Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Průvody ve vlasti a pás u hrobu hrdiny. Yildirim chce šokovat výhrou nad Canelem

  • Napsal Antonín Vavrda

Canelo a Yildirim na vázeCanelo a Yildirim na vázePRAHA – Turecký boxer Avni Yildirim (21-2, 12 KO) bude dnes v noci stát před životní výzvou. V Hard Rock Stadium v Miami vyzve o tituly WBC a WBA v super střední váze mexickou superstar Canela Alvareze (54-1-2, 36 KO). Kdo je devětadvacetiletý bijec přezdívaný „Mr. Robot“?

PPV NA SAVE BOXING ÚSTÍ NAD LABEM ZAKUPUJTE JIŽ NYNÍ ZDE!

Srovnávat historii lze málokdy. Nejde to ani tentokrát. Ale je pravdou, že Yildirim je nyní v pozici „Bustera“ Douglase před jeho střetem s Mikem Tysonem, který nečekaně z počítání opanoval a šokoval celý sportovní svět.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Také rodákovi ze Sivasu nedává nikdo šance. Také ten stojí proti dle mnohých momentálně neporazitelné mašině. Také jeho soupeř je šampionem a už má vlastně domluvený další dýchánek. Zatímco Tyson, respektive jeho tým, už přes rameno Douglase koukali na očekávaný střet s Evanderem Holyfieldem, Alvarez má už domluvený květnový duel s Britem Billem Joem Saundersem (29-0, 14 KO).

„Jdu šokovat svět,“ má jasno Yildirim. „On už ho šokoval, že se dostal až sem. Nikdo mu nedával šance, žádný turecký boxer ještě nebyl v jeho pozici,“ přidal jeho manažer, kontroverzní to postava evropského boxu jménem Achmet Öner.

Dlužno dodat, že jisté rozdíly oproti začátku února 1990 tu je. Alvarez se rozhodně nenachází v drogovém deliriu. Rozhodně nebojuje s vnitřními démony a sám sebou. Ne, žije spokojený život, díky mentálnímu kouči dozrál a ve třiceti letech nemá zjevných slabin.

A Yildirim rozhodně nedosahuje kvalit Douglase té doby. Ten sice prohrál v roce 1987 s Tonym Tuckerem, následně ale zvládl těžké souboje, mimo jiné přeboxoval kamaráda a oblíbeného sparingpartnera Tysona – Olivera McCalla. Mimochodem, ten tak trochu s minulostí propojuje také „Mr. Robota“.

V roce 2007 zdolal 3-0 na body po dvanácti kolech Sinana Samila Sama. Před šesti lety zesnulý „Býk z Bosporu“ je asi nejvýraznější tureckou boxerskou postavou historie. „Až vyhraji, odnesu mistrovské pásy k jeho hrobu,“ tvrdí odhodlaně Yildirim, který si právě při sledování jeho zápasů box v roce 2004 zamiloval.

O deset let později se po kvalitní, ale nikterak zářivé amatérské kariéře rozhodl vydat na dráhu profesionála. Zatím stihl 23 zápasů, poslední před dvěma lety, když prohrál v deseti kolech na body (dopočítávalo se kvůli zranění nad okem soupeře) s Anthonym Dirrellem zápas o volný titul WBC v super střední váze.

Canelo a Yildirim na vázeCanelo a Yildirim na váze

Dva roky předtím pak nestačil ve třech kolech na Brita Chrise Eubanka Jr. Mezítím se ale shodou okolností stihl potkat s dnešním soupeřem. V roce 2018 byl sparingpartnerem Alvareze pro jeho druhý střet s Gennadijem Golovkinem. Důvod? Společné ofenzivní rysy a také slabší obrana. Jen s tím rozdílem, že Kazach je přece jen o něco odolnější.

„Ale na obraně jsme také zapracovali. Když ke mně poprvé přišel, byl jsem překvapen jeho boxerskými schopnostmi. Neměl vlastně žádnou obranu, byl neskutečně přímočarý, dával údery a dával údery, ale defenziva? Nula. To se ale změnilo, naučil jsem ho používat hlavu i na něco jiného než jen přijímání úderů. Mimo jiné i díky jeho pracovitosti. Chce pracovat, neremcá, mentálně je hodně silný,“ chválí Turka po třech letech spolupráce zkušený kouč Joel Diaz.

„Ví, že má před sebou nesmírně těžký úkol. Ale je připraven jako nikdy, věřím mu a on to ví. Může to dokázat,“ dodává odhodlaně Diaz, který bude v rohu svého svěřence. A oba budou na dálku povzbuzovat Yildirimovi horkokrevní krajané, kteří už nyní pořádají pochody městy na podporu svého hrdiny.

Mimochodem, ten je outsiderem 40 ku 1, na Douglase se dalo před 31 lety vsadit v kurzu 42 ku 1. „Nikdo mi nedává šance, většina lidí mě ani nezná. Ale já všem ukážu, co ve mně je. Všichni pak společně prožijeme společnou radost. Až budu v ringu příště, už budu pokryt zlatem (tituly),“ nebojí se dnešní výzvy Yildirim.

Dojde na jeho slova a zažije box další obrovské překvapení, které zhatí další očekávaný souboj favorita? Nebo ten dokráčí k „povinnému“ triumfu v – pro sebe – stále relativně nové váze?

To budeme moct sledovat v noci na neděli také v Česku. Tedy ti, kteří mají předplacenou (za 39 korun na měsíc) platformu DAZN. Hlavní karta večera startuje v 1:00 hodin, tedy naprosto ideální načasování pro všechny boxerské fanoušky, kteří budou ještě rozjetí sledováním „Save Boxing“ z Ústí nad Labem...

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze