Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Je čas na zúčtování? Shieldsová ovládla druhou váhu a chce jediné: Marshallovou!

  • Napsal Antonín Vavrda

Claressa ShieldsováClaressa ShieldsováFLINT – Na domácí půdě, v rodném Flintu si došla Američanka Claressa Shieldsová (11-0, 2 KO) pro nadvládu nad druhou váhovou divizí. Levoruké Kanaďance Marii Eve Dicairové (17-1) nedala šanci a v deseti kolech slavila jasně 3-0 na body (3x 100-90).

Byla to dámská jízda. Dámská americká jízda. Zkušených amatérek, je třeba dodat. Pomalu, ale jistě končí „pravěk“ ženského profesionálního boxu, kdy většina boxerek začínala tuto dráhu bez amatérského základu.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Jamie Mitchellová (6-0-2, 4 KO) dokázala v pěti kolech souboje v bantamu ukončit Noemi Bosquesovou (12-16-3, 2 KO), když obě třicátnice odboxovaly řadu zápasů také v amatérském ringu.

Marlene Esparzová (9-1, 1 KO) boxoval na olympiádě v Londýně, snažila se dostat také do Ria, předloni pak prohrála vyhecovanou bitvu o titul mistryně světa v muší váze se Seneisou Estradovou. Tentokrát také v bantamu zdolala v šesti kolech hladce 3-0 na body (2x 60-53 a 60-54) kanadskou veteránku Shelly Barnettovou (4-4-2).

Své si řekla také urostlá Daniele Perkinsová (3-0, 1 KO), ještě nedávno americká amatérská jednička v těžké váze. 183 centimetrů vysoká a 90 kilogramů vážící rodačka z Brooklynu nedala v osmikolovém duelu šanci Monice Harrisonové (2-2-1, 1 KO), když zvítězila hladce 3-0 na body (3x 80-72). Jen pro zajímavost, zatímco favoritka natrefovala za 16 minut boje celkem 119 úderů, její soupeřka 21.

Ano, boxovali také muži, ale „jen epizodní roli“. Timur Kerefov (11-0, 6 KO) ve třech kolech pro zranění soupeře porazil Mannyho Woodse (16-11-1, 6 KO), ale pro něj to byl spíše udržovací souboj než vážnější zkouška.

 

 

Ta měla čekat na hlavní hvězdu show, pětadvacetiletého domácího „T-Rexe“, který už nějaký ten pátek koketuje s MMA a který získal pásy ve třech vahách – super střední, střední a lehké střední. Druhou jmenovanou pak ovládla absolutně a totéž měla v plánu také s lehkou střední.

Kanaďanka Marie Eve Dicairová rozhodně není boxovacím, nezkušeným pytlem, jenže při prvním výletu mimo kanadské území tak působila. Řečí čísel – Shieldsová trefila 128 úderů ze 409 pokusů, její soupeřka 31 z 263.

Všichni tři bodoví tak dali celkem očekávaně všechna kola vítězce. Nespokojené vítězce. „Šla jsem po knockoutu, jenže za ta dvouminutová kola to jde těžko, zvláště, když vás třicet vteřin z nich soupeřka drží, trefuje hlavou, nebo lokty,“ kroutila Shieldsová hlavou nad praktikami kanadské boxerky a šampionky federace IBF.

Právě tento pás chyběl Shieldsové do sbírky v lehké střední váze. „S tímhle jsem spokojená, šťastná. Jsem absolutní šampionkou v této váze, prvním boxerem vůbec, který dokázal sjednotit tituly ve dvou vahách, navíc doma, ve Flintu, děkuji moc,“ usmívala se před čtyřmi stovkami fanoušků nakonec přece jen bojovnice, která sama přezdívaný „GWOAT“ (Nejlepší ženská bojovnice všech dob).

Dlužno dodat, že se lehce spletla. Ano, od chvíle, kdy Mezinárodní boxerská síň slávy uznává čtyři federace – WBC, WBA, IBF a také WBO, tak se tento kousek nikomu ještě nepovedl. Absolutním králem dvou vah už ale byl v časem „třípásových“ jistý Evander Holyfield, který dokázal sjednotit nejdříve křížovou (1988) a poté také těžkou váhu (1990).

Shieldsová slaví nad DicairovouShieldsová slaví nad Dicairovou

I přes tuto chybku z historie boxu ale není pochyb, jak výjimečnou boxerkou Shieldsová je. A také není pochyb o tom, po čem touží. V dlouhé kariéře totiž poznala pouze jednu, jedinou porážku. V kvalifikačním turnaji na OH 2012 (nakonec Hry ovládla) s Britkou Savannah Marshallovou (9-0, 7 KO) celkem hladce 8-14.

„Vím, že se dívá. A vím, že se mi nemůže rovnat. Když mě porazila, bylo to hodně o štěstí, byla jsem ještě dítě, bylo mi sedmnáct. Tehdy její země pořádala olympiádu, kterou jsem o dva měsíce ovládla. Stejně jako tři váhy, cos dokázala za tu dobu ty? Máš jen ten triumf nade mnou. Nemůže se mi rovnat, nikdy, ale pokud chce, ať dorazí sem, nebo já vyrazím do Británie, klidně můžeme boxovat v Mexiku. Kdekoliv bude chtít, budu já a zničím ji,“ vzkázala před Atlantik.

Pokud bude chtít Shieldsová tento střet, bude si muset ale ještě chvíli počkat. Devětadvacetiletá Marshallová má naplánovaný duel na 10. dubna do Anglie proti zatím neznámé soupeřce, proti které bude poprvé obhajovat pás šampionky WBO ve střední váze. Ano, ten pás, který v roce 2019 říkal „Pane“ Shieldsové...

„Bojí se mě, Hearn přišel s nabídkou na zápas. Nabídl mi 250 tisíc dolarů, což byl trochu vtip. Ať přihodí dvojnásobek, trojnásobek a můžeme se bavit o zápas s tím jeho srabíkem v Anglii. Zaplaťte mi a já ji zbiju,“ dodala rozjetá Američanka.

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze