Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Životní výzva a pás juniorského mistra světa WBC. Šálek stojí proti přemožiteli Duboise

  • Napsal Antonín Vavrda

Kadiru a Šálek na vážení / zdroj foto: Torsten HelmkeKadiru a Šálek na vážení / zdroj foto: Torsten HelmkeÚSTÍ NAD LABEM/HAMBURK – Před dosud nejtěžším protivníkem profesionální kariéry stojí český obr Tomáš Šálek (11-1, 9 KO). Respektive nejtěžším mezinárodním. Dnes večer se v Hamburku postaví domácí naději jménem Peter Kadiru (6-0, 2 KO). Ve hře bude volný pás juniorského mistra světa WBC v těžké váze.

Ústí nad Labem už domovem jednoho zeleného pásu prestižní federace WBC je. Říká pane čtyřiadvacetileté Fabianě Bytyqi. Kamarádce, týmové parťačce a někdy i sparingové kolegyni o tři roky mladšího Tomáše Šálka.

VÍCE O TOMÁŠI ŠÁLKOVI:

Pochopitelně – na dvaadvacetiletého Kadiru – trénoval Šálek se sobě rovnými (fyzicky). Na sever Čech přicestovali Dominik Musil a poté i Vasil Ducár, elitní to čeští bijci v těžkých vahách.

„S Vasilem to bylo deset kol, ale bylo to super. Velké díky ale patří také Domovi, se kterým jsem odspároval desítky kol. Moc mu děkuji,“ vzkázal Šálek skrze Profiboxing.cz oběma krajanům, kteří prošli znojemskou boxerskou školou.

Mimochodem, sám Ducár, který se v posledních 20 měsících poměřoval s evropskou elitou křížové váhy v zápasech i při kempech, měl pro ústeckého obra jen slova chvály.

LUKÁŠ KONEČNÝ:

Jak proběhla příprava na Kadiru? Dá se říct, že se na něj vlastně chystá dlouhodobě, protože už před gala na Kladně jsi o této variantě mluvil.

Ano, o této možnosti jsme věděli dlouho a chtěli tuto výzvu přijmout. Příprava proběhla dle mě výborně. Sice jsem byl přes svátky na dovolené, ale Tomas měl tréninkový plán a svědomitě ho dodržel.

Jak je připraven, s kým vším krom Vasila spároval? A jak se ti Tom jevil?

Sparing pro Toma je vždy problém, ale pomohl nám již opakovaně Dominik Musil. A přijel i Vasil. S výkonem Šálka jsem byl spokojen a je to pro mě příslib do zápasu.

Kadiru je podobně stavěný jako Tom, mají i relativně podobný styl. Co na něj dle tebe bude platit?

Síla. Peter je techničtější a rychlejší, Tom musí tlačit a využívat síly a snad i dobré kondice.

Je cítit v SES nervozita, když jdou proti sobě kluci z jedné stáje, kteří oba mají de facto ještě celou kariéru před sebou. Nebo by měli mít?

Není. I šéf stáje Ulf Steinforth několikrát zmínil, že výsledek nebude mít vliv na setrvání ve stáji ani pro jednoho. Samozřejmě to hodně napoví a bude to mít obrovský vliv na následný vývoj kariéry, ale prohra neznamená stop ani pro Kadiru, ani pro Šálka.

Osm kol. Výhoda, nebo nevýhoda pro vás?

Myslím, že čím více kol tím lépe pro nás. Takže mě trochu mrzí, že to není na klasických deset kol.

Myslíš, že je pro Toma výhodou, že nebude boxovat doma, ale na půdě soupeře? Kvůli hlavě.

Mám velké očekávání, když nebude pod tlakem jako na domácí půdě, takže pevně doufám, že konečně ukáže, co v něm je, a nebude psychicky svázán.

A je zároveň dobře, že jsou oba „de facto“ domácí? Kvůli bodovým? Je to i zde 50 na 50?

Myslím si, že duel bude relativně férové pískán. Na rozhodčí však přesto bude minimalní tlak, přeci jen Kadiru bydlí v Hamburku. Myslím si, že tedy bude mít výhodu, ale jen minimální.

„Byly to naše první sparingy a byl jsem příjemně překvapený. Kondičně si myslím, že je velmi dobře připravený, odjeli jsme deset kol v tempu. Byl to dobrý sparing a určitě bych byl rád, kdybychom ho mohli zopakovat častěji. Musím vypíchnout, jak poslouchá trenéra Lukáše Konečného, kterého měl v rohu. Co řekl, to Tom udělal,“ řekl třicetiletý bijec a policista z povolání, který se snoubenkou čeká v následujících dnech první přírůstek do rodiny.

Především poslední věta je pro českého fanouška důležitá. Právě psychika a „neposlušnost“ stála loni v dubnu Šálka zápas o domácí titul s Pavlem Šourem, čímž přišel o profesionální neporazitelnost. Mladý talent, který odešel k profíkům v roce 2017 coby úřadující juniorský i seniorský český šampion, dostal následně od Konečného pomyslný nůž na krk.

A zdá se, že se vše pohnulo správným směrem. Což by mohlo být pro duel s Kadiru klíčové. „Protože silově a fyzicky je na tom dobře. Hodně bude rozhodovat hlava, jak vstoupí do zápasu. Protože Němec je rozhodně k poražený. A hlavně... je to supertíha, takže jeden lepší úder může zvrátit zápas. A já držím Tomášovi palce, aby ten úder dal on,“ přidal ještě Ducár.

On sám má s tím bohaté zkušenosti. Psal se datum 29. září 2018, kdy ve francouzském Lille dokázal v závěru desátého kola zvrátit duel s do té doby neporaženým Samuelem Kadjem, který by jinak na body prohrál.

Dnešní duel nabídne kol maximálně osm. A Šálka to trošku mrzí. „Na osm kol je to kvůli němu (titulové zápasy se běžně boxují na deset, či dvanáct kol), já jsem připraven na deset kol. On ale dosud šel maximálně šest, takže pro mne je to výhoda,“ oplývá zdravým sebevědomím český ranař, který v týdnu absolvoval ve známém přístavu také tiskovku.

Po boku měl pochopitelně svého manažera a trenéra Lukáše Konečného. „Bylo to v klidu, Peter je skromný, chová se jako správný sportovec, což se mi líbí, máme to stejně,“ pokračoval ve vyprávění Šálek, kterého čeká první velký galavečer v jedné z hlavních rolí na zahraniční půdě. Vedle Konečného mu bude dělat garde i Radek Linka, který s ním absolvoval celou přípravu, tedy i dny, kdy měl jediný český profesionální mistr světa dovolenou se svojí rodinou.

„Nervózní jsem nyní jen z toho, že nervózní vůbec nejsem. Mne to naopak myslím pomůže, venku se mi boxuje lépe než doma v Ústí. Také pro to budu mít s sebou rodinu, týmové kolegy, a to mi stačí, nechci se stresovat. Za podporu jsem samozřejmě rád, ale takhle mi to momentálně sedí více,“ vysvětlil aktuální rozpoložení mysli.

A jaká je taktika na německý talent, kterého si stáj SES Boxing chystá pro velké zítřky? „Technicky na něj nemám, ale nepochybuji o tom, že síla a kondice jsou na mé straně. Prostě ho nesmím pustit k jeho práci,“ má jasno Šálek, který se s Kadiru před lety potkal na evropské scéně. Ovšem jen při sparinzích.

S tímto postojem pak souhlasí i trenér a komentátor Daniel Táborský, sám bývalý skvělý český amatérský boxer. „Kadiru je favoritem, na papíře je to pro něj, ale viděl jsem video Toma ze sparingu a nebylo to vůbec špatné. Kadiru není úplný knockoutér, Tomáš by ho měl zkracovat, brát mu prostor, nehrát si s ním. Prostě hrát svoji hru, ukázat mu hned na úvod svoji sílu. Sám bych vsadil sice spíše na Němce, ale je to box, a samozřejmě fandím Tomovi,“ řekl pětinásobný český šampion.

Šálek vs. Kadiru / zdroj foto: SES BoxingŠálek vs. Kadiru / zdroj foto: SES Boxing

Jsou ona slova o německém chasníkovi s africkými kořeny pravdivá?

Naprosto!

Kadiru nemá nikterak úchvatný knockoutový percentil, i když je stavěný podobně jako Šálek, i když mají i relativně podobné styly. Ovšem je přece jen větší technik. Právě díky svým dovednostem se stal vítězem na Olympijských hrách mládeže 2014, je dvojnásobným juniorským mistrem Evropy a vicemistrem světa.

K profíkům pak rodák z Hamburku odešel stejně jako jeho dnešní soupeř s titulem německého šampiona. A zatímco Šálek se těší na to, že bude boxovat venku, Kadiru na to, že se představí doma. Ve svém městě. A poprvé i s maminkou Janet Bonsuovou v hledišti. Dosud se na jeho duely dívala pouze v televizi. Mimo jiné i na ten, který Kadiru absolvoval loni v Las Vegas na galavečeru Tyson Fury – Tom Schwarz (týmový kolega německého bijce).

„Je to pro mě skvělá příležitost, jak získat svůj první titul po pouhých deseti měsících mezi profíky. Přijde spousta přátel, kamarádů, maminka. Snažím se být v klidu, ale pochopitelně jsem nadšený a nedočkavý. Zatím si to hlavně užívám,“ pronesl v týdnu syn ghanských rodičů.

Využije lépe tuto skvělou příležitost on, nebo Šálek?

To zjistíme dneska po 22:30 hodin, žádná tuzemská televize ale přímý přenos nevysílá. My se vás ale pokusíme o streamech informovat buď na Facebooku, nebo skrze InstaStories.

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Kadiru a Šálek na vážení / zdroj foto: Torsten HelmkeKadiru a Šálek na vážení / zdroj foto: Torsten Helmke

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze