem.

Povětkin vs. Duhaupas / zdroj foto: youtube.comPovětkin vs. Duhaupas / zdroj foto: youtube.com

„Povětkin je čistý, nechápeme, kde se v jeho těle látka vzala,“ prohlásil ruský boháč pro ESPN. „Konec Sašovi kariéry? To rozhodně ne. Problém pro její další pokračování? To ano,“ přidal poté po domácí média. „Nic jsem neudělal. Věřím ve spravedlnost. Upřímně, Duhaupas má za sebou také duel s Wilderem, a myslím, že nebyl o tolik slabším soupeřem než Stiverne. Sami jste ho viděli, nepřinesl by nic navíc,“ přidal se sám sedmatřicetiletý Povětkin po výhře nad Duhaupasem.

Je to druhý boxer těžké váhy, který se zapsal do „Čistého programu“ WBC a VADA (Nezávislá antidopingová kancelář pro box a bojové sporty) a který následně neprošel dopingovým testem. Tím prvním se stal před pár týdny Australan Lucas Browne. Shodou okolností také on už měl letos jeden prohřešek týkající se zakázaných látek. Pro změnu v březnu před nakonec vítězným duelem s Ruslanem Čagajevem na clenbuterol.

„Je to velká škoda, ale opět jsme v rozpacích. Byl v tvrdé přípravě, byl neustále testován a najednou narazíme na nějaký lék, kvůli kterému jej chytí? Nedává to smysl. Nechápu to, stejně jako další okolnosti kolem ruského dopingu,“ pronesl Vitalij Mutko, dnes již bývalý šéf ruského sportu.

Te je momentálně ve velkých problémech kvůli už druhé zprávě WADA (Mezinárodní antidopingová organizace), kterou minulý pátek zveřejnil šéf její vyšetřovací komise Richard McLaren. „Pokud Povětkin dopoval a potvrdí to také naše vyšetřování, tak bude muset být potrestán tak, jako jakýkoliv jiný sportovec,“ nechal se slyšet jeho nástupce ve funkci Pavel Kolobkov.

Povětkin vs. Duhaupas / zdroj foto: youtube.com

Píše se v ní mimo jiné o tom, že až na 1000 sportovců ze země, které vládne Vladimir Putin, mělo mezi lety 2011 až 2015 pozitivní dopingový test, který byl ale vydáván za negativní zásluhou rozsáhlého systému řízeného až z nejvyšších míst největšího evropského státu.

„Sašu jsme testovali nezávislou laboratoří ve Švýcarsku, kam jsme posílali všechny jeho vzorky odebrané také VADA, která je zkoumá v Los Angeles. Necháme otestovat i B-vzorek, vyhodnotíme všechny výsledky i ze Švýcarska a poté budeme chytřejší. V jeho těle byl nalezen ostarin, otázkou je, kde se tam vzal,“ naznačil nedůvěru k VADA a „Západu“ Rjabinskij.

„Dokud nebude znám výsledek kontrolního B-vzorku, tak bych se soudy raději počkal,“ varoval fanoušky před rychlým odsouzením Povětkina jeho krajan a bývalý šampion těžké váhy Nikolaj Valujev, toho času nejvyšší a nejtěžší světový poslanec. „Nechápu, že by to Saša a jeho tým udělali vědomě. Po tahanicích s Meldoniem? Poté, co jsou pod přísnou kontrolou WBC?“ přidal se jeho krajan a parťák „Ruského Vítěze“, bývalý mistr světa WBC v křížové váze Grigorij Drozd.

Podobně se zastal ruského bijce také známý spíkr Michael Buffer, který měl tento duel uvádět, nakonec jeho hlas přivedl do ringu Povětkina a Duhaupase. „To je neuvěřitelné. Absolvuje tolik tréninků a pak mu dá nějaký idiot vitamíny, nebo něco podobného, a ohrozí jeho kariéru? To nedává smysl,“ napsal na svůj twitterový účet.

V dalších dnech se jistě dozvíme více pro to, aby do sebe všechno přece jen zapadlo...

Povětkin vs. Duhaupas / zdroj foto: youtube.comPovětkin vs. Duhaupas / zdroj foto: youtube.com

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze