Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

VIDEO Coe: klukovina se zbraní, 'sestřelení' hvězdného La Cruze. A teď start v profi

  • Napsal Antonín Vavrda

Khalil Coe před profi debutemKhalil Coe před profi debutemPRAHA – Jmenuje se Khalil Coe, je mu 24 let a dnes v noci bude debutovat na galavečeru DAZN a Matchroom Boxing, kde si to v hlavním souboji rozdají Devin Haney (25-0, 15 KO) s Jorgem Linaresem (47-5, 29 KO) o titul WBC v lehké váze. Proč je kolem tohoto Američana takový rozruch?

Devin Haney i Jorge Linares jistě odpustí, jejich příběhy jsou zajímavé. Třeba tím, že druhý jmenovaný má před sebou pátý duel proti boxerům ze stáje Eddieho Hearna. Čtyři předchozí dokázal navíc senzačně vyhrát.

Nebo tím, Haney je tak trochu přehlížený šampion lehké váhy a dle mnohých nejslabším z elity této divize. Mimo jiné i díky své vizáži. Podobnou, jakou se ale prezentuje i Coe.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Rodák z New Jersey vypadá jako normální, tuctový černý kluk z východního pobřeží. Jenže ve chvíli, kdy vstoupí do ringu, mění se v tichého zabijáka, zvíře.

V červnu 2018 poprvé vycestoval coby člen amerického týmu na zahraniční akci, do německého Halle na místní známý turnaj Chemistry. První kolo proti Harleyi Davidu O'Reaillym z Kanady vyhrál hladce 3-0 na body a nic nenasvědčovalo senzaci. O den později semifinále proti rozjetému a silově skvěle vybavenému Slovákovi Matúši Strniskovi, který byl o dva roky dříve zápas od účasti na olympiádě.

Výsledek? K.O. 1. kolo.

Náhoda, řekli si možná mnozí, byť samozřejmě mladík samozřejmě zaujal.

O den později přišlo na řadu finále. Stál proti němu úřadující olympijský šampion i mistr světa Julio Cesar la Cruz. Muž, který poráží soupeře s lehkostí sobě vlastní a jako kdyby to byla ta nejjednodušší věc na světa.

Výsledek? K.O. 1. kolo.

Ano, La Cruz tehdy do Německa nepřijel v pohodě, nedařilo se mu už v předchozím duelu. Zápas klidně mohl pokračovat dál. Ale přesto. Šlo o celkový dojem. Americký mladík se legendy nezalekl. Poslal ji regulérně do počítání, předvedl něco, o čem se mluví i nyní.

Jenže uběhly skoro tři roky a talentu, který má v amatérském ringu na kontě 34 duelů, ze kterých 30 vyhrál, nikdo vlastně moc neslyšel. Žádné další velké mezinárodní vítězství, účast na mistrovství světa, boj o letošní olympijské hry. Proč?

Coe za posledních 18 měsíců strávil polovinu z toho ve vězení. Ve vazbě bez možnosti kauce. Na silvestrovskou párty v roce 2018, které se Coe zúčastnil, přinesl někdo střelnou zbraň. Rozjívená mládež si udělala snímky, zbraň hodila do auta, které ale bylo kvůli špatnému parkování odtaženo. A policie v něm našla zbraň a také fotky. Všichni na nich byli zatčeni za nelegální držení střelné zbraně.

„Které dítě v jeho věku by řeklo: Ne, nebudu se s tou zbraní fotit? Asi moc ne. Bohužel, jeho to stálo opravdu hodně,“ řekl za svého chráněnce David McWater, který se o Coa stará společně se zkušeným manažerem Keithem Connollym.

Navíc je bohužel více než jisté, že pro Coa to nebyla první podobná zkušenost. „Jako dítě jsem měl dvě možnosti – buď být neustále doma, nebo venku a bojovat. Když tě někdo otravoval, musel ses bránit, nebyla jiná možnost,“ přidává dnes čtyřiadvacetiletý mladý muž, který vyrůstal v drsné čtvrti Jersey City známé jako „The Hill“.

Možná i proti jej ve třinácti letech jeho maminka – ano, maminka – přivedla do boxerské tělocvičny k bývalé skvělé polotěžké váze Jimmymu Dupree přezdívanému „Kočka“. Dva roky tréninku u něj mu dalo základy, kterými se pyšní nyní – pohybem, mrštností, výbušností. Prostě jako pravá kočka.

„Dal mi hodně, ale musel jsem z toho místa vypadnout. Nechtěl jsem se neustále otáčet a bát, že na mě bude někdo střílet. Proto jsem se přestěhoval a nyní na East Hanover trénuji s koučem Kennethem Kristianem,“ vypráví Coe, který ale pochopitelně vzpomíná na svého prvního kouče, který zemřel před sedmi lety, jen v dobrém.

I díky němu porazil La Cruze. Knockoutoval La Cruze. „Já to vůbec nechápal, to šílenství. Kamarád Keyshawn Davis mi říkal: Brácho, ty vole, víš, koho jsi právě knockoutoval? Nevěděl jsem to. Až když jsem se podíval na Instagram a vyskočili mi sledující během chvíle ze 4 tisíc na 10, tak jsem si řekl, že jsem asi dokázal něco zajímavého, výjimečného,“ usmívá se nyní s odstupem času.

„Má rychlost a dynamiku jako kluci v NBA, jeho síla pak je úplně mimo tabulky. Uvidíte sami, ten kluk je poklad,“ chválí jej pochopitelně McWater. „Velký puncher se zajímavým příběhem a dobrým týmem za sebou. Nic mu nebrání v tom, aby udělal velké věci,“ přidal se Eddie Hearn, který jej v dubnu podepsal pro svoji stáj.

Pokud tedy neudělá zase nějakou klukovinu... „Vím, čeho chci dosáhnout a jak toho dosáhnout. Už jsem připraven se pohybovat tím správným směrem. Uvidíte. Nepospíchám, chci jít krok za krokem, chytře,“ reaguje sám Coe, který v březnu vylezl z vazební věznice se 110 kilogramy. Dnes v noci se v profesionálním debutu představí proti Nathanieli Taddovi (2-4, 1 KO) ve čtyřkolovém souboji v polotěžké váze.

Následně by rád větral vody ve váze super střední. Vody, kterým vládne jistý Canelo Alvarez...

Khalil CoeKhalil Coe

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze