Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Tyson vs. Jones: legendy už nyní trhají rekordy! 'Může dojít na K.O.,' tvrdí promotér

  • Napsal Antonín Vavrda

Tyson a Jones na vázeTyson a Jones na vázePRAHA – Už jen hodiny chybí ke šlágru, na který všichni čekají. Co na tom, že nemá jít o oficiální duel. Co na tom, že protagonistům je dohromady 105 let. Prostě, když proti sobě stanou Mike Tyson (50-6, 44 KO) a Roy Jones Jr. (66-9, 47 KO) má to náboj, i kdyby stály v zavšivené tělocvičně někde na předměstí Philadelphie.

Na úvod jedna důležitá formalita:

Mike Tyson měl na váze 220 liber, Roy Jones Jr. o deset liber méně. Co to znamená? Že jsou oba ve špičkové formě.

DALŠÍ NOVINKY K NÁVRATU LEGEND:

Slavné „Zvíře“ vážil dokonce nejméně od nechvalně známé odvety s Evanderem Holyfieldem v červnu 1997! Pro jeho protivníka jde sice o kariérní rekord, nikdy – ani v době, kdy si došel pro pás šampiona těžké váhy – nevážil tolik. Na druhou stranu – videa z tréninků a lap ukazují, že švih především ve své přední ruce pořád má. A že se nejspíše má Tyson nač těšit. A s ním i nedočkaví fanoušci.

Přiznejte se, kdo z vás hltal páteční veřejné vážení. Kdo se těšil až oba vylezou zpoza plenty, kdo se pousmál, když se Tyson nedokázal dlouho vysvléct z tepláků a komu následně spadla čelist, když viděl jeho formu. V 54 letech. Poté, co dvanáct let zpět vážil přes 150 kilogramů!

Nejspíše hodně z vás. Mimochodem – streamingová společnost FITE už nyní hlásí, že zájem o PPV (placený přenos) skrze jejich platformu je největší v jejich zhruba pětileté historii. Oba „dědci“ prostě táhnou. „A podobná čísla hlásí všichni naši partneři. Lze to srovnat se špičkovými událostmi UFC či klasického boxu posledních let,“ hlásí Michael Weber, výkonný ředitel FITE.

Jones Jr. na vázeJones Jr. na váze

Ovšem, překvapuje to vlastně někoho? Byl to právě Mike Tyson, kdo svého času vládl modernímu PPV. Hned sedm jeho duelů se dostalo přes milionovou hranici prodaných placených přenosů. Ještě jeho poslední zápas s Kevinem McBridem zakoupilo v červnu 2005 na 250 tisíc fanoušků. Pro srovnání, to je více, než u obou zápasů André Ward vs. Sergej Kovaljov a stejně jako u nedávné bitvy Gervonta Davis vs. Leo Santa Cruz.

Co na tom, že jde o exhibici. Na osm DVOUMINUTOVÝCH kol, s dvanáctiuncovými rukavicemi (v profi jsou v této váze desetiuncové rukavice). Nebo ne? „Hele, jsou to nesmysly. Bude se bodovat, může dojít ke knockoutu, bude jen jeden vítěz. Stejně tak se může sázet v New Jersey, New Hampshire a Illinois. Každý, kdo tvrdí opak, tomu nerozumí,“ má jasno Ryan Kavanaugh z pořádající společnosti Triller.

Za toho, kdo boxu nerozumí, označil prezidenta Kalifornské sportovní komise Andyho Fostera, který od začátku tvrdí, že půjde o exhibici, speciální pás WBC dostanou oba a vítěz se může stát jen skrze „náhodné K.O.“, jinak se bodovat nebude. A duel skončí i ve chvíli, kdy se na hlavě jednoho z mužů objeví tržná rána.

Kde je pravda? Jak to, tak bývá někde uprostřed. Ringový rozhodčí na popud bodových skutečně vybere vítěze a držitele pásu WBC. Jen s tím rozdílem, že rozhodčí nebudou sedět pod ringem, ale budou bodovat na dálku, aby si tato federace otestovala svůj projekt, který toto umožňuje.

Tyson na vázeTyson na váze

A sestava bodových bude skutečně zajímavá: dva členové Mezinárodní boxerské síně slávy Christy Martinová a Vinny „Paz“ Pazienza a dvojnásobný mistr světa v polotěžké váze Chad Dawson, který se loni snažil restartovat svoji kariéru, letošní koronavirová krize ale jeho plány trochu překazila.

V případě obou mužů jde navíc o hodně zajímavá jména. Pazienzu totiž v roce 1995 tehdy neporažený Jones dokázal knockoutovat v šesti kolech a obhájit tak pás IBF v super střední váze. S Dawsonem se sice nově „Superman“ neutkal, bijec přezdívaný „Bad“ ale shodně dvakrát zdolal dva jeho přemožitele, kteří jej knockoutovali – Antonia Tarvera i Glena Johnsona.

„Hele, můžeme se bavit o nějakých pravidlech. O čem chceme. Ale mohu vás ujistit. Až ti dva vlezou do ringu, nebude to hra. Mike Tyson si nejde hrát. Ten chlap jde ublížit. Bude to ten Mike Tyson, jak ho známe z minulosti. Do tréninkového tábora přišel týpek, co měl všechny zuby, když z něj odcházel, už mu nějaký chyběl,“ přiklání se na stranu promotérů Zab Judah, další bývalý špičkový bijec a kamarád Tysona, kterému pomáhal v přípravném kempu.

Vážení Tyson vs. Jones JrVážení Tyson vs. Jones Jr

„Bude to reálný souboj. Tomu věřte. Moc nechápu, o co komisi jde. Musím jim být jasné, že tihle kluci mají ve svém DNA zabudován boj. Že chtějí bojovat. Tohle nebude hra, exhibice. Víte, Mike Tyson boxuje, protože chce, protože má v sobě opět ten žár, chuť. A v tom případě může být nebezpečný pro kohokoliv,“ přidává svůj pohled Ben Davison, dnes již bývalý kouč Tysona Furyho, ale přední analytik televize BT Boxing. Ta bude galavečer vysílat na britských ostrovech.

„Tohle vše je sice pravda, ale všichni zapomínáte na jedno: Mike neboxoval patnáct let. Patnáct dlouhých let. A jde stále o malou těžkou váhu, která sice celý život bojovala s velkými chlapy, ale Roy bude ten vyšší a s větším dosahem. A hlavně, jde o nejvšestrannějšího atleta, který kdy chodil po této planetě. Je mladší a byl delší dobu aktivní. Všichni čekají Tysona z 80. let, ale jsme v roce 2020,“ kontroval bývalý Jonesův trenér Tom Yankello.

Holt nezbývá než zapnout dnes v noci televizi a přesvědčit se na vlastní oči, co se bude v ringu ve slavném Staples Center dít. Přímý přenos Nova Sport startuje studiem ve 2:30 hodiny, hostem bude český šampion křížové váhy Václav Pejsar, galavečer jako takový odstartuje ve 3:00 hodiny.

Střet Tyson vs. Jones, které pozve na „jeviště“ legendární Michael Buffer, je naplánován na 6:00 hodiny s tím, že pokud by předzápasy skončily dříve, než je naplánováno, stejně obě legendy nevstoupí do ringu dříve než v pět ráno.

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze