Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

S rivalem v zádech proti tomu, komu fandí. Sranda končí, Chisora chce skalp Usyka

  • Napsal Antonín Vavrda

Usyk vs Chisora na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comUsyk vs Chisora na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Dnes to bude jejich večer. Halloweenský večer v Londýně. Ukrajinec Alexander Usyk (17-0, 13 KO) bude hájit post hvězdy světového ringu proti bývalému rebelovi Dereku Chisorovi (32-9, 23 KO) ve dvanáctikolovém souboji, který rozhodně minimálně o směrování kariéry toho prvního. A také proto dostane dneska větší prostor jeho rival, šestatřicetiletý bijec přezdívaný „War“.

Když se podíváte na materiály televize Sky Sports, promotérů Matchroom Boxing a obou hlavních protagonistů, skoro máte pocit, že jde o dýchánek dvou kamarádů, kteří se neustále smějí. Až je to možná trochu otravné.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

„Pronásledování“ mezi Usykem a Chisorou začalo na konci prvního pandemického šílenství ke konci června. Ve chvíli, kdy byl znovu stanoven termín pro jejich už jednou odložený souboj. Ti dva se navzájem naháněli po sociálních sítích. Ale nikterak vulgárně, vztekle. Ne, vtípky, podpichováním, různými hláškami, Chisora pak používal často hashtag „hellousyk“. Ne, cirkusové vystoupení se ale dnes večer v londýnském Wembley neuskuteční.

„Hele, jsem jeho fanouškem. Všechno na něm je super. Líbí se mi, jakým způsobem boxuje, jak se chová, těžko ho můžeš nenávidět. Takže v ringu budu muset nastartovat své zlé JÁ, abych se dostal do tempa, bude to trošku problém, ale zvládnu to,“ zaznělo během rozhovoru pro The Athletic.

Od Dereka Chisory. Ano, čtete správně. Od muže, který dva své soupeře na vážení políbil, Vitaliji Kličkovi vlepil facku, jeho bratru v ringu pak prsknul vodu do obličeje, na pozápasové tiskovce se porval s Davidem Hayem.

USYK O SOUBOJI S CHISOROU
„Proč všichni mluví o nějakém testu? Mnohokrát jsem bojoval s většími kluky, kteří mě chtěli fakt hodně tvrdě trefit. Byli velmi tvrdí. Celou kariéru boxuji s těžkými vahami. Proč ten zápas definujete dle velikosti či váhy? Pokud by toto určovalo krále zvířat, byl by jím slon, ne lev. Myslíte si, že jsem malý? Ok, uvidíme v sobotu. Nebude to žádná válka, tak o tom mluví on. Ukážu světu další perfektní výkon, úžasný, čistý a krásný box. Chce mě mlátit. A je jasné, že já se na to nebudu jen tak dívat. Bude to velký boj mezi dvěma špičkovými těžkými vahami... Srovnání s Lomačenkem není na místě, uvidíte. A ano, mluvili jsme spolu, ale ne o zápase, stačí, co jsem viděl. Šlo mi o to, vidět kamaráda, pohlédnout mu do očí, zjistit, jak se cítí. A je v pořádku, v normálu, a to je hlavní. Problémy byly, jsou a budou. Zregeneruje, vyměníme střelivo, olízneme si rány a vrátíme se.“

Mimochodem, provokoval i na vážení s Usykem, na které přišel v halloweenském strašidelném nátěru a přes hrudník napsanou přezdívkou WAR. Navážil 116 kilogramů, o osmnáct více než Usyk, pro které půjde mezi profesionály o teprve druhý duel v nejtěžší váhové divizi.

Co se tedy stalo s tím dravcem, který se pyšnil alias „Del Boy“?

Psal se listopad roku 2017, kdy prohrál s kvalitním, leč nepříliš známým Němcem Agitem Kabayelem. V monackém kasinu podal bezkrevný výkon, stejně působil i po zápase. Odevzdaně, nezaujatě pro box. Vyhasle.

„Věděl jsem, že musím něco změnit. Nechtěl jsem končit, ale takto nešlo pokračovat. Moje hledání mě dovedlo ke dvěma věcem: náboženství a Davidu Hayemu. Rozhodl jsem se stát opět křesťanem, dlouho jsem to probíral s maminkou, hodně mě to ovlivnilo. Nepiju, už téměř tři roky jsem střízlivého, jediný rozmar, který páchám, je lov bažantů,“ vrací se časem o téměř tři roky zpět mimo jiné i hrdý otec dnes již šestileté dcerky Angie.

Vedle návratu k víře se také rozhodl přestěhovat z předměstí Londýna na jeho okraj, aby se z něj stal farmář. Přestal utrácet peníze, stanovil si týdenní kapesné, aktuálně 400 liber. Tedy stanovil. Je to jedno z pravidel jeho manažera, šéfa týmu. Davida Hayeho.

Muže, se kterým se před osmi lety popral na tiskovce a poté s ním padl před 30 tisíci diváků v Upton Parku, tehdejším království West Ham United. „Vedle víry se mi pořád před očima zjevovalo jeho jméno. Potřeboval jsem to pochopit,“ vysvětluje spojení, které šokovalo celý boxerský svět Chisora.

Chisora skáče do rozhovoru Hayemu / zdroj foto: Boxingscene.comChisora skáče do rozhovoru Hayemu / zdroj foto: Boxingscene.com

V září roku 2018 na galavečeru Joshua – Povětkin skočil Chisora do rozhovoru Hayeho (po boku měl tehdejšího chráněnce Joa Joyceho) pro Sky Sports větou: „Mohl bych ti zavolat?“

Bývalý šampion křížové a těžké váhy lehce zaskočeně a váhavě souhlasil, ale moc rivalovi nevěřil. Chisora, který měl na kontě už dvě výhry pro debaklu s Kabayelem se za dva dny skutečně ozval, pozval Hayeho na večeři do restaurace v Park Plaza a poprosil ho pomoc.

Ten nakonec souhlasil pod jednou podmínkou: bude řídit úplně vše! Celý život – krom toho soukromého – svého chráněnce. „Hele, jsem boxer, skřípal jsem zuby, ale nakonec jsem souhlasil,“ usmívá se nyní potutelně Chisora, vedle sebe svého věrného parťaka. Oba totiž zjistili, že si sedí i lidsky, že jsou podobného ražení. Mimochodem, oba pojí přátelství také s dalším showmanem britského boxu, Tonym Bellewem.

Ano, jaký to paradox – „Bomber“ dvakrát knockoutoval právě Hayeho, aby pak prohrál s Usykem, kterého nyní vyzve Chisora.

„Nebyl skutečným profesionálem. Znám hodně jeho trenérů a jak to říct... prostě nebral to opravdu seriózně. Musel změnit životní styl, stravu, tréninky, všechno. „Povedlo se, ovšem naplno, opravdu naplno a bez problémů a omezení jedeme poslední čtyři měsíce. Žije tam, kde má, jí to správné jídlo, chodí tam, kam se mu nechce chodit, dělá tréninky, které mu vadí, prostě žije jako profík, předtím jsme jeli tak na 80 procent,“ má jasno Haye.

Chisora a Haye jsou tým / zdroj foto: Boxingscene.comChisora a Haye jsou tým / zdroj foto: Boxingscene.com

A pokud je to pravda, mají se Usyk i fanoušci nač těšit. Půjde o pátý zápas vzájemné spolupráce. Třikrát Chisora jasně vyhrál, jednou padl. Hned na úvod jejich spolupráce, v odvetě s Dillianem Whytem, kdy po deseti kolech vedl u všech tří bodových 95-94, aby následně schytal drtivé K.O. „Ale nezlomilo mě to. Proč taky? Vždyť to byl skvělý zápas, který musel bavit,“ potvrzuje „War“, že ztracená jiskra je zpět.

Hodlá ji využít také dnes. Protože, ač vše vypadá jako pohodová cesta srovnaného bouřliváka, Chisora si moc dobře uvědomuje, co je v sázce. „Usyk je povinným vyzývatelem WBO, je dvojkou WBC, WBA a trojkou IBF. A přitom ještě nepoznal sílu skutečné těžké váhy. Ne, Derek není techničtějším boxerem, ale je silnějším boxerem,“ má jasno o rozložení karet pro tuto bitvu Haye, který byl vždy mistrem i mimo ring.

„Přeji vám kluci jen to nejlepší, těším se na tuhle noc. Mimo jiné také pro to, že jak znám Davida, tak má připravený nějaký plán, tomu věřte,“ potvrdil tuto skutečnost ze zámoří bývalý soupeř Chisory a sparingpartner Hayeho – Kamerunec Carlos Takam.

Usyk vs Chisora na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comUsyk vs Chisora na vážení / zdroj foto: Boxingscene.com

„Podívej se na zápas Dereka s ním, Kličkem, nebo Whytem. A řekni mi, čím ho může Usyk ohrozit? Fakt si myslíš, že má tak tvrdý úder jako tihle kluci? Bude mít obrovský problém Dereka zastavit a pokud se mu to nepodaří, tak v pozdějších kolech tlaku podlehne,“ dodává muž, kterého by – stejně jako Evandera Holyfielda – Usyk rád napodobil. Jde o jediné křížové váhy historie, které získali titul mistra světa i ve váze těžké. Američan se dokonce stal absolutním šampionem v obou divizích.

„Hele, nejsem žádný vrátný těžké váhy. Jsem plnohodnotná, kvalitní těžká váha. Chci si to užít, chci prodat celou tu práci z tréninků, které jsem si opravdu užíval. Hele, box prostě miluji, zase to tam je, chci něco dokázat, nechci sedět na gauči a říkat si, sakra, měl jsem tuhle a tuhle šanci, a prošvihl jsem je,“ přidal se ke svému manažerovi.

A nakonec našel samozřejmě i odpověď na to, jak se nastartuje i proti někomu tak pozitivnímu, jako je Usyk: „Šátek. Můj šátek je přepínač, který měl třeba Stallone ve filmu Do útoku v kšiltovce. Když si ho nasadím na obličej, tak vím, že je čas boje.“

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA, KTERÝ OD 20:00 HODIN VYSÍLÁ STANICE SPORT 1, NALEZNETE ZDE!

Usyk vs Chisora na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comUsyk vs Chisora na vážení / zdroj foto: Boxingscene.com

Usyk vs Chisora na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comUsyk vs Chisora na vážení / zdroj foto: Boxingscene.com

Usyk vs Chisora na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comUsyk vs Chisora na vážení / zdroj foto: Boxingscene.com

Usyk vs Chisora na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comUsyk vs Chisora na vážení / zdroj foto: Boxingscene.com

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze