Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Noc snů? Madison Square Garden uvidí v akci krále Golovkina i Gonzaleze

  • Napsal Antonín Vavrda

Golovkin vs. Lemieux / zdroj foto: Boxingscene.comGolovkin vs. Lemieux / zdroj foto: Boxingscene.comNEW YORK – Zapomeňte na Floyda Mayweathera. Zapomeňte na Mannyho Pacquiaa. V noci na sobotu se uskuteční ve slavné Madison Square Garden boxerská akce, která může odstartovat kariéry dvou nových králů tohoto sportu – Kazacha Gennadije Golovkina (33-0, 30 KO) a Nikaragujce Romana Gonzaleze (43-0, 37 KO).

Poprvé se zde boxovalo už před více jak 133 lety! Samozřejmě ne v současném moderním chrámu, ale v její předchůdkyni. Ty má aktuální stánek otevřený v roce 1964 už celkem tři. Také v nich se boxovala legendární utkání – své umění své ukázali Henry Armstrong, zažila bitvy Rockyho Marciana s Joem Louisem a Joea Fraziera s Muhammadem Ali, respektive jejich první setkání.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

Pochopitelně v ní boxoval i Mike Tyson, svůj zámořský comeback zde na jaře oslavil Vladimir Kličko. Nyní je řada na novým hvězdách Golovkinovi s Gonzalezem. Dvou knockoutérech, dvou obdivovaných šampionech, kteří se po konci kariéry Floyda Mayweathera střídavě umisťují na prvních příčkách experty sestavovanými žebříčky nejlepších boxerů napříč vahami.

„Nemám pocit, že jsem číslem jedna. Je mnoho nadějí. Je mnoho šampionů. Je mnoho skvělých boxerů. Ne, teď se necítím být tím nejlepším. Ale kdo ví, co bude v budoucnu. Třeba k tomuto postavení vykročím v noci na neděli zápasem s Davidem Lemieuxem (34-2, 31 KO),“ řekl zámořským novinářům třiatřicetiletý Kazach.

Golovkin vs. LemieuxGolovkin vs. LemieuxTo jeho soupeř o tuto pozici – o pět let mladší Roman Gonzalez – tak skromně nepůsobil. „Už se nemohu dočkat tohoto zápasu. Chci se ukázat na placeném kanále HBO. Chci ukázat, že mohu být nejlepší ze všech. A chci jednou překonat výkony Mayweather a Marciana. Boxuji třikrát do roka, myslím, že to mohu dokázat,“ pronesl muž, kterému chybí šest výher do bilance 49-0 zmíněných legend.

A není mnoho těch, kteří by nevěřili, že před našlapanou – ano MSG je beznadějně vyprodaná – nenavlékne na svoji šňůru v podobě profesionálního rekordu 44 vítězný korálek. Při vší úctě k rodákovi z Havaje Brianu Viloriovi (36-4, 22 KO), proti Gonzalezovi mu příliš lidí naději nedává.

Golovkin vs. LemieuxGolovkin vs. LemieuxOn sám je ale pochopitelně jiného názoru. „Je to klišé, ale mám za sebou nejlepší kemp kariéry. Nikdy jsem se necítil lépe, než nyní. Je to dokonalý zápas. Jako sedmé finále NBA, nebo Super Bowl. Prostě není cesty zpět,“ věří si čtyřiatřicetiletý bývalý trojnásobný světový šampion proti tomu úřadujícímu federace WBC v muší váze.

Jeho slova ostatně potvrzuje i kontrolní vážení, které tato federace provádí sedm dní před tím oficiálním. Viloria měl minulý pátek 113 liber, Gonzalez 115. Limit pro jejich zápas je liber 112 (50,8 kg), což znamená pro oba naprosto ideální podmínky do posledních desítek hodin před duelem.

Golovkin vs. LemieuxGolovkin vs. LemieuxPodobně jsou na tom také hlavní protagonisté večera – šampion WBA (Super), IBO a prozatímní držitel pásu WBC (regulérní mistr světa Miguel Cotto boxuje v dalším šlágru se Saulem Alvarezem na konci listopadu) Golovkin a vládce federace IBF Lemieux. Prvně jmenovaný měl před týdnem 165,5 liber, druhý 167,6 liber. Že shodí do požadovaného limitu 160 liber (72,5 kg) nebylo třeba pochybovat (a taky se tak stalo, i když Kanaďan se musel vážit úplně nahý).

Stejně tak není třeba pochybovat, že půjde o prvotřídní show. Proč? Golovkin a Lemieux se aktuálně pyšní nejlepší KO bilancí, jakou kdy měl některý z mistrů světa ve střední váze. A že se v ní pochybovala skutečně špičková jména v čele se Sugarem Ray Robinsonem, Carlosem Monzonem, Jackem LaMottou či Marvinem Haglerem.

David LemieuxDavid LemieuxJasně, někdy jsou takto očekávané souboje „střelců“ zklamáním. To byl ale neměl být tento případ, pokud tedy někdo bere za zklamání drtivé KO v prvních dvou, třech kolech. Ostatně podobný průběh přímo i nepřímo naznačují oba tábory. A nejen ty.

„Myslím, že Golovkin vyhraje do čtvrtého, pátého kola. Golovkin bude ten, kdo bude mít silnější bradu, kdo má lepší techniku i pohyb po ringu. Jasně, Teddy Atlas se může mýlit, ale takto to vidím já. Ale rozhodně to budou vzrušující kola,“ pronesl Atlas, bývalý asistent trenéra mimo jiné Mika Tysona a nyní jeden z nejrespektovanějších zámořským komentátorů.

David LemieuxDavid LemieuxPrávě odolnost ostatně zmiňují všichni jako hlavní zbraň Kazacha přezdívaného „GGG“. Ještě nikdy nebyl počítán, ještě nikdy nebyl ani v amatérech v problémech – a to v nich odboxoval přes 300 zápasů. Údajně se do nich nikdy nedostal ani v tréninku. Asi nejvýmluvnější je pak jeho otevřená bitva s Britem Martinem Murrayem. Golovkin svému rivalovi doslova nabízel bradu pro drtivé údery, ty s ním ani nehnuly.

Ovšem boxerská historie pamatuje, že každá odolnost má své meze. A že právě fakt, že se nikdy do podobných potíží nedostal, může být posléze obrovským problémem, když k tzv. „hulení“ dojde. Jistý Matt Korobjov o tom ví po těžké KO porážce od Andyho Leeho své.

Gennadij GolovkinGennadij Golovkin„Myslím, že to je noc, kdy poteče krev, kdy tam oba pocítí bolest a utrpení. A na konci večera z ringu odejde jako vítěz ten, kdo bude chtít vyhrát více. Já vím, co zvládnu, co umím, jak tvrdé mám své pěsti. Ale je na to vše připravený Golovkin? Budu skutečně zlý, chci za sebou zanechat nějaké dědictví a vítězstvím nad ním ohromím celý svět,“ stojí si za svým šestadvacetiletý Kanaďan, který má arménské kořeny. Současné jméno dostal od rodičů až ve dvou letech.

„Pokud bude boxovat chytře, jsem připravený na dvanáctikolový duel. Nemám s tím problém. Pokud bude chtít jít do pouliční bitky, nemám s tím problém. Ale pak si myslím, že ten zápas bude daleko kratší. Má dobrý styl boje, těším se na to. Je hodně dravý, sází hodně úderů jako v amatérském ringu. Je to pro mě velký test,“ pronesl svým klidným hlasem a milým výrazem ve tváři Golovkin.

Gennadij GolovkinGennadij GolovkinNejen dle svého trenéra ale svým až neskutečně zdvořilým vystupováním mate okolí, fanoušky i soupeře. I přesto, že chce dobýt zámořský trh a umí kvalitně anglicky, do náročných frází se nepouští a případně využívá tlumočníka, který moc dobře ví, co a jak má přeložit.

„Když jsem ho viděl poprvé na tiskovce, viděl jsem v jeho strach něco, co mi dodalo sílu. Byl to strach. A také má daleko větší hlavu, než jsem si myslel. To je dobře, bude se mi do ní lépe trefovat,“ zakončil mediální přestřelku Lemieux, který mnohým svým stylem připomíná menší kopii Mika Tysona.

Gonzalez vs. ViloriaGonzalez vs. ViloriaSkončil Golovkinovi na lep, nebo měl pravdu? To nejen čeští fanoušci boxu zjistí v neděli nad ránem, přímý přenos galavečera vysílá od 3:00 hodin stanice Sport 1. V rámci přenosu bude kromě zmíněných soubojů k vidění také duel o prozatímní titul mistra světa WBA v těžké váze mezi Kubáncem Luisem Ortizem (22-0) a Matiasem Arielem Vidondem (20-1-1).

V hledišti by pak neměly chybět boxerské celebrity, mimo jiných také zmíněný Cotto, Oscar de la Hoya, Bernard Hopkins, Sergej Kovaljov a coby promotéři Golovkina také nejspíše bratři Kličkové. Tohle bude jednoduše noc snů...

KOMPLETNÍ PROGRAM GALAVEČERA NALEZNETE ZDE!

Ortiz vs. VidondoOrtiz vs. Vidondo

Copyright © 2010-2022 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze