Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Trenér Atlas, dychtivý žák Gvozdik a proti Ngumbu vyznávající též upřímnost a pokoru

  • Napsal Antonín Vavrda

Gvozdik vs. Ngumbu / zdroj foto: Boxingscene.comGvozdik vs. Ngumbu / zdroj foto: Boxingscene.comPHILADELPHIA – Není moc slavnější boxerských měst než Philadelphie. Nedlouho poté, co se zde představila irská hvězda Katie Taylorová, bude hlavní hvězdou galavečera Top Rank Boxing Ukrajinec Alexander Gvozdik (16-0, 13 KO). Při první obhajobě pásu WBC v polotěžké váze ho čeká velezkušený Francouz s kořeny v Kongu Doudou Ngumbu (38-8, 14 KO).

Životní šance stojí před pro mnohé nepříliš známého Ngumbu. Nejstarší ze šesti dětí (čtyři kluci a dvě dívky) vyrůstal v Kongu, než se ve třinácti letech rozhodl odcestovat za svým otcem do Francie. Do Toulouse se dostal až o dva roy později.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Lásku k boxu v něm zažehl bývalý šampion Karim Temar v osmnácti lety. Po sedmileté amatérské kariéře zamířil bijec rodným jménem Doudou Mapwanga Kitanda Djike do profesionálního ringu.

„Není to boj mého života, je to jen nejdůležitější zápas mé kariéry. Je to pořád jen sport. Až přestanu boxovat, budu dál žít. Bojem mého života bylo stát se člověkem, jakým jsem nyní. Být upřímný, uctivý k druhým, být dobrým otcem pro své děti. To je můj životní boj,“ řekl dnes sedmatřicetiletý veterán pro deník La Depeche.

Ač mají za sebou rozdílné kariéry i životní osudy, tak tyto hodnoty jej s dnešním soupeřem.

„Věděl jsem, co mne čeká, když jsem Teddyho oslovil. Ale miluji toho chlapa. Je to opravdu upřímný člověk. A já mám rád upřímnost. Je hodně vybíravý, je trochu bláznivý, ale tohle je nejdůležitější. Je to správný chlap a dobrý člověk,“ pronesl o šest let mladší šampion WBC, který spolupracuje s legendárním Američanem několik měsíců.

A společně došli loni v prosinci k prvnímu velkému úspěchu – triumfu nad Kanaďanem Adonisem Stevensonem, když v jedenácti kolech ukončili jeho panování ve federaci WBC v polotěžké váze, a nakonec i jeho kariéru. Naštěstí ale nikoliv jeho život, byť o něj „Superman“ z Haiti několik týdnů bojoval po zápase v nemocnici.

Arum, Gvozik a Atlas / zdroj foto: Boxingscene.comArum, Gvozik a Atlas / zdroj foto: Boxingscene.com

„Byl to těžký duel. Víte, Adonisova levačka a pravačka Wildera jsou pro mě nejničivější zbraně v boxu. Museli jsme riskovat, museli jsme ji eliminovat. Alexander musel být jako piraňa, nebezpečný, pořád ho trefovat, pohybovat se a postupně utahat tak, aby ho pak mohl dorazit. To byl klíč k úspěchu. A jsem rád, že to pochopil,“ usmívá se před další bitvou Atlas.

Ten zároveň komplimenty svému svěřenci vrátil: „Má charakter. Je to dobrý a slušný člověk. Baví mně s ním pracovat, pomáhat mu. Je skvělé trénovat někoho, u koho víte, že pochopí to, co po něm chcete, protože je tak disciplinovaný a inteligentní.“

Zkušený trenér si morálku Gvozdika vyzkoušel už ve chvíli, kdy ten za ním přišel. Řekl mu, že má své metody a že nevěří, že by byl ochotný se přestěhovat z Kalifornie, kde žije v ukrajinské bandě (mimo jiné spolu s Vasilem Lomačenkem), na čtyři měsíce do New Yorku. Rodák z Charkova ale souhlasil. Za Atlasem odcestoval, aby se následně oba vrátili zpět do Oxnardu a tam se připravovali.

Testem loajálnosti bronzový medailista z OH 2012 prošel.

A teď sklízí úspěchy. Spolupráci s Atlasem, který se ne vždy se svými svěřenci shodl, si užívá. „Každý den s ním je výzva. Je to šílené, ale je to pravda,“ usmívá se Gvozdik.

„Proč jejich vztah funguje? Je to jednoduché, Alexander je nejchytřejší bojovník, kterého jsme kdy podepsali. A je tedy dost chytrý na to, aby pochopil Teddyho rétoriku, protože průměrný boxer to nedokáže. Nedokáže se dostat přes jeho rétoriku a impulzivní chování,“ vysvětluje symbiózu obou mužů promotér Bob Arum z Top Rank Boxing.

Alexander Gvozdik / zdroj foto: Boxingscene.comAlexander Gvozdik / zdroj foto: Boxingscene.com

A manažer Ukrajince a jeho krajan Egis Klimas přidává: „Jsou jako učitel a dychtivý žák.“

Nyní projde jejich spolupráce další zkouškou. Zkouškou jménem Ngumbu. „Tohle je zkušený a hladový chlap. Hodně odvážný, který touží po úspěchu, který chce celou dobu vyhrát. Nebude to snadné,“ říká k sobotnímu duelu Atlas, který Gvozdika připravoval v Oxnardu posledních osm týdnů.

Moc dobře tuší, že podobný dril zažíval také Francouz. „Máme nějakou taktiku, vím, že má skvělou zadní ruku, pohyb, je zkušený, precizní. Ale chci se v městě Rockyho, kterého jsem viděl několikrát jako snad každý boxer, ukázat, že jsem dal do přípravu všechno,“ usmívá se muž, který toužil po příjezdu do Toulouse po kariéře fotbalisty.

Nepovedlo se, ani setkání s otcem nevyšlo. On žil v Paříži, Doudou si zamiloval Toulouse. „Spal jsem na ulici, později v boxerské tělocvičně, ale váš život charakterizuje to, že se snažíte jít neustále vpřed. V osmnácti jsem si našel práci v hutích a začal naplno trénovat,“ dodává Ngumbu.

Ošlehaný životem ho nyní čeká nejdůležitější zápas kariéry proti jednomu z nejchytřejších boxerů současnosti vyznávajícímu podobné životní hodnoty. Kdo v něm uspěje?

To můžete sledovat v Česku pouze skrze internetové streamy, nejsnadnější variantou budiž ukrajinský boxerský web www.vringe.com.

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Doudou Ngumbu / zdroj foto: Boxingscene.comDoudou Ngumbu / zdroj foto: Boxingscene.com

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze