Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Český král boxu se jmenuje Vasil Ducár. A prohraná světová bitva Martina Parlagiho

  • Napsal Antonín Vavrda

Vasil Ducár slaví výhru nad Václavem Pejsarem / zdroj: Adéla MarkováVasil Ducár slaví výhru nad Václavem Pejsarem / zdroj: Adéla MarkováPRAHA – Nakonec menu o třinácti chodech nabídla letošní Lucerna. A rozhodně se bylo nač dívat, přestože většina soubojů skončila před limitem. Stejně jako hlavní bitva – Vasil Ducár (9-3-1, 8 KO) v ní ve třetím kole ukončil panování Václava Pejsara (15-10, 13 KO) nad českou křížovou vahou. A de facto se stal i nejlepším tuzemským boxerem vůbec.

VÍCE K LUCERNĚ:

Na všech bylo vidět, jak si Lucernu užívají. Nepřítomnosti fanoušků navzdory. Dva bývalí velcí rivalové Luboš Šuda a Láďa Kutil si šli před svojí exhibicí společně prohlédnout kolbiště. Pokecali, nasadili rukavice a mezi šestnácti provazy v „přátelské konverzaci“ pokračovali. Třeba i s druhým rohem, když si po druhém kole prohodili o přestávce své týmy.

Kutilovi tak radil dlouholetý Šudův trenér Filip Miňovský, na druhé straně vymýšlel taktiku na svého otce synové Erik a Patrik. Na obou stranách byli úspěšní tak napůl, exhibice skončila remízou. Byť oba ukázali, že kdyby chtěli, pořád by na to měli. Oběma ale už jde o jiné výzvy, oba setkání po letech absolvovali pro dobrou věc, peníze na opravu nedávno shořelého Kutil Gymu. Ten už se nyní opravuje, náklady půjdou do řádů nižších milionů korun.

První „ostrý“ fight obstarali Pavel Albrecht (6-8, 4 KO) a Vojtěch Končitík (6-9, 5 KO). Také jejich druhé klání skončilo vítězstvím prvně jmenovaného, kdy jeho pražský protivník nedokázal naplno prodat to, co předvádí v tréninku. Tentokrát zápas skončil po čtyřech kolech jasnou výhrou na body brněnského šikuly.

Na delší dobu to bylo jediný bodový rezultát večera. „Budeme tu tak do dvou,“ usmíval se před galavečerem promotér Matouš Rajmout. V půl osmé byla polovina zápasů „vyřešena“.

Už v prvním kole triumfoval v souboji pětačtyřicetiletých veteránů Robert Rosenberg (9-6, 8 KO), který z počítání (společného) porazil Jaroslava Kubíčka (1-2, 1 KO). Po duelu opětovně ukončil vítěz kariéru s tím, že si splnil sen boxovat v Lucerně. Jenže, teď je tady další výzva – jubilejní 10. profesionální výhra a zápas před zaplněnou Mekkou české bojové scény...

Drtivé K.O. zapsal v úvodní tříminutovce také René Molík (3-7-1, 2 KO), který si tímto způsobem poradil se zkušeným Vladimírem „Rockym“ Říhou (10-5, 5 KO), stejně jako v souboji dle pravidel thajského boxu Josef Vít. Ten skvělým kolenem v klinči nedovolil pokračovat dál mladému Štěpánu Gubovi.

Michal Reissinger (1-0, 1 KO) a Pavel Šour (13-3, 8 KO) se svými soupeři první kolo odboxovali celé, ale ani u nich se moc dál nepokračovalo. Tomáš Pollák (0-1) musel pro zranění vzdát souboj v přestávce mezi koly, bosenský veterán Jasmin Hasič (9-11, 6 KO) tak ze stejného důvodu učinil krátce po startu druhé tříminutovky.

Vasil Ducár slaví výhru nad Václavem Pejsarem / zdroj: Adéla MarkováVasil Ducár slaví výhru nad Václavem Pejsarem / zdroj: Adéla Marková

Vasil Ducár slaví výhru nad Václavem Pejsarem / zdroj: Adéla MarkováVasil Ducár slaví výhru nad Václavem Pejsarem / zdroj: Adéla Marková

O moc déle se neboxovalo také v případě Erika Agateljana (6-0, 5 KO) a Richarda Waltera (7-19-1, 6 KO). Druhý jmenovaný bojoval, dřel, ale záskok na poslední chvíli proti výkonnostně daleko kvalitnějšímu talentu trval šest minut. Po nich správně trenér bijce z Rychvaldu rozhodl, že „školení“ už bylo dost.

Až po nich jsme se opět dočkali bodového verdiktu. Vladimír Řezníček (10-3-2, 4 KO) opět absolvoval všechna vypsaná kola s veteránem Jiřím Svačinou (14-45, 3 KO). Tentokrát jich bylo šest (při prvním setkání tři roky zpět osm). Už třiačtyřicetiletý rodák z Osmeku ukázal, proč se pyšní přezdívkou Spider (Pavouk), a o jedenáct let mladší vítěz se jistě zaklíná, aby na něj už nikdy v zápase nenarazil.

Šlo ale o další výjimku... hned následný souboj dle pravidel K-1 ukončil Jan Rudolf ve třetí minutě prvního kola. Slovák Boris Zavadský bojoval, hlava by chtěla pokračovat, ale tělo bylo proti.

Podobné to bylo také v následujícím souboji. O titul RBO v pérové váze mezi Mexičanem Edwinem Palomerasem (13-3-1, 4 KO) a Slovákem žijícím v Česku Martinem Parlagim (25-5-1, 14 KO). Bitva světových kvalit dvou opravdu špičkových bojovníků se pomalu, ale jistě začal více a více naklánět na stranu čtyřiadvacetiletého bijce ze střední Ameriky. Po šestém kole vedl u autora těch řádků 59-55, další už ale nenásledovalo.

O osm let starší Parlagi si vedle problémů se zády nejspíše obnovil problém se svým už operovaným loktem a byl konec. Ani šestý pokus sympaťáka z Vranova nad Topľou na velký mezinárodní triumf nevyšel.

Překvapivě už po třech kolech bylo hotovo také v hlavním souboji celé letošní Lucerny. Ducár poslal už v prvním kole tvrdým úderem na játra Pejsara do počítání. Ten se z toho dostal, jenže do zápasu už nikoliv. A ve třetím kole krásná kombinace z ústupu přední-zadní zápas rozhodla. Pejsar se znovu postavil na nohy, chtěl pokračovat, ale nešlo to. Jeho nohy byly až moc vratké.

Vasil Ducár slaví výhru nad Václavem Pejsarem / zdroj: Adéla MarkováVasil Ducár slaví výhru nad Václavem Pejsarem / zdroj: Adéla Marková

Vasil Ducár slaví výhru nad Václavem Pejsarem / zdroj: Adéla MarkováVasil Ducár slaví výhru nad Václavem Pejsarem / zdroj: Adéla Marková

„Pokud by to neukončil ringový, hodil bych tam ručník,“ přiznal po duelu Pejsarův trenér Vasil Karagiozov. „Nevím, co se tam stalo, bohužel, nedá se nic dělat, vyhrál zaslouženě,“ přidal sesazený český šampion v křížové váze po jedné z nejdrtivějších porážek profesionální kariéry. Na odchodu se pak potkal se svým přemožitelem.

„Jsi v pořádku, kámo?“ ptal se na schodech šatnám vítěz. „Co myslíš?“ reagovala uslzená manželka Pejsara Nikola. Smutně, ale ne zle. „Až si odpočinu, stavím se na sparingy, teď už můžeme,“ přidal její choť a přemožitele přátelsky objal.

Mimochodem, oba se v pozápasových povídáních shodli na jednom: „Čekal jsem, že to kdyžtak skončím tak v pátém, šestém kole.“

Ducárovi se to povedlo už na začátku třetího. „Při kempech v zahraničí jsem se toho hodně naučil. Hlavně, jak dřít. My si tady myslíme, jak makáme, ale já tam byl po týdnu zničený, zatímco ti kluci tam takto jeli tři měsíce. Věřím, že to můžeme zvládnout i tady. Potřebujeme k tomu ale i vás novináře, prostě všechny,“ nastínil s dovětkem, že už pár hodin po triumfu nastupuje čtyřiadvacetihodinovou směnu do práce.

Ducár je totiž policistou z povolání. A také novým králem českého boxu. „Jestli jsem připravený být jeho tváří? Ano, myslím, že už jí jsem,“ dodal s úsměvem. Kam jej dovede?

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze