Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Ruiz vs. Joshua 2: Pro zábavu šejků, pro peníze. A také pro zápis do historie boxu

  • Napsal Antonín Vavrda

Ruiz a Joshua na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comRuiz a Joshua na vážení / zdroj foto: Boxingscene.comPRAHA – Už jen hodiny dělí boxerský svět od nejočekávanějšího zápasu letošního roku. Alespoň co se týče zájmu médií a vlastně všech. Američan Andy Ruiz Jr. (33-1, 22 KO) a Brit Anthony Joshua (22-1, 21 KO) si to v saudskoarabském Dirijahu podruhé rozdají tváří v tvář. Vítěz bere vše, poražený to bude mít hodně složité. Hlavně pokud jím bude opět ostrovní obr.

Američan Deontay Wilder má možná momentálně nejnebezpečnější úder napříč vahami.

Brit Tyson Fury je možná momentálně nejlepší a nejšikovnější těžkou vahou.

VÍCE K ZÁPASU RUIZ VS. JOSHUA 2:

Oba jsou neporaženi, oba jsou výřeční a myslí si, že jsou jedineční a nejlepší. Pravdou ale je, že ani jeden se netěší takovému zájmu odborné i fanouškovské obce jako Anthony Joshua. A s ním i Andy Ruiz Jr.

Chcete důkaz?

Budiž, zde je trochu čísel:

Anthony Joshua by si měl dnešním duelem vydělat 85 milionů dolarů, jeho rival 15 milionů. Stejnou částku inkasují také Wilder s Furym.

V Dirijahu bude na stadionu, který se začal stavět 7. října a na kterém se neustále točilo 175 dělníků, vedle 15 tisíc boxerských příznivců na 300 zástupců médií. Další desítky budou v nedalekém tiskovém centru.

Na duely obou dalších hvězd těžké váhy se akreditovala zhruba pětina tohoto čísla, poslední zápas Wildera vidělo přímo v hale 7500 tisíc platících diváků (lístků bylo 9200), v případě Furyho to bylo podobné číslo, ovšem pouze necelá polovina z návštěvníků své vstupenky platila.

Ani v jednom případě pak nepořádaly například i v Česku (Praze) bary hromadné sledování na velkoplošných obrazovkách jako v případě Ruiz vs. Joshua 2. „Těším se. A hodně,“ řekl v naší anketě napříč experty z česko-slovenské scény Václav Pejsar. A nebyl jediný.

Všichni jsou zvědavi, zda „tlouštík“ Ruiz zaskočí znovu „dokonalého sportovce“ jménem Joshua. „Víte, takhle na box hledí jen ti, kteří mu nerozumí. Nezáleží na tom, jak vypadáte. Nezáleží na vašem stylu a technice. Záleží na vaší morálce. Pokud nemáte morálku, nadšení, vnitřní chuť něco dokázat, neuspějete. Váš styl neznamená nic, když vám chybí touha a vůle,“ řekl pro BBC muž z nejpovolanějších – legendární Američan Mike Tyson.

Joshua na váženíJoshua na vážení

Joshua na váženíJoshua na vážení

Právě on demoloval své soupeře kromě drtivých úderů už svým vystupováním a vzezřením.

„Musí používat hlavu, musí využít svých dovedností. Musí boxovat. Tak, jako v odvetě s Leonem Spinksem kdysi Muhammad Ali. Nehnal se za knockoutem, trpělivě sbíral kolo za kolem ve svůj prospěch. Pokud stejný výkon předvede i AJ, bude opět mistrem světa,“ nabádá Brita pro změnu George Foreman.

Mimochodem, zmíněný Ali nikdy žádnou odvetu neprohrál. Celkem poznal pět přemožitelů, třem z nich – Joe Frazierovi, Kenu Nortonovi a právě Spinksovi – dostal příležitost prohru vrátit. A vždy ji využil.

Sám Joshua se pak v přípravě inspiroval u jiného bývalého šampiona, který sám poznal vzestupy a pády. U šampiona, kterého sám slavně porazil. Ano, u Ukrajince Vladimira Klička.

„Často jsme si volali, řešili spolu hodně nuancí. Hodně mi pomohl,“ svěřil se Joshua, který má za sebou hodně pestrý týden. Před úterním otevřeným tréninkem se některými médii rozjela informace o tom, že byl při sparingu přímo v místě konání galavečera poslán k zemi. Že byl tvrdší, než sám chtěl.

On sám – i promotér Eddie Hearn – podobné zprávy dementovali, soupeř Andy Ruiz pak ignoroval: „Nezajímá mne, co ozývá z jeho kempu. Všichni víme, že je to vždy jen hra.“

Ruiz Jr. na váženíRuiz Jr. na vážení

Ruiz Jr. na váženíRuiz Jr. na vážení

Joshua pak před fanoušky i médii jen lehce zatrénoval, protáhl se, rozdal úsměvy a zmizel. „Mám pro něj připraveno pár překvapení,“ vyprávěl poté s potutelným výrazem do kamer televizí. Naopak Ruiz se v ringu, který měl 17x17 stop pořádně zapotil.

Kouč britské hvězdy, Rob McCracken, poté počítání svého svěřence vysvětlil. A znovu nepřímo oživil spekulace ohledně nepovedeného sparingu. „AJ má rád, když na začátku zápasové týdne absolvuje ještě jeden sparing. Ale nic náročného a tvrdého, jde jen o nalezení pohody, technické cvičení, koordinaci ruka-oko,“ prohlásil pro ostrovní média bývalý šéftrenér britské amatérské reprezentace.

Zda nalezl onu pohodu, nebo naopak získal neklid, se ukáže až dnes večer v ringu. „Chci se stát podruhé mistrem světa v těžké váze,“ má jasno Joshua. „Ukážu všem, že první zápas nebyl náhoda, porazím ho znovu. Jsem tu kvůli odkazu jména Andy Ruiz Jr.,“ kontroval jeho rival, šampion WBA, IBF a WBO.

Jisté je, že AJ vstoupí do zápasu s daleko nižší vahou než byla ta v prvním měření sil, v čemž mnozí – včetně Tysona – vidí pro něj velkou výhodu. Ale až dnes po 22. hodině zjistíme, kde je pravda. Přímý přenos z galavečera vysílá stanice Sport 2 od 20:30 hodin.

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA, KTERÝ OD 20:30 HODIN VYSÍLÁ ŽIVĚ SPORT 2, NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze