Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Z korun stromů ke světovému pásu? Dělník Smith a ničitel Hopkinse má další šanci

  • Napsal Antonín Vavrda

Smith vs. Vlasov na váženíSmith vs. Vlasov na váženíTULSA – V menším kasinu Osage v Tulse se dnes v noci uskuteční hodně zajímavý galavečer. A nejen díky hned pěti neporaženým talentovaným těžkým vahám v akci. Hlavní chod totiž obstarají Joe Smith (26-3, 21 KO) a Maxim Vlasov (45-3, 26 KO), kteří si to po několika odkladech konečně rozdají o volný titul mistra světa WBO v polotěžké váze.

Nejprve ony těžké váhy. Ve zkratce, protože ani v jednom případě by nemělo jít o nějak výrazně konkurenční souboj. Efe Ajagba (14-0, 11 KO) si na úvod roku 2021 zaboxuje s Brianem Howardem (15-4, 12 KO), Jared Anderson (8-0, 8 KO) ve svém druhém letošním souboji vyzkouší odolnost levorukého Jeremiaha Karpencyho (16-2-1, 6 KO) a Trey Lippe (16-0, 16 KO) se po dvouleté pauze vrátí proti veteránovi Jasonu Bergmanovi (27-19-2, 18 KO).

VÍCE K TÉMATU:

Ano, v akci budou také Sonny Conto (6-0, 5 KO) a Jeremiah Milton (2-0, 2 KO), ale jejich soupeři skutečně nejsou vůbec žádnou výraznou prověrkou, ale spíše jen protivníkem na udržení se v zápasovém rytmu.

Z celé této pětice je tak nejzajímavější možnost, pokud by se promotér Bob Arum rozhodl v letošním roce proti sobě postavit Ajagbu a syna slavného otce – Lippeho. Pro neznalé, jde o potomka slavného – dnes již nebožtíka – Tommyho Morrisona.

Příběh hlavních aktérů akce Top Rank Boxing ale je úplně někde jinde. Respektive té americké poloviny, Joa Smitha Jr.

Stále teprve jednatřicetiletý rodák z Mastic na Long Islandu má za sebou zkušenosti, pro které mu prostě musíte fandit. „Jen tvrdě pracuji. Jako všichni ostatní,“ opakuje neustále muž, který spolu s otcem založil firmu Laborers 'Local 66. V ní také dlouhodobě pracoval. A čemu se věnoval?

„Stromům,“ usmívá se tento 183 centimetrů vysoký sympaťák. Potřebujete pokácet strom na zahradě, prořezat jeho korunu, nebo cokoliv jiného týkající se dříví a bydlíte na Long Islandu a nedalekém okolí. Zavoláte si zmíněnou firmu a možná budete mít štěstí, že z dodávky vystoupí Smith Jr.

Pochopitelně ne v době, kdy se připravuje na zápasy. I když... „Chodím do práce i v kempu, když je třeba. Miluji svoji práci,“ vypráví tenhle bijec, který by klidně mohl stromy kácet pěstmi. Jeho tvrdý úder je totiž pověstný.

„Vidím snad milion chlapů...,“ měl říkat ve svém rohu Willi Rosinsky po prvním kole se Smithem. Pro toho byl vzorem, legendou. Ani to mu nezabránilo, aby slavnějšího soupeře porazil. „Obyčejný? To ani omylem není,“ řekl poté zkušený amatér, poté i kvalitní profík a nyní newyorský hasič z povolání. „Může být mistrem světa,“ měl říct Jerry Capobianco mladému Smithovi, když jej poprvé viděl ve své tělocvičně – Heavy Hitters.

Podobně mluvil také zkušený kouč Marc Ramsey, trenér Eleidera Alvareze, nebo krále divize Artura Beterbijeva: „Není to Sugar Ray Leonard, ale je velký, silný, dává tomu 100 procent a má koule.“

Ano, to opravdu má. Smith prohrál ve své kariéře třikrát. Naposledy se šampionem WBA Dmitrijem Bivolem, když i ten pocítil na konci desátého kola drtivou pravačku soupeře.

První a druhá prohra pak měly podobné jmenovatele – skvělý začátek a zlomenou čelist. V roce 2010 v „garážové bitce“ poslal na prdel Eddieho Caminera, aby ten mu následně drtivý úder vrátil. Smith zůstal na nohou, jeho čelist ale praskla na konci obou sanic. Bylo po zápase, poražený zamířil okamžitě do nemocnice.

„Jo, trefil mě docela dobře. Nedalo se nic dělat,“ usmívá se při jedenáct let staré vzpomínce. Mimochodem, soupeř mu zarazil zuby moudrosti až do čelisti, ta ho musela pekelně bolet, tehdejší reakce muže, který by se mohl pyšnit spoustou přízvisek, nepoužívá ale žádné na otázku lékaře, jak by popsal bolest? „Mám zlomenou čelist, je to prostě na hovno.“

Podruhé se historie opakovala o sedm let pozdě. Skvělého Kubánce Sullivana Barreru poslal ve druhém kole na zadek, aby ten ho opět následně tvrdě zasáhl zpět. „Věděl jsem okamžitě, že mám opět zlomenou čelist, protože jsem cítil, jak se mi kývou zuby,“ vrací se čtyři roky zpět. Zápas doboxoval, osm kol vzdoroval bolesti i skvělému soupeři, kterého rozhodně potrápil.

Zatímco Barrera už ale přes dva roky po poslední prohře nestál v ringu, Smith má před sebou druhou titulovou šanci. A poprvé je ve velkém zápase favoritem. Konečně má šanci ukázat, proč se o něm říká, že je to nejtvrdší, nejsilnější a nejlepší boxer polotěžké váhy posledních let, který si ještě nesáhl na světový pás.

Muž, který v roce 2016 už v prvním kole uzemnil rozjetého Poláka Andrzeje Fonfaru. Muž, který následně poslal skrze provazy do důchodu legendu jménem Bernard Hopkins. Na chvíli uspal muže, který nikdy nebyl knockoutován.

Muž, loni v lednu porazil jasně (byť na bodech nesmyslně těsně) Jesseho Harta, aby v srpnu skrze provazy poslal pro změnu ex-šampiona Alvareze, který měl za pasem skalp trojnásobného mistra světa Sergeje Kovaljova.

Využije tenhle „dřevorubec“ z Long Islandu svoji šanci na titul? A hlavně na potenciální střet s podobně drsným šampionem Arturem Beterbijevem (16-0, 16 KO)?

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze