Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

S Kličkem v zádech. Bývalý rival divochů Joshuy a Puleva je rádce britského přítele

  • Napsal Antonín Vavrda

Joshua vs. Pulev na váze / zdroj foto: Matchroom BoxingPRAHA – Bylo to hodně výbušné. Vážení k souboji Anthony Joshua (23-1, 21 KO) vs. Kubrat Pulev (28-1, 14 KO) stálo rozhodně za to. Oba ale v pátek odpoledne na váze ukázali, co slibovali fanouškům i sami sobě – perfektní formu.

„Jsem hladový. Daleko hladovější než on. A cítím se tak nabuzený, tak silný,“ vyprávěl už od příletu do Londýna devětatřicetiletý bulharský veterán.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

„Co jsem mu řekl na vážení? Aby nedopustil, že mu chlapy, které porazil, zbytečně zvednou sebevědomí. Protože teď stojí proti skutečnému boxerovi. Když jdou se mnou soupeři do ringu, mají vždy velké sebevědomí. Po pár kolech je ale jejich duše bojovníka pryč. Jakmile to vycítím, zvítězím,“ kontroval v pátek ostře Joshua.

Oba si při slovních výměnách klepaly pěstmi, usmívali se na sebe, vyjadřovali si zároveň respekt. Stejně jako následně už mimo světlo ramp a mimo oficiální část vážení. Na to mimochodem oba přišli s vahou pod 110 kilogramů. Joshua udržel trend z odvety s Andym Ruizem, jeho vyzývatel vážil nejméně za posledních deset let kariéry.

Kariéry, kterou protkali mnozí soupeři. Všechny zdolal. Až na jednoho. Psal se datum 15. listopadu 2014, když se konečně postavil do jednoho ringu vytouženému protivníkovi – Ukrajinci Vladimiru Kličkovi. Nedá se říct, že by zklamal. Šampionovi WBA, IBF a WBO zatopil, jako první po letech jím otřásl. „Ocelové kladivo“ ale mělo ve hvězdách napsáno, že o vládu nad těžkou vahou přijde sice v listopadu, ale až roku 2015. Puleva brutálně knockoutoval v pátém kole.

Tu noc v Hamburku ještě slavil. A s ním v koutku duše jistě i tehdy pětadvacetiletý mladík Anthony Joshua. Toho času druhým rokem mezi profesionály. S bilancí 9-0 (9 KO), kterou týden poté rozšířil na 10-0 (10 KO) expresní demolicí krajana Michaela Sprotta (42-22, 17 KO). To se ale tak nějak čekalo.

Zvláště, když mladý a úřadující olympijský šampion strávil přípravu na tento souboj v kempu hvězdného Ukrajince. Ano, právě AJ byl jedním z bijců, kteří v rakouském luxusním hotelovém resortu Stanglwirt připravoval krále na bulharskou výzvu.

„Dodnes si ho pamatuji. Proč? Protože byl speciální. I tím, jakým způsobem se ke Kličkovi choval, jaké pouto mezi nimi vzniklo,“ vrací se časem šedovlasý německý elegán Bernd Bönte. Bývalý bulvární novinář a poté dlouhé roky manažer ukrajinských sourozenců, který řídil jejich stáj K2 Promotions.

„Byli jsme tehdy neskutečně nadšeni tím, že jsme mohli jet do tohoto tábora. Byl sice olympijským šampionem, ale trénovat s Kličkem? Wau. Bylo to velké mrazení po těle, když nám od nich přišel zvací mail,“ usmívá se David Ghansa, Joshuův kamarád z mládí, který se mu nyní stará o jeho přípravné kempy.

Joshua vs. Pulev na váze / zdroj foto: Matchroom BoxingJoshua vs. Pulev na váze / zdroj foto: Matchroom Boxing

Joshua vs. Pulev na váze / zdroj foto: Matchroom Boxing

AJ chtěl, aby jel s ním, ovšem od Bönteho a spol. přišlo rezolutní NE. Na rozdíl od Dilliana Whyta, který mohl s sebou přivést svého ještě urostlejšího bratra Deana. „Jen sám, na zkušenou. Tak, jak elitní profesionálové dělají. Je to svým způsobem ideální. Sám, v cizím prostředí, bez svého komfortu, obklopen zkušenými muži řemesla. Byla to jedna z důležitých zastávek na jeho cestě,“ vzpomíná také Tony Sims, tehdy na papíře hlavní Joshuův trenér (Rob McCracken šéfuje amatérskému britskému svazu a v té době ještě nebylo propojení amatérů a profíků povoleno).

Důležité to bylo pro obě strany. Kličko totiž dělal to, co řada elitních boxerů, velkých šampionů. Zval si do svých kempů vedle dlouholetých parťáků také mladé prospekty, aby si je okouknul a připravil se na případný pozdější oficiální střet. „Nikdy by nás nenapadlo, že tři roky na to budou spolu bojovat,“ krčí rameny tajemně Bönte.

Seznam sparingpartnerů od Eddie Chamberse, přes Bryanta Jenningse, Deontaye Wildera až po britské trio Joshua, Tyson Fury a Dillian Whyte ale mluví jinak. „Byla to od něj průzkumná mise. Rád sledoval tréninky a sparingy ostatních, studoval je. Studoval potenciální budoucí soupeře. Kličko vždy věřil, že se s AJ utká,“ má jasno posledně jmenovaný. „Moc dobře věděl, co dělá,“ přidává Ghansa.

Jak s Furym, tak s AJ mu studium nevyšlo. S oběma prohrál. Jenže zatímco s prvně jmenovaným si osobní vztah nenašel, povahově jsou jednoduše oba až moc odlišní, s rodákem z Watfordu to bylo od začátku jiné. „Je to tak. Vladimir měl dobré vztahy se všemi sparingy, proto je v kempu měl a někdy opakovaně. Ale s AJ to bylo jiné. Skamarádili se, protože sdílejí stejné hodnoty. Jsou posedlí dokonalostí, disciplínou,“ kýve souhlasně hlavou Bönte.

Joshua vs. Pulev na váze / zdroj foto: Matchroom Boxing

Joshua vs. Pulev na váze / zdroj foto: Matchroom Boxing

Ten dodává, že jejich sparingy byly – stejně jako ty s Furym – na absolutně špičkové úrovni. Byť tehdy byl mladší z dvojice stále ještě cucákem. Na rozdíl od svého krajana či Klička se věnoval boxu jen pár let (naplno začal boxovat až po 17. narozeninách).

Oba to posunulo. Joshua se ještě do konce olympijského cyklu stal světovým šampionem mezi profíky a v roce 2017 se utkal ve vyprodané Wembley s Kličkem, kterého v nádherné bitvě poslal v 11. kole do důchodu. A převzal po něm štafetu multišampiona, o rok později zkompletoval stejnou sbírku titulů jako jeho mentor.

Skoro se dá říct, že pro Puleva to bude takové lehké deja vu. Že uvidí ve druhém rohu stejné mistrovské pásy. A podobně stavěného soupeře, jen mladšího, výbušnějšího a agresivnějšího. „Ano, s Vladimirem jsme tento zápas probírali. Stejně jako řadu dalších. Voláme si, povídáme o boxu, naslouchám mu,“ přiznal AJ krátce před střetem s bulharskou „Kobrou“.

„Má své názory na to, co bych měl dělat. Radil mi, ale musím to brát trošku s rezervou, tohle bude jiný Pulev než jaký stál proti němu,“ usmívá se Joshua, který nyní dělá totéž, co jeho mentor a přítel. V posledním kempu měl například Němce Petera Kadiru, Martina Bakoleho, Davida Adeleyho, Frazera Clarka či Fabia Wardleyho. „Tohle byla Berndova rada: jakákoliv těžká váha vás zajímá pro zápas, nebo by mohla, dostaňte ji do svého kempu,“ pousmívá se Gansa.

„Teď se ale soustředíme na Puleva. Má dobrou přední ruku, rád diktuje tempo zápasu, má tvrdý levý hák, který tam hází hodně často, boxuje i na krátko v provazech, když vás tam zatlačí. Ale totéž chce i AJ, také on rád diktuje tempo zápasu,“ má jasno trenér šampiona WBA, IBF a WBO Rob McCracken. A také šéftrenér amatérské reprezentace, díky čemuž mají s AJ ale i promotérem Eddiem Hearnem parádní přehled o celé britské scéně.

„Co nabízí? Hlad a motivaci,“ vrací se zpět do současnosti Joshua. „Musím mu tu motivaci sebrat a hlad potlačit. Zlomit jeho ducha. Tohle je cesta k vítězství,“ dodává.

Zda se mu to povede, uvidíme dnes po 23. hodině. Zápas lze stejně jako celý galavečer sledovat pouze za 39 korun (nebo zdarma skrze odkaz ZDE!) po registraci na streamingové platformě DAZN.

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Joshua vs. Pulev na váze / zdroj foto: Matchroom Boxing

Joshua vs. Pulev na váze / zdroj foto: Matchroom Boxing

Joshua vs. Pulev na váze / zdroj foto: Matchroom Boxing

Joshua vs. Pulev na váze / zdroj foto: Matchroom Boxing

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze