Profiboxing.cz

Přepnout do PC verze

Otec vs. otec. Loma vs. Lopez. Dle některých arogantní král proti dravému vyzývateli

  • Napsal Antonín Vavrda

Loma vs. Lopez / zdroj foto: Boxingscene.comLoma vs. Lopez / zdroj foto: Boxingscene.comLAS VEGAS – Dnes v noci se oči celého boxerského světa upřou do Las Vegas a MGM Grand Bubble. Právě zde se proti sobě postaví pro mnohé král současného světa šestnácti provazů Vasyl Lomačenko (14-1, 10 KO) a jeho mladý, drzý a dravý vyzývatel Téofimo Lopéz (15-0, 12 KO). Ve hře bude mnoho, včetně pásů WBC (Franchise), WBA (Super), IBF, WBO a Ring Magazine v lehké váze.

Ty dva spojuje dvě lásky: k otcům a boxu. Nic jiného.

Těžké mohou být dva muži rozdílnější a nejde jen o skutečnost, že je mezi nimi devět let věkového rozdílu.

DALŠÍ NOVINKY Z RINGU:

„Nelíbí se mi, jak se chová. Opravdu si myslí, že je v tomto sportu bůh. A dle toho se chová. Nemám ho rád a mám pro to své důvody. Například jsem viděl, jak dělal rozhovor s reportérem. Seděl před ním na židličce, díval se skrze něj a sem tam odpověděl jedno slovo. Tohle mi vadí, je to neuctivé,“ rozpovídá se třiadvacetiletý mladík, který má americké i honduraské kořeny.

Jenže – lze se o devět let staršímu Ukrajinci v jeho myšlenkách o sobě samém divit? Ovládl juniorskou olympiádu i dvě seniorské. Má doma juniorský titul mistra světa i dva seniorské. Je juniorským i seniorským mistrem Evropy. V amatérském ringu vyhrál 396 z 397 zápasů, Albertu Selimovovi prohru dvakrát oplatil. Ve WSB zapsal šest výher ze šesti duelů. Mezi profíky 14 výher z 15 duelů, čtrnáct z těchto soubojů bylo o titul/y mistra světa.

„Jediné, co chci, je být v historii boxu. Aby se na mě vzpomínalo. Udělal jsem pro to hodně, ale chybí mi sjednocení titulů v jedné váze. Být absolutním šampionem. Nedokázal jsem to v pérové ani super pérové, nyní mám šanci v lehké,“ nastiňuje Lomačenko svoji motivaci. To, co mu dle některých začíná chybět. To, proč je dle některých zranitelný a dnes v noci tvrdě narazí.

Ale zpět k oné aroganci. „Nepromluvil se mnou mimo ring ani slovo. Dívá se skrze vás, jako byste byli průhlední, jste pro něj jen vzduch. Nic, žádný záblesk emocí, empatie. Nelíbí se mi to. Je to neskutečný boxer, ten nejlepší, se kterým jsem se kdy setkal v ringu, ale jeho chování mi vadí,“ pronesl pro The Athletic například i Brit Luke Campbell.

Ten s Lomačenkem loni v srpnu prohrál hladce na body, ale po vyrovnaných kolech. A také dvakrát nepříjemně s ukrajinským přízrakem otřásl. Jenže ani jednou neměl dostatek času a dovedností toho využít. Stejně jako o 15 měsíců dříve Jorge Linares, který dokonce poslal hvězdu světového boxu do počítání.

„Ukázal zranitelnost, je mu 32 let, stárne, uvidíme, pořád je pro mě jedničkou napříč vahami, ale jsou zde určité stíny,“ pronesl například respektovaný expert ESPN a trenér Teddy Atlas. Jenže, i skvělý a neporažený Floyd Mayweather měl v kariéře pár škobrtnutí. A vždy se vrátil vlastně ještě silnější.

Loma vs. Lopez / zdroj foto: Boxingscene.comLoma vs. Lopez / zdroj foto: Boxingscene.com

Totéž se očekává od Lomačenka. A očekává to i on sám. „Ano, nebylo to naposledy ideální, ale trápilo mě zranění, mě paradoxně ta dlouhá pauza pomohla. Mohl jsem si odpočinout, dát se dohromady, a teď jsi jdu pro naplnění svého snu,“ přiznává sám bijec přezdívaný „Hi-Tech“ s pokorou, že ještě má, co zlepšovat a že mu koronavirová pandemie a s ní spojená pauza vlastně mohla pomoct.

Je pravda, že jeho soupeři pak spíše uškodit. Lopéz potřebuje boxovat, poslední těžký duel – taktéž dvanáctikolový – absolvoval loni v červenci krátce po své svatbě a cestě po Evropě, prosincový duel s Richardem Commeyem, kterému sebral pás IBF, se vlastně nedá ani považovat za zápas. Trval 253 sekund.

„Jdu si pro něj, jsem připraven, je to moje šance ukázat, že nyní je čas nové krvi. Mohu otevřít dveře všem mladým šampionům, talentům, jako jsem já. Lomačenko je skvělý, to nepopírám, ale nikdy se neutkal s někým, jako jsem já. Tak silným fyzicky i psychicky, tak tvrdým,“ nedělá si velkou hlavou s delší pauzou muž, který v amatérském ringu stihl 170 duelů (150-20).

Lopez / zdroj foto: Boxingscene.comLopez / zdroj foto: Boxingscene.com

Dokonce zvládl americkou kvalifikaci směr OH 2016, jenže do týmu se nedostal, a tak v Riu startoval pod honduraskou vlajkou díky rodné zemi svého otce. Ten je jeho prvním a až na určité menší loňské problémy také jediným trenérem. „Nikdy bych bez něj nebyl tam, kde jsem. Nikdy nade mnou nezlomil hůl, vždy stál při mně,“ říká na adresu Téofima Sr. mladík, který se naučil boxovat ve chvíli, kdy jej otec nechal coby šestiletého čekat v gymu než on odjezdí šichtu coby řidič limuzíny.

Ostatně i v tomto jsou oba rivalové rozdílní. Lopéz nezapře horkou krev své rodiny, otec byl zlodějíčkem, rval se na ulici, kvůli tomu se rodina často stěhovala. Dědeček dokonce nese na krku ještě těžší a závažnější zločiny. Jeho rodina zároveň neschvalovala výběr partnerky, a tak na svatbu dorazil pouze tatínek, maminka a zbytek příbuzenstva se jí nezúčastnil.

Naproti tomu „Papachenko“ je bývalým učitelem tělocviku, maminka gymnastka, od tří let přesně oba věděli, jakým směrem syna vést. „Moje úspěchy souvisí s otcem. Ale také je to tak padesát procent toho, co umím. K tomu, aby se jeho metody setkaly s výsledkem je potřeba talent, určitý druh čipu, který já mám,“ usmívá se současný král světového boxu. A opětovně dává na frak slovům o aroganci a chladu, jak zní od některých jeho soupeřů.

Loma / zdroj foto: Boxingscene.comLoma / zdroj foto: Boxingscene.com

Lomačenko má prostě v sobě ukrajinskou krev. Naturel, specifický smysl pro humor lidí z této země, která může na některé působit chladně, ale kdo jejich povahu pozná blíže, zjistí, že tomu tak není. Příklad není jen „Hi-Tech“, ale i jeho největší kamarádi Alexandrové Usyk a Gvozdyk. Všechny ostatně v amatérském ringu vedle „Papachenko“, tedy jeho otec Anatolij. A všichni ukazují v ringu nesmírnou šikovnost a inteligenci.

Což ostatně přiznává i jinak kritický Campbell. „Boxoval jsem se spoustou boxerů, ale on je v tomto ohledu výjimečný. Pohybově, technicky. Vždycky ví, co udělá. Neskutečně drží vzdálenost, takže i když máte pocit, že na něj dosáhnete, není tomu tak. A naopak on vás za každou chybu ztrestá. Dokáže se dostat neskutečně rychle blízko, zasáhnout a poté zase je od vás přesně tak daleko, abyste měli pocit, že ho trefíte, ale je to klam,“ složil svému přemožiteli poklonu olympijský šampion 2012.

JAK TO NAKONEC DOPADNE? TO MŮŽETE SLEDOVAT NA SPORT 1 OD 4:00 HODIN!

KOMPLETNÍ FIGHTCARD NALEZNETE ZDE!

Copyright © 2010-2021 Profiboxing.cz

Nahoru PC verze